9 Erbarmelijke situatie op de eilanden OVERVOLLE KAMPEN kinderen, in Griekenland", vertelt ze in een van de lokalen van een schooltje waar vluchtelingenkinde ren 's middags opvang of extra les kunnen krijgen. Ze komt er elke dag. Haar tweeling speelt er graag met andere kinderen. En het geeft haar wat rust, want ze is blij dat ze niet meer in een kamp woont, maar: „We delen ons appartement met een andere vrouw met een kind. Dat gaat niet goed samen." Weer wellen tranen op in haar ogen. Later zegt ze, in een onbewaakt ogenblik: „Alsjeblieft, help me." Ranem wil niet in Griekenland blijven; ze wil naar haar broer in Duitsland toe. Ze heeft een aanvraag voor gezinshereniging gedaan. Net Wat moet ik in Livadia doen? Er is geen werk. Ik ken niemand die hier een baan vindt zoals de Mahmouds in Livadia dat hebben gedaan. Twee van hun kinde ren wonen al in Duitsland, ze hebben elkaar al tijden niet gezien. Zabir Mahmoud: „We wonen hier prima. De buren zijn vriendelijk. Als het zou kunnen, zou ik mijn kinde ren vanuit Duitsland hierheen halen. Maar wat moet ik in Livadia doen? Ik ben elektricien, maar er is hier geen werk. Geen vluchteling hier die ik ken, kan een baan vinden." Het vinden van werk is al een probleem voor de inwoners van het stadje zelf, de werkloosheid is er hoog. Zo zijn er nog honderden gezinnen die door willen, meestal naar Duits land. Vaak ook is hun verzoek tot gezinshereniging al goedgekeurd, maar duurt het maanden totdat alle documenten gereed zijn. Het grote wachten, noemen hulpverleners het. Reispapieren De Mahmouds kregen hun goed keuring al in maart, maar de reispapie ren blijven uit. Het leidt tot spanning tussen Griekenland en Duitsland, waarbij de eerste de laatste ervan beschuldigt de procedures opzettelijk te rekken. De vluchtelingen zelf raken ondertussen zo gefrustreerd dat begin deze maand enkele gezinnen dagen lang een hongerstaking hielden op het centrale plein van Athene. Aan de horizon doemt nog een probleem op: het huisvestingsproject geldt officieel alleen voor vluchtelingen die nog in procedure zijn. Wie asiel krijgt in Griekenland én daar ook wil blijven, moet op termijn het appartement uit en zelf huisvesting regelen. Vice-burgemeester Papagiannakis van Athene: „Dat is een probleem, want er is nauwelijks sociale woningbouw in Griekenland." Het noodhulpbudget van de EU stopt eind 2018. „Dit project heeft heel veel problemen opgelost, het zal moeten worden overdragen aan de Griekse overheid en de gemeenten. En die zullen er geld voor moeten vinden, maar dat is een probleem: we hébben namelijk geen geld." vrijdag 24 november 2017 GO T Zabir Mahmoud met vrouw en kinderen in hun appartement. „Tien maan den in een tentenkamp was héél lang. Ik ben hier heel blij mee." FOTO'S MARIA MARAKI Op 1 oktober waren volgens de UNHCR nog 46.462 vluchtelingen in Griekenland, 13.652 van hen zitten 'vast' op de eilanden, waar de situa tie een stuk slechter is dan op het vasteland. De meesten verblijven in overvolle kampen. Velen mogen de eilanden niet af omdat ze zijn aan gekomen na de zoge noemde EU-Turkijedeal van maart 2016. leder een die na die deal is aangekomen, moet in principe terug naar Turkije om daar te worden opgevangen of te wachten op relocatie naar Europa. Omdat er nog steeds honderden mensen per maand met bootjes oversteken vanuit Turkije, groeit de druk op de toch al overvolle opvangkampen op de eilanden. Hulporganisa ties hebben al meerdere keren alarm geslagen over de erbarmelijke omstandigheden. Huis vesting in appartemen ten, zoals nu op het vasteland gebeurt, komt nog nauwelijks van de grond. Onder meer omdat er simpelweg minder huisvesting beschikbaar is. FOTO REUTERS/ALKIS KONSTANTINIDIS Griekenland telt momenteel nog 46.000 vluchtelingen. Ranem met haar tweeling en zoontje. „Het is lastig hier alleen in Griekenland, met mijn kinderen." —Zabir Mahmoud

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9