1 West Side Story lllliS 5 Noodkreet van ouders: geef onze kinderen ook recht op duur medicijn Nog geen besluit Mara (8) en Luka (5) Wolters uit Rijssen hebben de spierziekte SMA. Het medicijn daartegen, Spinraza, is schrikbarend duur en de kinderen komen er niet voor in aanmerking. ara en Luka eten tus sen de middag even snel een boterham thuis. Ze zijn vrolijk en als je ze ziet bewe gen, valt alleen op dat ze een beetje trekken met hun been. Dat lijkt onschuldig, maar schijn bedriegt. Verder dan 100 meter kunnen de kinderen niet zelfstandig lopen. Dan pakken ze de loopfiets. Voor een afstand van meer dan een kilo meter staat de rolstoel klaar. In huis is een traplift. „Als ik bij vriendin netjes ga spelen, helpen die meisjes me de trap op", vertelt Mara. Moeder Rita en vader Egbert Wolters volgden deze weken met grote belangstelling het nieuws in de media over geneesmiddel Spin raza. Maar hoewel het middel voor handen is, en sinds deze zomer ook is goedgekeurd voor de Europese markt, mogen specialisten het ge neesmiddel alleen in uitzonderlijke gevallen voorschrijven. Spinraza kost zo'n 80.000 euro per injectie, en er zijn levenslang drie per patiënt per jaar nodig. Van der Pol: „Wij mogen het middel voorschrijven voor kinderen met SMA type 1, de meest ernstige vorm. Mara en Luka hebben type 3, de 'milde' versie. Maar dat is het niet echt. Verschil met type r is dat Mara en Luka hebben leren lopen. Zon der medicijnen is de kans groot dat ze die vaardigheid verliezen voordat ze volwassen zijn." Voor Egbert en Rita Wolters voelt het als een tijdbom. „Vorig jaar kon BRUINS Mara vanuit zit nog zelfstandig gaan staan. Nu vraagt ze of wij haar omhoog helpen. Ze gaat zichtbaar achteruit." Omdat het gaat om een progressieve aandoe ning, zullen de kinderen uiteinde lijk in een rolstoel belanden. Hoe lang dat hen bespaard blijft? Niemand kan het vertellen. En of Spinraza ook voor Mara en Luka beschikbaar komt, is eveneens de vraag. Na een debat deze week in de Tweede Kamer beloofde minis ter Bruno Bruins (Medische Zorg) dat binnen drie weken meer dui delijkheid komt over het voorlopig beschikbaar komen van Spinraza voor een kleine groep ernstige ge vallen van SMA type 2. Van der Pol verwacht dat het Zorginstituut Nederland in de loop van 2018 advies uitbrengt of en welke groep patiënten Spinraza vergoed krijgt via het basispakket. De discussie over het middel kreeg een extra dimensie door een rapport van een adviesorgaan van het kabinet. De Raad voor Volks gezondheid en Samenleving stelde dat apothekers een veel goedkopere versie van het peper dure Spinraza zélf kunnen maken. Bestuurslid Bas Leerink van de raad wees op een sluiproute. „Er bestaan apparaten die het middel tegen SMA op bestelling kunnen namaken", zei hij. Apothekers zijn bevoegd om op recept zelfbestaande genees middelen te bereiden. Zelfs als daar patent van een fabrikant op rust. Leerink suggereerde dat Bruins apothekers de vrije hand kan geven. Onlangs meldde een apotheker uit Den Haag het peper dure medicijn Orkambi tegen taai slij mziekte te willen namaken. De vraag is alleen of apothekers bereid zijn hetzelfde te doen met Spinraza. „Dat valt te betwijfelen", zegt apotheker Laurien Rook van de beroeps- en brancheorganisatie voor apothekers, de KNMP. „Ik denk niet dat apothekers zich hier aan wagen. Spinraza is chemisch ingewikkelder. De grondstof is lastig te krijgen, het proces is com plex. En het middel moet in het ruggenmerg worden geïnjecteerd, waarvoor strenge eisen gelden." Het wachten valt Egbert en Rita Wolters zichtbaar zwaar. Ze hopen dat de politiek hen helpt. „We geven niet op. Toen wij de diagnose van onze kinderen kre gen, was er geen enkel medicijn. Nu is er Spinraza. Dat kan het ziekteproces niet genezen, wel vertragen. Dat is ons alles waard en de tijd dringt. Laat de samenle ving kinderen als Mara en Luka niet vergeten." Het mooiste aanbod voor een avondje uit! Het meest aangrijpende liefdesverhaal aller tijden! Tot 20,-korting op alle rangen vrijdag 24 november 2017 PC Luka en Mara kunnen niet meer lopen als zij groot zijn Josien Kodde Rijssen Minister Bruno Bruins (Medi sche Zorg) kan nog geen uit sluitsel geven over de vraag of het medicijn Spinraza voor lopig beschikbaar komt voor een kleine groep patiënten met een ernstige vorm van SMA. Bruins had woensdag een gesprek met farmaceut Biogen en meldde na afloop 'te hopen dat binnen enkele weken meer duidelijkheid komt'. Spinraza is tot de Ne derlandse markt toegelaten, maar wordt nog niet door ver zekeraars vergoed. Het Zorg- instituut beoordeelt momen teel de effectiviteit van het medicijn. Luka en zijn zusje Mara lijden aan een milde vorm van SMA. Mara verliest langzaam spierkracht, merken haar ouders. De familie Wolters, vader Egbert, moeder Rita en de kinderen Luka, Senna en Mara, foto's emielmuijderman I Zestig jaar na de wereldpremière keert de klassieke Broadway- musical West Side Story voor slechts vier weken terug naar Nederland! De hitmusical, die wordt beschouwd als de beste musical ooit, zal dit najaar worden uitgevoerd door een bijzondere en energieke Amerikaanse cast en met de briljante oorspronkelijke Broadway-choreografie van Jerome Robbins. 12 december 2017 t/m 7 januari 2018 World Forum Theater, Den Haag MartiniPlaza, Groningen Bestel uw tickets op pzc.nl/westside

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5