WIM HOFMAN Hout Kunstbende was bizarre droom Vlissingen zet in op rustige jaarwisseling 11 De lindeboom was zeven tig jaar oud en ziek en hol. Zwammen groei den op zijn bast. 's Zomers bloeide hij nog wel: een feest voor de bijen die zelfs een nest in een oud vogelhuisje begon nen te maken. Maar nu is de boom omgezaagd. De stukken stam liggen klaar om in mooie moten gekliefd te worden tot brandhout. Het betekent wel dat er plaats gemaakt moet worden in het houthok en daar ligt nog oud hout: stukken berk, kastanje en es. Soms zit ten er onder de schors larven van boktorren. Zonder schors zijn dat bleke, blote wezentjes die een beetje zielig kunnen kronkelen. Maar ze moeten ste vige kaken hebben, anders kon den ze dat hout niet zo weg- knagen en het veranderen in een fijn okerkleurig poeder. Een vreemd, eentonig en een zaam knagend leven leiden ze daar in dat hout. Maar ze volgen duidelijke wetten. Het was ei genlijk de bedoeling dat ze een soort boktor zouden worden, maar dat zit er voor deze hout wormen dus niet meer in. Er zitten meer diertjes tussen het hout. Ik vond een gewone wesp. Zij was in elkaar gekron keld, maar nog niet dood. Toen ik tegen haar duwde, bewoog ze een beetje. Het was een erg langzaam levende wesp. Spinnen zitten er ook. Van die grote, die men huisspinnen noemt, maar die liever in een schuur of een houthok zitten. Ze maken in hoekjes erg slor dige webben, waar ze zichzelf in verstoppen. Ze loeren ergens op, maar het is niet duidelijk op wat. Ze moeten wel uitkijken, want ik geloof dat muizen wel van een flinke krokante spin houden. Pas zag ik zo'n muis. Bruinachtig, met een blinkend oogje. Even maar. Hij was zo tussen het hout verdwenen. Misschien had hij mijn bijl ge zien, al was ik van plan alleen maar wat hout te klieven. Burgemeester Bas van den Tillaar verzekert dat de ge meente Vlissingen samen met tal van andere organi saties er alles aan doet om een herhaling van de onge regeldheden tijdens de jaarwisseling te voorkomen. Er werden toen auto's in brand gestoken, straatmeu- bilair vernield en hulpverleners belaagd. De Nederlandse Politiebond (NPD) vreest weer voor oudejaarsgeweld omdat lang niet alle gemeenten goed inspelen op mogelijke ongeregeldheden. De Vlissingse burgemeester zegt echter dat sinds de jaar wisseling er in Vlissingen alles aan wordt gedaan om een herhaling te voorkomen. Van tal van voorberei dingen en maatregelen zullen bewoners weinig tot niets merken, meent hij. „Maar als het nodig is kun nen we optreden." Zo wordt er in overleg met politie en justitie bepaald of inwoners een gebiedsverbod krijgen zodat ze zich niet in het Middengebied mogen vertonen. Ook wordt beslist of inwoners een meldplicht krij - gen zodat ze zich op afgesproken tijdstippen bij de po litie moeten melden. De burgemeester: „We hebben een heel pakket aan maatregelen dat we kunnen in zetten. Het draaiboek ligt klaar." Dat geldt ook voor de fysieke maatregelen zoals het afsluiten van brand gangen en plaatsen van camera's. Tijdens de jaarwis seling konden verdachten aan aanhouding ontkomen door die brandgangen in te rennen. „Binnenkort wor den ze daadwerkelijk afgesloten en plaatsen we came ra's." Hij vertelt ook dat het contact met de wijk is ver sterkt. „Het gaat de goede kant op." Hij was eind ok tober in de wijk om samen met bewoners en ambte naren te kijken wat er nog gedaan moet worden. „Het is nog steeds een bizarre droom dat ik heb gewonnen", zegt Levy Geernaert. Hij greep, bijna vijf maanden geleden, de winst in de