NYNKE DE JONG Muur van Mussert 240 uur werkstraf na ontgroening Vindicat Vijf keer onschuldig veroordeeld 6 INTERVIEW ADVOCAAT GEERT-JAN KNOOPS Dit jaar kreeg zijn vertrouwen in de rechtspraak zo n knauw dat Geert-Jan Knoops overwoog met de advocatuur te stoppen. Hoe gerechtelijke dwalingen zijn leven beheersen. „Dat iemand onschuldig vastzit, kan ik moeilijk loslaten." Frailon Pieter zit al elf jaar onterecht vast. Die gedachte laat me emotioneel niet los Column @nynke Aan debat over nationale symbolen deze week geen gebrek, maar daarbij lijkt één muur een beetje onder te sneeuwen. Bij Lunteren in de buurt ligt de 'Muur van Mussert', een muur waarbij voor en tijdens de Tweede Wereldoorlog bijeen komsten van de NSB werden ge houden. De grond waarop de muur staat, is nu eigendom van een camping. De campingeigenaar wil uitbreiden en daarom de muur afbreken. De Rijksdienst voor Cul tureel Erfgoed adviseerde de ge meente Ede om er een gemeente lijk monument van te maken. Dat heeft de rechtbank Groningen gisteren besloten. De rechtbank acht zware mishandeling bewezen. De nu 24-jarige Wouter B. ging 25 augustus 2016 met zijn voet op het hoofd van Rogier staan, die op dat moment op de grond moest liggen. De 18-jarige Rogier liep daardoor hersenletsel op plus een breuk in zijn schedel. Rogier heeft tot op de dag van vandaag last van hoofdpijnen en concentratieproblemen. Rogier had vlak voor de ontgroeningsweken met Wouter B. een akkefietje ge had. B. vond dat Rogier te brutaal was geweest en 'hij zou dat merken' tijdens de ontgroeningsperiode. van de oorlog belichamen. De mo numenten die ons vertellen dat het nationaalsocialisme niet alleen vanuit Duitsland hier naartoe werd gebracht, maar daarnaast ge leefd en aangehangen werd door duizenden Nederlanders. Niet iedereen had een Joods gezin op zolder. Niet iedereen fietste met Het Parool onder het hemd op houten banden de stad door. De jaren 1940-1945 waren jaren vol goed en kwaad, en om alleen dat goede in monumenten te vatten, doet afbreuk aan de geschiedenis. Naast Kamp Amersfoort, Kamp Westerbork en Kamp Vught heb ben we ook de Muur bij Lunteren nodig. Om te zien waar tiendui zenden Nederlanders bijeenkwa men om te marcheren en te luiste ren naar speeches van Mussert over het grote Duitse Rijk. geen goednieuwsshow. Elk wel denkend mens weet dat. Maar je hebt tastbare plekken nodig om je eraan te herinneren dat een kwade ideologie snel aanhang kan krij gen. En dat die aanhang niet alleen uit buurlanden komt, maar ook bestaat uit buurmannen en -vrou wen, uit stadsgenoten. Kom op, minister Van Engelsho ven, spreek u uit. Ook de schaam tevolle historie moet zichtbaar blijven. Tijdens de rechtszaak, twee weken geleden, ontstond een onthutsend beeld van de ontgroeningsrituelen bij het al vaker in opspraak geraakte Vindicat. Studenten werden verne derd en zelfs fysiek aangepakt. Bij Rogier ging het mis toen geboren Rotterdammer B. te hard met zijn schoen op Rogiers hoofd drukte. Dat duurde zo'n tien seconden lang, ondanks dat Rogier schreeuwde van de pijn. Verdedigen Wouter B. ontkent dat hij zó hard op het hoofd van Rogier heeft ge duwd dat letsel kan zijn ontstaan. Volgens B. zette hij zijn voet slechts tegen het hoofd van Rogier, als bij een gaspedaal. De rechter gelooft dat niet en zegt dat B. echt op het hoofd van slachtoffer Rogier ging staan. B. probeerde de ontgroe ningsrituelen tijdens de rechtszaak krampachtig te verdedigen. De straf pakt voor Wouter B. zwaarder uit dan het Openbaar Mi nisterie had geëist. Tegen B. had het OM 180 uur werkstraf en één dag cel geëist. Onschuldige mensen in de cel. Ze houden Geert-Jan Knoops uit zijn slaap. Na soms jarenlang on derzoek kent hij hun dossiers be ter dan justitie, zegt hij. Dan denkt hij niet alleen dat iemand onterecht vastzit, hij wéét het. „Ik droom over die zaken 's nachts, of ik schiet 's morgens vroeg wakker met de gedachte: ik moet iets doen." De afgelopen jaren onderzocht Knoops met zijn team twee ge rechtelijke dwalingen op de An tillen. Ze pakten totaal verschil lend uit. De eerste was een suc cesverhaal. Twee vrienden die vastzaten voor een dubbele moord op Bonaire werden na een herziening vrijgesproken. Over deze Spelonkmoord schreef Knoops de legal thriller De laatste kamer, die deze week verscheen bij Balans Uitgeverij. Die andere zaak, van Frailon Pieter op Cura sao, zit Knoops dwars. Ondanks dichtgetimmerde onderzoeksrap porten en 31 nieuwe getuigen werd afgelopen maart herziening van de zaak afgewezen. Werkelijke dader „Frailon Pieter is veroordeeld voor een moord die hij niet heeft gepleegd. Daar zijn wij 100 procent van overtuigd", zegt Knoops. „De voormalige korps chef van politie op Bonaire heeft onderzoek naar deze zaak gedaan. Hij heeft het alibi van Frailon Pie