Verhaal watersnoodramp wordt completer gemaakt Schouwen-Duiveland wil restafval beperken 7 Duizenden rolemmers moeten worden opgehaald en op de juiste adressen worden afgeleverd. Om de afvalberg te laten slinken, gaat de afvalinzameling op deschop. Clinic voor ATB en MTB fietsers Het is een mega-operatie van heb ik jou daar. In krap anderhalve maand tijd worden rond de 24.600 gechipte grijze restafval- containers over heel Schouwen- Duiveland verspreid. Naast nog eens zo'n 14.000 rolemmers voor plastic en drankkartons (PD-af- val). De afvalinzameling op Schouwen-Duiveland gaat radi caal op de schop. Per 1 januari gaat het nieuwe systeem in. Absoluut. In onder meer Bruinisse zijn de PD-containers (grijs met een oranje deksel) al te spotten. El ders worden nog volop folders met toelichting verspreid. DLV Milieu service klaart de omwisselklus in opdracht van de gemeente. Nee, al heeft dat wel de voorkeur van de gemeente. Maar de plastic containers bij de inzamelstraatjes die er in elke kern zijn, verdwijnen niet. De PD-rolemmers worden vanaf 1 januari op woensdagen - om de andere week bij elk huis adres - geleegd. In sommige dorpen of wijken ver anderen daardoor ook de dagen waarop de containers voor restaf- val en GFT-afval worden geleegd. De schema's zijn te vinden op de website van de gemeente. De PD-containers worden vanaf 1 januari geleegd. Voor de grijze container voor restafval krijgt elk huisadres een sticker toegestuurd met de datum waarop deze contai ner wordt opgehaald. Op die da tum moet-ie leeg zijn. Dus na de laatste ledigingsronde van de grijze bak vóór die ophaaldag neem je de nieuwe gechipte con tainer in gebruik. Nee. De nieuwe gechipte contai ners worden eerst uitgedeeld voordat de oude grijze bak wordt ingenomen. Die registreert hoe vaak een grijze rolemmer geleegd wordt. Voor elke keer dat je de grijze bak aan de weg zet, moet je betalen. Dat is nog niet zeker. De tarieven voor afvalstoffenheffing worden pas op 21 december door de ge meenteraad vastgesteld. Wel is duidelijk dat er sprake is van een vast en een variabel deel. Het voor stel is voor één- en tweepersoons huishoudingen een vast tarief van 167,95 euro te rekenen en voor meerpersoonshuishoudin- gen 216,45 euro. Zet je de grijze container aan de straat dan kost dat per keer tegen de vijf euro. Maar let op: niets staat nog vast. Meteen het eerste jaar. Omdat pas aan het eind van het jaar duidelijk is hoe vaak een huishouden afval heeft aangeboden, kunnen deze kosten pas worden opgelegd na het lopende belastingjaar. Dat be tekent dat in 2018 de afvalstoffen heffing eenmalig lager uitpakt. Over dat jaar worden namelijk al leen de vaste kosten in rekening gebracht. In principe zo weinig mogelijk. In de grijze container gooi je alleen nog zaken als luiers en ander hy- giënemateriaal, producten die van meerdere materialen zijn gemaakt (bijvoorbeeld een chipszak) en vervuild afval. Zoals papier waarop olie is gemorst. Uit zuinig heid met je zakje huishoudelijk restafVal langs de milieustraat gaan, heeft geen zin. Dat afVal is daar niet meer welkom en daar wordt vanaf 1 januari ook op ge controleerd. Het gaat om een langlopend pro ject met tussentijdse presentaties, die over vijf jaar moeten samen smelten in een overzichtstentoon stelling en een boek. Dan is het exact zeventig jaar geleden dat de stormvloed een onuitwisbaar spoor achterliet in de zuidweste lijke delta. Een ander belangrijk moment wordt onder meer 2019, wanneer Stad en Lande tachtig jaar bestaat. Hoewel het museum in Ouwer kerk al veel materiaal en feiten over de verwoestende dijkdoor braken van 2953 bijeen heeft ge bracht, valt er volgens directeur Siemco Louwerse nog een wereld te winnen. Hij is blij met het aan bod van de heemkundige vereni ging Stad en Lande om ontbre kende elementen rond de ramp te inventariseren en daar een ver band in aan te brengen. Dat vari eert van (het verhaal achter) ge schenkwoningen, vloed-herden kingsstenen in muren, begraaf plaatsen die de littekens van de watersnood dragen tot de verkave ling van het landschap, caissons en andere gebouwen op het eiland die aan de ramp zijn te relateren. „Er komen zoveel jaar naar dato nog steeds losse flodders boven water", vertelt verenigingsvoorzit- Voordat ze verdwijnen of in de vergetelheid raken, willen we er een samenhangend geheel van maken. ter Anita de Munnik. „Voordat ze verdwijnen of in de vergetelheid raken, willen we daar een samen hangend geheel van maken." Een goed bewaard geheim in dit verband is bijvoorbeeld het kleine caisson in het Ouwerkerkse Kreekbos. Het bestaan van deze oude afzinkbak is slechts bij een klein lokaal publiek bekend. Lou werse: „Ik wist het ook niet. Je vin gers jeuken toch om daar iets mee te doen!" De bedoeling is dat vrijwilligers van Stad en Lande en het museum worden ingezet voor een brede in ventarisatie van alle schakels. Ria Geluk gaat die kar trekken en zorgt voor de terugkoppeling naar beide organisaties. De opzet van het project wordt vanavond voorgelegd aan de le denvergadering van de heemkun dige vereniging. ZIERIKZEE Zierikzeeënaar lelie Jumelet verzorgt een StrandRide- Clinic op zondag 24 december bij strandpaviljoen Brouw aan de Brouwersdam. Dit ter voorberei ding op de tweede DELTA Strand- Ride for the Roses, die donderdag 28 december wordt gehouden. Jumelet, zelf fanatiek wielren- ner/MTB-er, wil toertochten en wedstrijden op het Zeeuwse strand promoten. De clinic is bedoeld voor mensen die nog twijfelen of ze aan de StrandRide meedoen én voor deelnemers die meer willen leren. Aan de orde komen fïetstechniek, kleding en voeding. Deelnemers van alle niveaus zijn welkom. De opbrengst is voor het KWF. Info fa- cebook 'StrandRideClinic'. vrijdag 24 november 2017 3D Nieuwe afvalbeleid is mega-operatie Esme Soesman Is dat al merkbaar? Is zo'n PD-container verplicht? En de andere containers? Cees Kloet van de gemeente met de containers die komende weken naar Schouwse huishoudens gaan. foto marieke mandemaker Wanneer moet je de nieuwe con tainers gaan gebruiken? Kom ik dan niet zonder contai ner te zitten? Waarom die chip? Over welke bedragen hebben we het? Meevallertje? Wat blijft er over aan restafval? Stad en Lande en het Waters noodmuseum gaan nauw sa menwerken om de losse scha kels in het landschap van de ramp van 1953 in beeld te bren gen. Marcel Modde Ouwerkerk -Anita de Munnik, voorzitter Stad en Lande

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 69