Sterren van pop en musical samen in Soof II Duitse toestroom heft lichte teruggang op Zeeland ontvangt voor net eerst meer toeristen van over de grens dan uit eigen land. Dat is vooral te danken aan de oosterburen. Sophie Dijkers (53) voelt zich goed tussen de jonkies Studenten Hoornbeeck College zitten nu allemaal onder één dak Bedrijven in haven Gent zien kassa in fusie w&v y^-JSMas* - s^ap en eerste versie van Soof, de musical gebaseerd op de bekende mm, is de komende weken te zier Rotterdam en Breda. Hoofdrolspeelster is de uit Sluis afkomstige musicalactrice Maike Boerdam Ze zingt teksten die (mede) zijn geschreven door Peter Slager van Blofzeeland 8 fotc In de eerste acht maanden van dit jaar overnachtten 1,75 miljoen toe risten in Zeeland. Daarvan kwa men er 882.000 van buiten Neder land, blijkt uit nieuwe gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het is voor het eerst dat buiten landse toeristen in de provincie - zij het nog licht - in de meerder heid zijn. Vijfjaar geleden ging het nog om 40 procent van de toeris- tenstroom: 591.000 bezoekers uit het buitenland tegenover 829.000 uit eigen land, in de periode ja nuari tot en met augustus. Terwijl meer Nederlanders in ei gen land op vakantie gaan, kiezen zij juist minder vaak voor Zee land. In de eerste acht maanden van dit jaar waren het er 56.000 minder dan in dezelfde periode in het topjaar 2014. De buitenlandse gasten com penseren dat ruimschoots. Vorig jaar kwamen in de periode januari tot en met augustus 806.000 niet- Nederlanders naar Zeeland, dit jaar 76.000 meer. Dat is volledig toe te schrijven aan de Duitse bezoekers. Dat aan tal is dit jaar met 17 procent ge groeid, van 504.000 tot 589.000. Twee op de drie buitenlandse toe risten komt dus uit Duitsland. De groei van het aantal Belgen lijkt voorlopig even gestuit. Tot en met augustus werden 238.000 zui derburen geteld, 8 procent minder dan vorig jaar. Directeur Patrick Polie van VW Zeeland signaleert ook dat het las tiger wordt landgenoten te trek ken. „De binnenlandse markt is een concurrentiemarkt. Het aantal toe ristische bestemmingen neemt al- We moeten behoorlijk ons best doen om Nederlanders hier te krijgen leen maar toe. Daardoor moeten we behoorlijk ons best doen om die Nederlanders hier te krijgen." „We hebben ook een aantal jaren geprofiteerd van het feit dat de Middellandse Zeekust onveiliger was. Je ziet nu dat Nederlanders toch weer aandurven om daar- naartoe te gaan. Dat zorgt absoluut voor minder overnachtingen", zegt Polie. „Wat ook meespeelt is dat Zeeland erg weergevoelig is. Dat betekent dat je een zomer met minder weer, zoals dit jaar, direct terugziet in het aantal overnach tingen van binnenlandse gasten. Buitenlanders boeken eerder van tevoren, waardoor dat aantal sta bieler blijft." De Duitse toestroom groeit sinds 2012, na een aantal mindere jaren. „Tot 2012 hadden we te ma ken met een behoorlijke terug gang, door de economisch slech tere tijden, hoge benzineprijzen en de veranderde Duitse belasting wetgeving, waardoor het minder aantrekkelijk werd om een tweede woning in Zeeland te hebben", al dus Polie. „Inmiddels zijn de om standigheden gunstiger en voe ren we intensief campagne op al lerlei markten. Je ziet dat dat zeer forse groei leidt." De VVV-voorman ziet dan ook geen reden tot zorg. „Al vind ik wel dat we alert moeten blijven op de binnenlandse markt. We voeren ook hier diverse campagnes, omdat ervoor te zorgen dat we in die con currerende markt ons aandeel be houden. Tegelijkertijd weten we dat in de buitenlandse markt nog steeds veel groeipotentie zit. Als we die verder kunnen laten groeien, zijn we minder kwets baar." Alle toeristen in Zeeland waren tot en met augustus goed voor bijna 7,7 miljoen overnachtingen. Dat is 1,5 procent meer dan een jaar geleden. Na een jaar verbouwen is de instelling voor reformatorisch beroepsonderwijs klaar voor de toekomstzeelands Samenwerking met Zeeland levert geld op FOTO MARCO DE SWART vrijdag 24 november 2017 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl Minder toeristen uit eigen land Rolf Bosboom Vlissingen - Patrick Polie, VVV Zeeland ZEELAND 12 ZEELAND 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 81