ter vastgesteld, de werkelijke da der opgespoord, hoe het gegaan is die nacht, alles. Ondanks al dat bewijs is de zaak niet heropend. Pieter zit al 11 jaar onterecht vast van de 24 die hij heeft gekregen. Die gedachte laat me emotioneel niet los." „In enorme frustratie. In het ge voel dat ik gefaald heb, dat ik niet in staat ben geweest om die man vrij te krijgen. Tegelijk uit het zich in boosheid over het sys teem. Ik heb gedacht: ik kan beter met mijn werk stoppen, want het dient nergens toe. Het systeem functioneert zoals het doet en de rol van een advocaat is daarin veelal minimaal. Als ik een uit spraak niet kan uitleggen aan een cliënt, moet ik mijn conclusies trekken." „Ja. Er is één ander moment ge weest, in de zaak van de Humme- lose kinderarts Joyce Labruyère. Wij kwamen erachter dat niet onze cliënt, maar iemand anders achter de moord zat. Toen hij toch werd veroordeeld, heb ik me dat zo aangetrokken dat ik zei: ik ga ermee stoppen. Het was mijn vrouw Carry die mij een spiegel voorhield en zei: juist in deze mo menten mag je je cliënt niet laten vallen. Later is hij na een succes volle cassatie vrijgesproken. Ook voor Frailon Pieter geldt: we gaan door tot we een nieuwe opening hebben. Zijn vrouw en collega Carry Knoops-Hamburger is directeur van het Knoops' Innocence Pro- ject dat gerechtelijke dwalingen onderzoekt. Met advocaten en re searchers van Knoops' kantoor steken ze ongeveer een derde van hun tijd in die onderzoeken. En niet zonder succes. Zeven cliën ten zijn na herziening vrijgespro ken. Jaarlijks komen er op zijn kan toor 60 tot 80 verzoeken binnen om zaken te bestuderen. Zijn team stelt hoge eigen aan een her zieningsverzoek. Slechts enkele zaken halen de eindstreep, zoals de Spelonkzaak. Daarin zijn Andy Melaan en Nozai Thomas veroor deeld tot 24 en 8 jaar cel voor een dubbele moord uit 2005. Pas na dat psycholoog Lucio Ricardo hun veroordelingen ging onder zoeken, kantelde de zaak. Ricardo schakelde twee oud-rechercheurs en het kantoor van Knoops in, die herziening en vrijspraak wisten af te dwingen. Deze zaak staat in zijn laatste boek centraal. „Door het lot kwam een groep mensen bij elkaar van de recher che, het Openbaar Ministerie, de rechterlijke macht en de advoca tuur die allemaal openstonden voor de mogelijkheid dat die jon gens onschuldig konden zijn. De Spelonkzaak is een blauwdruk voor onderzoek naar gerechtelijke dwalingen. Het OM en de recher che waren bereid tot overleg, dat zie je niet vaak. Ik durf hardop te zeggen: hadden wij in de Frailon Pieterzaak dezelfde mensen om ons heen gehad als in de Spelonk zaak, dan was hij nu vrij man." „Er zit een element van willekeur in onze rechtspraak. Rechtspraak is in hoge mate afhankelijk van de overtuiging van de rechter, die deels is gebaseerd op eigen erva ringen en gevoelens. Daar zit een element van subjectiviteit in. Bij herzieningszaken speelt dat te WAPENFEITEN Alleen het goede in monumenten vatten, doet afbreuk aan de geschiedenis Maar die voelt daar weinig voor. Dertig prominente historici, on der wie Ad van Liempt, Geert Mak en Hans Goedkoop, schreven deze week een brandbrief aan minister Van Engelshoven, om de sloop te gen te houden. We hebben in Nederland ontel baar veel WOU- monumenten. Voor uit de lucht geschoten pilo ten, gefusilleerde dorpelingen, omgekomen verzetshelden. En die zijn allemaal belangrijk om onze herinnering aan die jaren leven dig te houden. vrijdag 24 november 2017 GO 'Er is willekeur Wouter B., die tijdens een ont groeningsritueel bij het Gro ningse Vindicat op het hoofd ging staan van aspirant-lid Ro gier, heeft een werkstraf van 240 uur gekregen. Ook moet hij een dag de cel in en zijn slacht offer 5.066 euro betalen. Victor Schildkamp Groningen De vaderlandse geschiedenis is Koen Voskuil Amsterdam Hoe uit zich dat bij u? De veelgeprezen advocaat Knoops denkt dan werkelijk aan stoppen? Spelonkmoord Nozai Thomas en Andy Melaan veroordeeld voor moord in 2005 op twee broers bij vuurtoren Spelonk op Bonaire. In 2013 bleek onterecht. Showbizzmoord Martien Hunnik in 1984 veroor deeld tot twee jaar cel plus tbs Waarom lukte het in deze zaak wel? Bestaat er volgens u dus wille keur in de rechtspraak? De Puttense moordzaak Her man du Bois en Wilco Viets in 1995 tot 10 jaar veroordeeld voor moord op Christel Ambro- sius. In 2002 bleek onterecht. Bejaardenverzorgster Ina Post veroordeeld voor wurging van cliënte (89). In 2010 vrijgespro ken. Zat 4 jaar vast. voor doodslag op Bart van der Laar. In 2012 ontlastend rapport, in 2016 vrij. Persoonsverwisseling Man zat 34 dagen vast voor smokkel softdrugs. In 2007 bleek dat iemand anders zijn persoonsgegevens had ge bruikt. Maar daar horen óók monumen ten bij die de andere kant

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6