E 'Er zit een stukje Steve Irwin in mij' 9 De mancave van Jan de Jong (52) uit Oudenbosch ademt de 'gezonde' lucht van sport, bier en muziek. Ook staat er een 'verschrikkelijke' rugby-smurf. Jan de Jong kan binnendoor, via de keuken en bijkeuken, naar zijn mancave. Hij kan ook bui tenom, via een aparte opgang aan de zijkant van de woning. Die verraadt de oorspronkelijke schuur- en stal- functie van de ruimte, uit de tijd dat de woning nog een boerenbedrijf was. Het is een grote, ruime man cave. Dat mag ook wel, want De Jong heeft een hoop spullen. Achter de bar schenkt hij een bier tje. Een Brand, welteverstaan. Dat is hij als voormalig bestuurslid van de Brand Verzamelaars Club aan zijn stand verplicht. „Ik verzamel met Brand-spullen sinds mijn vijf tiende", zegt De Jong. Bierflessen, flesopeners, pullen, spiegels, viltjes en andere merchandising van het Limburgse biermerk. „Inmiddels ben ik daar minder mee bezig. Ik ben nog wel lid van de club, maar verzamel niet meer zo actief." In het midden van de cave staat een biljarttafel, waar volgens hem te wei nig op gespeeld wordt. „Hij is laatst wel gebruikt bij een singlesavond." Waarmee de verzamelaar doelt op een avond met vinyl, niet op een da- tingevenement. „Ik heb nog bakken vol oude singletjes. Die stonden op het biljart en met een groep vrienden heb ik mij daar goed mee vermaakt." De Jongs huidige grote passie is rugby. Aan elke wand, langs elke muur, tegen het plafond, in lades, dozen en in speciale vitrinekasten, overal zijn rugbymemorabilia te vinden. „Ik verzamel in de breedte", voegt De Jong er geheel ten over vloede aan toe. Wedstrijdcaps, soms zelfs bijna een eeuw oud, shirts, toe gangstickets voor (interland)wed- strijden, posters en stropdassen. Zand Vlaggen en lp's met rugbynummers, foto's van De Jong met de allergroot sten uit de sport en stoelen vol oude shirts van zijn eigen club REL uit Etten-Leur. Een kast vol boeken, Mijn vrouw zal hooguit zeggen dat ik niet teveel moet uitgeven sommigen gesigneerd, en een paar schoenen van Tim 'Dutch Delight' Visser, met het zand er nog onder. En tussen al deze soms unieke voorwerpen, staan beeldjes van een rugby-smurf, rugby-tuinkabouters en andere zaken die geschaard kun nen worden onder de noemer rugby- nonsens. „Anders wordt het zo saai", zegt de verzamelaar. „Dit houdt de verzameling luchtig. Maar eigenlijk zijn het natuurlijk verschrikkelijke dingen." Regelmatig komt het team van De Jong er voor de wedstrijd een stevig ontbijt nuttigen. Of een bezoeker aan de mancave nou liefhebber is van het spelletje of niet, ze blijven nieuwe, gekke of aparte voorwerpen ontdek ken. Zelfs zoon Jurre komt nog tel kens van alles tegen. De Jongs vrouw gunt hem zijn hobby. Met een lach: „Ze zal hooguit zeggen dat ik er niet te veel aan uit moet geven. Maar dat herkent vol gens mij elke verzamelaar of man- cavebezitter wel." KIERAN KEVIN EN BOB vrijdag 24 november 2017 i IMPERATOR I BUBBELBOCK DWBBELBOCK ÏKUAtMBtH "4 Het rugby- team van Jan de Jong komt regelmatig in zijn mancave ontbijten. FOTO JAN STADS Walhalla voor rugbyer Martijn Schraven —Jan de Jong Kieran van den Kerkhoff (11) uit Burgh-Haam- stede is de enige in de klas met slangen als huisdier. Een goed onderwerp voor spreek beurten. „We weten niet precies hoe oud Kevin en Bob zijn. Bij de winkel waar we ze kochten, waren ze ge dumpt. De witte, Kevin, wilde ik heel graag. Maar in de winkel zeiden ze dat ze niet uit elkaar gehaald konden worden. Dus toen mocht ik ze alle bei. Kevin was heel mager. Je kon de ruggen graat zien lopen. Hij moest nog een hele tijd extra gevoerd worden. Nu ziet hij er weer goed uit. Ze zijn allebei onge veer anderhalve meter lang en krijgen eens per zeven tot tien dagen een muis. Gelukkig geen le vende. Iedere ochtend geef ik ze vers water. Het zijn rattenslangen, die zijn het makkelijkst om mee te beginnen. Ze laten zich gemakkelijk vasthouden. Ik ben nog nooit gebeten. Voor mijn spreekbeurt nam ik ze mee naar school, ik kreeg een acht! Het is mooi dat ze zo lenig zijn en ze hebben ei genschappen die andere dieren niet hebben. Dat ze blind en doof zijn en ruiken met hun tong bij voorbeeld. Bang ben ik niet, van kleins af aan ben ik al gek op alle soorten dieren. We hebben ook een vogelspin en een lui paardgekko. Steve Irwin overleed toen ik geboren ben. Ik denk gewoon dat er een stukje van hem in mij zit." —Mariska den Hartog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 53