DOEN Lekkers van Giphart en meer over de kook Gipharts Nederlanders zijn haringfetisjisten. Al in de middeleeuwen zorgde haring voor samenhang. Zelf zijn de visjes ook niet vies van netwerken. et een Vlaamse kennis sprak ik over haring en de traditionele haring party's aan het begin van de zomer. Zij zei: 'Dat is echt typisch Nederlands. Het haring- fetisjisme komt alleen bij jullie voor. Wij kennen dat niet. Niemand in de wereld kent dat.' En dat is waar. Als er de afgelopen eeuwen één zaak is die ons volk heeft verbroederd, dan is het niet onze liefde voor het koningshuis, maar onze liefde voor haring. Al in de middeleeuwen was er een levendige haringhandel en zorgde haring voor samenhang. Haring en haringfeesten werden volop geschil derd, beschreven en bezongen. Dokter aan de kant Haringen doen iets met ons. En ze zijn nog gezond ook. Sommige oude ren herinneren zich nog de slogan: 'Haring in het land, dokter aan de kant.' In 2005 herbergde Nederland de oudste nog in leven zijnde wereld burger, een vrouw genaamd Hen- drikje van Andel-Schipper. Wat was haar geheim? Ze at elke dag een ha ring. Met een glaasje sinaasappelsap. Biologen hebben zich gebogen over de vraag waarom haring, ondanks alle visserij en ondanks alle tegenslagen, nog steeds succesvol is als soort. En het antwoord is: zij trekken naar elkaar toe. Zij vormen scholen. Samenklontering is voor haringen een wapen tegen de boze buitenwe reld, roofdieren en ander tuig. Harin gen zijn de ultieme netwerkers. Hun eensgezindheid zit al in het woord 'haring', dat komt van heering, met de stam 'heer', die verwijst naar soldaat of strijder. Haringen zijn de strijders en overlevers van de zee. En hoe haringen onderling zorgen dat ze één groep blijven: dat doen ze door een ingenieuze vorm van com municatie. Haringen maken geluid. In de jaren 80 nam de Zweedse marine duidelijk hoorbare pulstonen waar in de zeeën. Gedacht werd dat dit kwam door Sovjet-onderzeeërs. In die tijd werden veel vreemde fenomenen aan spionerende Russen toegeschreven. Inmiddels zijn ze erachter dat het geluid wordt veroorzaakt door scho len haringen die uit hun darmkanalen winden laten die net boven de men selijke gehoordrempel uitkomen. Al deze gezamenlijke haringscheetjes, zoals bioloog Kees Moeliker ze noemt, vormen onder water één krachtige dreun. Een enkel haringscheetje stelt niet zo heel veel voor, bij elkaar opge teld zijn ze een machtig instrument. Dat is de kracht van netwerken. Vele scheten maken één knal. PS: Vergeet volgende week zaterdag de Dag van de Afwasser niet! <1 Haringsalade magazine 43 koken eter Het hele weekend is het Bumperkluiven H in Breda. In de Grote Kerk kan worden W genoten van streetfood, speciaalbier, goede wijnen en leuke muziek. De toegang is gratis. Foto SHODYCAREMAN De strijder van de zee Ingrediënten 2 haringen 250 g aardappels, gekookt en in blokjes 1 el azijn 200 ml mayonaise 1 pot gekookte bietjes en ui (370 g) 1 appel, geschild en in blokjes 3 augurkjes, fijngesneden paar blaadjes kropsla 1 ei, in plakjes 2 el peterselie, fijngesneden snufje paprika poeder Snijd één haring in kleine stukjes. Bewaar de andere voor de garnering. Vermeng in een kom de aardappelblokjes met de azijn en de mayonaise. Voeg de haring, de bietjes, de appel en de augurk toe. Schep voorzichtig door elkaar en breng op smaak met peper en zout. Rangschik de blaadjes sla op een schaal, schep de salade er netjes op en garneer met de rest van de haring, de eiplakjes, de peterselie en nog wat toefjes mayo naise. Strooi er tot slot wat paprikapoeder over. WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 107