HipHou op! Boekingskosten MIJN WANDELING De wereld van Hans Avontuur 1 i Een toenemend aantal reizigers wil tijdens de va kantie vrijwilli gerswerk doen. Van een dag zeeschildpad den verzorgen in Kenia tot maandenlang werken in een weeshuis in Nepal. Hoe voorkom je nou dat er mis bruik wordt gemaakt van jouw geld, energie en warme hart? Er verschijnen immers steeds meer berichten over foute wees huizen en reddingspro gramma's voor leeuwen, waarbij de geredde leeu wen later als prooi dienen voor jagers. Je belangrijkste wapen tegen foute praktijken is je gezonde verstand. Vrijwil ligerswerk is - hoe verve lend dat ook klinkt - een industrie binnen de reis wereld geworden. Dat is niet erg, maar het vraagt om een zakelijke in plaats van idealistische benade ring. Als je eenmaal een project hebt uitgekozen, is het belangrijk om daar zoveel mogelijk informatie over te verzamelen. Om te beginnen kun je op zoek gaan naar de erva ringen van andere vrijwil ligers. Praten die vooral over de lol die ze met an dere vrijwilligers hebben beleefd, inclusief selfies en socialmediaposts, of zijn ze juist vol van het project zelf? Lees ook de negatieve commentaren en kijk hoe die zich verhouden tot jouw eigen wensen en dromen. Ben je gerustgesteld? Probeer dan bij de organi satie te achterhalen waar jouw geld voor deelname precies naartoe gaat. Zeker in het geval van vrijwilli gerswerk heb je daar recht op. Het is daarbij belangrijk dat je geen genoegen neemt met vage antwoor den, maar alleen met harde cijfers. Elke goede organisa tie zal daar transparant over zijn. Als organisatoren geen helder antwoord kun nen geven, zoek je naar een andere. Laat je niet verleiden met leuke excursies en andere mooie belevenissen. Hoe harder deze worden aan bevolen, hoe groter de vraagtekens die je bij het gekozen project moet zet ten. Die extraatjes zijn, als het goed is, van secundair belang. Tot slot, lees je goed in. Voluntourism, zoals deze vorm van vakantie vaak wordt genoemd, heeft po sitieve maar ook negatieve kanten. Denk aan wees kinderen die jou na enkele weken of maanden weer zien vertrekken. Bepaal voor jezelf hoe je daar tegenaan kijkt. 41 magazine 45 reizen i Zuid-Limburg is 's zomers bekend wandelterrein, maar juist als de bladeren van de bomen zijn, heb je f de mooiste vergezichten. H hans.avontuur@persgroep.nl Ik krijg een beetje genoeg van al dat hip. Alles moet hip zijn. Zeker in de stad. Een stad die niet hip en cool is, kan het schudden. Aanvankelijk was dat best mooi en spannend, zo'n café met fantastische koffie in een aftands fabriekspand met bakstenen muren en buizen aan het plafond. Maar er komt steeds meer namaakhip en daarmee is het einde van deze stroming in zicht. Zeker in hipsteden als Barcelona, New York en Berlijn duiken slechte kopieën op van coole hotels, restaurants en cafés. Dan heb ik het niet eens over adressen waar ze bakstenen muren nabootsen met behang - die vallen al snel door de mand - maar over plaat sen waar de ziel ontbreekt. In het begin werden die coole adresjes bedacht door mensen die zelf hip zijn, nu door mensen die hip doen. Dat is een we zenlijk verschil. Een van de dingen waaraan namaakhip goed te herkennen is, is de bediening. Op een adres waar de bediening inte ressant en moeilijk de wereld in kijkt, is voorzichtigheid geboden. En op het moment dat de hipsterobers de indruk wekken dat jij er voor hen bent in plaats van andersom, weet je het: nep! Dan is het tijd om af te rekenen en weg te wezen. Hip is leuk, maar wordt bloedirritant als het niet authentiek is. Hoe doe je goed? Tal van reisaanbieders brengen nog altijd 'boekingskosten' in re kening. 15 tot 30 euro voor het feit dat je, tja, dat je een vakantie hebt geboekt. Dat is zoiets als een restaurant dat 'bestelkosten' factureert zodra je het driegan genmenu hebt uitgekozen, of een caissière die 'aankoopkosten' aanslaat als je een kar vol bood schappen afrekent. Wie stopt dat vreemde fenomeen? WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 109