KIEK OMSINGELING Monument voor mensen die elkaar nabij zijn 10 ZE Monnikenwerk Op 4 november 2017 is Etty Hillesum (1914- 1943) verkozen tot de Grootste Middelburger Aller Tijden. De verkiezing vond plaats in het kader van Middelburg 800 en misschien wordt de stad nu een standbeeld rijker. Het deed me goed dat deze vrouw in de strijd om de eer Philippus Lansbergen (sterrenkundige en wetenschap per) en Jacob Roggeveen (ontdek ker van Paaseiland) achter zich liet. Het 'verzamelde werk' van Etty Hillesum las ik toen ik mijn eerste baan had. Het was mazzel dat bus chauffeurs destijds oplettend wa ren, want ik stond als forens stee vast lezend in het bushokje. Het werk van Hillesum boeide me zo dat ik er rustig een bus voor had laten schieten. Het was fascine rend hoe zij haar leven vormgaf en zich ontwikkelde. Tot in de kleine uurtjes spraken vriendinnen en ik over haar observaties, denkbeel den en keuzes. Wij waren als jong volwassenen op zoek naar onszelf en juist in dat kader was er onder ons een ware Hillesum-hype ont staan. Natuurlijk tekent de oorlog haar leven en werk. Als joodse vrouw werd zij op 29-jarige leef tijd omgebracht, maar dat was voor ons niet de reden om haar op een voetstuk te plaatsen. Al zal de diepgang die ze bereikte er mis schien een zijn geweest die zich tegen de verdrukking in heeft ont wikkeld. Deze gedachten aan Etty Hille- sum kwamen terug toen ik las in Teruggevonden scherven van Ida Smit-Van Es. Volgende week don derdag, 29 november 2017, ver schijnt deze bundel met 'korte, waargebeurde, soms inspirerende, verhalen over de Joodse gemeen schap in Zeeland'. Ida Smit no teerde sinds de herbouw van de synagoge in 1994 verhalen van en uit de Joodse gemeenschap in Zee land. Er tekent zich een beeld af van mensen die soms schoorvoe tend de diensten in de sjoel gaan bijwonen, bijzondere objecten aanbieden en in al hun kwetsbaar heid elkaar ontmoeten. Hoofdrab bijn Binyomin Jacobs schrijft in de inleiding: 'Dit boekje is geen ge schrift, geen literatuur, geen ge schiedenis. Het is een getuigenis, een aansporing, een symbool dat een heel klein zuiver en warm vlammetje een gigantische hoe veelheid duisternis kan verdrij ven'. De indruk die de verhalen bij mij achterlaten is dat de synagoge in Middelburg niet 'slechts' een historisch gebouw is, een plek waar de aandacht uitgaat naar wat voorbij is of een plaats waar de Holocaust wordt verpakt in zake lijke informatie. De sjoel is men sen een thuis. Mensen die familie geschiedenissen met zich meedra gen en wie zij zijn en wat hen drijft ook godsdienstig durven in te kleuren. Wat getuigt dat van veerkracht. Nergens wordt dat woord gebruikt, maar de bundel ademt tere kracht in en uit, in en uit. Er is schroom, maar ook durf en het vieren wordt weer feesten op hoogtijdagen. Teruggevonden scherven is een kleinood dat gaat over echte men sen die elkaar nabij zijn, elkaar zien en erkennen. Die hecht ver bonden gemeenschap behoeft geen voetstuk, het is een monu ment op zich. vrijdag 24 november 2017 foto Lex de Meester Snuifje bij Domburg onbekommerd de zilte lucht op. Tot de zee opeens een geslaagde omsingeling uitvoert. Er is maar één weg terug. Stap voor stap, deze palen hebben nog vlakke hoofden. Het is hier best een avontuur om met droge voeten thuis te komen. José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 86