Haven Gent koerst af op mijlpaal 3 Na Goes krijgt ook Kapelle waarnemend burgemeester Oude Egyptenaren speelden al een soort bowls In navolging van Goes krijgt ook Kapelle een waarnemend burge meester. Die zal tot ruim na de ge meenteraadsverkiezingen van 23 maart 2018 de functie van de ver trekkende Anton Stapelkamp overnemen. Half december wordt bekend wie de waarnemer wordt en wanneer die kan aantreden. „Vorige week hebben de fractie voorzitters en het college, ieder af zonderlijk van elkaar, gesproken met de commissaris van de ko ning Han Polman", aldus wethou der Jon Herselman. De keuze voor een waarnemer is volgens Herselman de meest lo gische: „Vanwege het ongemak van de aankomende gemeente raadsverkiezingen kan het niet anders zijn dan dat er een waarne mer komt. De commissarissen hebben landelijke afspraken dat er pas na de verkiezingen een vaca ture opengesteld kan worden." Half december vindt de vol gende gespreksronde plaats. Her selman: „Daar zal blijken of de kandidaat waar de commissaris mee komt ook onze kandidaat kan zijn. Vervolgens kan de waarne mer half januari aangesteld wor den. Dan kan ik tot die tijd de honneurs waarnemen." Bij de provincie wilde nog nie mand iets bevestigen of ontken nen. Bij Havenbedrijf Gent kan binnen kort de vlag in top. De Gentse ha ven waarmee Zeeland Seaports per 1 januari fuseert, verwacht de ma gische grens van 30 miljoen ton aan zeevaartoverslag te passeren. Met nog ruim een maand te gaan, be reikte Gent gisteren het zeeover- slagrecord van 2016: 29,1 miljoen ton. Havenschepen Mathias De Clercq en algemeen directeur Daan Schalck van Havenbedrijf Gent stuurden juichende tweets de we reld in. De Clercq: „In Haven Gent gaan we voor 2017 de recordcijfers van 2016 verbreken!" Schalck: „In (©HavenGent zijn vandaag al meer goederen behandeld dan in het re- In @HavenGent gaan we voor 2017 de recordcijfers van 2016 verbreken cordjaar 2016. Uitkijken naar nieuw jaarrecord!" Op de vleugels van de aanzwel lende economie beleefde Gent al een euforisch 2016. De zeeoverslag nam toe tot 29,1 miljoen ton. Dat was 10,3 procent meer dan in 2015. In een vergelijking van de resul taten in 2016 blijkt dat Gent het goudhaantje onder de havens in Noordwest-Europa is. Zeeland Sea ports boekte in 2016 een beschei den groei van een half procent. De zeeoverslag kwam uit op 33,2 mil joen ton. Het resultaat werd onder meer getemperd door een lagere kolen- overslag als gevolg van de sluiting van de kolencentrale in Borssele. Zeeland Seaports voorziet voor 2017 eenzelfde resultaat. Antwerpen kwam in 2016 tot 4 procent groei. Rotterdam zag de overslag met 1,1 procent krimpen. Rotterdam verwacht dit jaar 2 pro cent groei. Vooral de container overslag neemt toe. vrijdag 24 november 2017 is héél anders dan bowls Koersbal voorop en Bowls achtergrond. foTocam(leschs.straste 1 Koersbalveld is 8 meter lang en 2 meter breed. Bowls-veld is 30 meter lang en 4 meter breed. Hoewel koersbal soms in het rijtje van krulbollen en gaaibollen genoemd wordt is koersballen niet typisch Zeeuws en niet oud. Koersbal® bestaat sinds 1978 en komt voort uit bowls. Viltverwerkend bedrijf Stokvis Smits (inmiddels Viltalis en Vil- ton) legde de merknaam in dat jaar vast. Een uit Australië teruggekeerde emigrant bracht het idee van indoor bowls of car pet bowls mee naar Nederland. Volgens Tamara Mouw van Viltalis was de opzet een bowlsvariant voor ouderen en dag besteding te ontwikkelen. Omdat koers ballen plaatsvindt op een mat van acht of negen meter kan het op veel meer plaat sen gespeeld worden dan bowls dat een mat van dertig meter kent. Vandaar ook dat er in Zeeland tien keer zoveel koers- balgroepen zijn dan bowlsclubs. Volgens Wikipedia dat koersbal en bowls onder een noemer veegt is de oorsprong van bowls onduidelijk. Egyptenaren ken den duizenden jaren geleden al een ver gelijkbaar spel. Het zou volgens Tamara Mouw best kunnen zijn dat een dergelijk spel op meerdere plaatsen in de wereld werd verzonnen. Willem Adriaansens Kapelle Havenbedrijf Gent stevent af op een droomrecord. De zeeover slag groeit dit jaar tot minstens 30 miljoen ton. Frank Balkenende Gent - Mathias De Clercq, haven schepen van Gent, in een tweet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 74