buJcIjy/ffJurj,fjJ ÏÏH\-Zz Daders waren duidelijk uit op zoveel mogelijk slachtoffers 10 Bij een aanslag op een moskee in de Sinaï zijn ten minste 235 mensen gedood. Hierbij waren volgens getuigen zeker 40 schutters betrokken. „In bijna elk lichaam zitten meer dere kogels. We weten niet wat we nog moeten zeggen. Dit is waan zin." Een verpleger van het nabijge legen ziekenhuis in El Arish klinkt radeloos als hij belt met Egyptische media. Artsen en verplegers weten zich geen raad met de stroom ge wonden en doden die wordt bin nengebracht. Veelal door burgers, want een groot aantal ambulances is eerder kapotgeschoten door de aanvallers. De waanzin gold een van de do delijkste aanslagen in de recente ge schiedenis van Egypte. Zelfs in een land dat regelmatig wordt opge schrikt door gruwelijke moordpar tijen op koptische (christelijke) ker ken, pelgrims, toeristen of Egypti sche militairen was dit een onge kend bloedbad. Het werd aange richt in de Al-Rawdah-moskee, een gebedshuis van soefi's, in het Egyp tische Bir-al-Abed in het noorden van de Sinaï-woestijn. De daders waren uit op zo veel mogelijk slachtoffers. Bij de aanval zouden tientallen schutters betrok ken zijn geweest. Voorafgaand aan de slachting zouden vluchtwegen zijn geblokkeerd met autowrakken. Later werden ook te hulp snellende ambulances beschoten. Volgens de Egyptische staatstelevisie zijn min stens 235 mensen omgekomen. Tot nu toe heeft niemand zich Moskeebezoekers renden in grote paniek een regen van mitrailleurvuur in verantwoordelijk gesteld, maar het doel en de methodiek van de aanval doen betrokkenheid van de terreur groep Islamistische Staat (IS) ver moeden. Deze organisatie had de afgelo pen maanden al tientallen soefi's in de regio vermoord. Gruwelijk was de onthoofding van de blinde gees telijke Sheik Suleiman Abu Heraz in 2016. Foto's daarvan verschenen in de social media van IS. Niet eer der werd door de jihadisten op zo'n grote schaal een moskee vol gelovi gen uitgemoord. Terreinwagens De terroristen arriveerden, volgens getuigen, met vier terreinwagens en heten een bom ontploffen in de moskee tijdens het vrijdaggebed. Vluchtende gelovigen renden in grote paniek een regen van mitrail leurvuur in. Hun auto's waren aan gestoken of opgeblazen door de aanvallers. Ten minste een terrorist zou zichzelf hebben opgeblazen. „Ze schoten op mensen die de moskee verheten", zei een inwoner van Bir-al-Abed tegen Reuters. „Ze vuurden ook op de ambulances." Op de televisie waren beelden te zien van tientallen bebloede slacht offers onder lakens. In de moskee zaten op het moment van de aanval 300 gelovigen. De Sinaï, een omstreden gebied in het noorden van het land dat grenst aan Israël en de Gazastrook, is al jaren erg onrustig. Het Egypti sche leger vecht tegen terroristen van Ansar Beit-al Maqdis (vertaald: 'Aanhangers van Jeruzalem') een lokale aftakking van Islamitische Staat. De organisatie heeft in de re gio honderden moorden op haar geweten en wordt ook verantwoor- delijk gesteld voor de aanslag, in 2016, op een Russisch verkeers vliegtuig waarbij 226 toeristen om kwamen. President Abdel Fattah al Sisi be legde direct na de aanslag een crisis bijeenkomst in Cairo. Hij veroor deelde de 'laffe, criminele, daad'. De oorlog tegen de terreurbewegingen zou hierdoor nog intensiever wor den, beloofde hij. „Het lijden van de slachtoffers zal niet voor niets zijn geweest." Op vliegvelden werden onmiddellijk extra veiligheids maatregelen getroffen. SOEFI'S 199,- lii 5 www.bolderman.nl yé 8-daagse Wintersfeerreis Praag en Bohemen 8-daagse Wandel- of langlaufreis Sonthofen 8-daagse Wintersfeerreis Zwarte Woud 8-daagse Wandel- of langlaufreis Tarrenz in Tirol 8-daagse Wandel- of langlaufreis Fusch Salzburgerland 8 dagen wintersfeer Zwitserse Alpen, Glacier en Mont-Blanc Express zaterdag 25 november 2017 GO Bloedbad onder moskeegangers in Noord-Egypte Bob van Huët Bir-al-Abed De moskee zou ook worden bezocht door aanhangers van het soefisme, een mys tieke traditie binnen de islam. Jihadistische groeperingen zoals Islamitische Staat zien soefi's niet als medemoslims maar als ketters, omdat ze een individuele geloofsbele ving nastreven. Bovendien put het soefisme niet alleen uit koranteksten, maar wordt het ook beïnvloed door teksten uit de Oudgriekse beschaving. De aanslag in de Al-Rawdah-moskee was een van de bloedig ste ooit in Egypte, fotos epa/afp v.a. slechts Vertrekdata: 20 jan 7 3,24 febr 717 mrt Vertrekdata: 13, 20, 27jan3 febr3 mrt Brochure en (0318)58 09 58 boekingen: Prijs p.p. o.b.v.,2 pers. kpmqr excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdata: 3, 17, 24 febr 3,10 mrt Vertrekdata: 20, 27jan 7 3,10,17, 24 febr 73,10 mrt Vertrekdata: 20 jan 710 febr Vertrekdata: 20 jan 73, 24febr 73,10 mrt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10