categorie Taal met zijn tekst 'Melancholevy'. De jury was unaniem, zwaaide het 'supertalent' alle lof toe en voorspelde dat hij 'een grote' gaat worden. „Voor mij was het een soort donderslag. Ik had daarvoor een heel gek jaar gehad, waarin ik was gestopt met mijn opleiding. Werken kon ook niet, want ik was al vier keer ontslagen. Toen dacht ik: ik doe mee aan de Kunstbende, in drie categorieën: Theater, Film én Taal. Ik had toch niets te doen." Met theater en film had hij al ervaring. „Maar met schrijven had ik me nog hele maal niet beziggehouden. Omdat ik mijn eerste tekst te pretentieus, vond heb ik de nacht voor de Kunstbende nog een nieuwe geschreven. En daar won ik mee!" Een merkwaardige ervaring, vindt hij nog steeds. „Ik sta ineens in de spotlights voor iets waar ik voor mijn gevoel nog niet goed genoeg in ben. Dat is heel gek. Ik ging bijna zelf geloven dat ik een schrijver ben. Maar toen ik later weer wat pro beerde te schrijven, was het nog net zo lastig als daarvoor. Er komt niet ineens een prachtroman uit je vingers." Hij zit sinds kort op het theaterschool in Rotterdam. Een verademing na eerdere moeizame ervaringen met opleiding en werk. „Ik ben zo koppig dat ik alleen maar wil doen wat ik leuk vind, maar helaas werkt dat in het leven niet altijd zo. Ik ben overtuigd van het existentieel nihilisme. Bij Camus las ik dat er dan drie oplossin gen zijn: meegaan met de dagelijkse sleur, zelfmoord of radicale vrijheid. Toen dacht ik: radicale vrijheid klinkt goed." Onlangs was hij te zien in 'Ik ben 17 en ik heb je wat te zeggen', de jubileumcam pagne van Stichting Ideële Reclame. Daarin uitte hij zich optimistisch over de jongeren van nu. „Achteraf gezien was ik het absoluut niet eens met wat ik bij SIRE heb gedaan", bekent hij. „In mijn verhalen draag ik juist de tegenovergestelde bood schap uit. Ik ben best wel cynisch. Ik ben er juist van overtuigd dat mijn generatie het gevoel van hoop is kwijtgeraakt. Maar ik moest het positief houden en daardoor heb ik helaas mijn integriteit een beetje opgegeven." Hij betwijfelt of hij zich uitsluitend kan richten op het schrijven. „Er is soms zo veel chaos in mijn hoofd, dat ik mezelf in de weg zit. Stiekem heb ik altijd cabaret willen doen. Ik zou heel graag naar de kleinkunst willen. Maar scenarioschrij ven op de filmacademie of creative writing lijkt me ook geweldig." Lowlands Samen met andere Kunstbendewinnaars trad hij onder meer op de Uitmarkt in Amsterdam en op festival Lowlands ('dat was wel het allervetst'). En morgen dus het Wintertuinfestival in Nijmegen. „Daar zijn allemaal mensen die redelijk wat literaire kennis hebben en dan kom ik met mijn verhaaltje. Dat is best wel eng. Maar het is ook mijn 18e verjaardag. Dus dat wordt een prima dag om mijn eerste legale biertje te drinken, of het optreden nou goed of slecht is afgelopen." Levy Geernaert: „Mijn generatie is het gevoel van hoop kwijt." foto lex de meester WMoFflAtO 1<PV7 vrijdag 24 november 2017 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator De Bloemenbuurt in Vlissingen (het Middenge bied) krijgt binnenkort camera's. Daarnaast worden brandgangen afgesloten. Deze maatre gelen moeten ervoor zorgen dat de jaarwisse ling daar rustiger verloopt. Emile Calon Vlissingen Sinds zijn winst in de landelijke finale van de Kunstbende weet Levy Geer- naert (17) uit Vlissingen alle ogen op zich gericht. Morgen mag hij zijn ta lent bewijzen op het Wintertuinfesti val in Nijmegen. Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 71