REIZEN 2018 Dodervan James Bulger weer vast Shoppen via internet wint terrein effeweg.nl 4 Nabestaanden woedend op marine na verzwijgen ontploffing GARANTIE LONDEN Jon Venables (35), de Brit die in 1993 op 10-jarige leef tijd samen met een even oud vriendje kleuter James Bulger (2) martelde en vermoordde, is in Engeland aangehouden voor het bezit van kinderporno. Het jongetje werd op 12 ja nuari 1993 door Jon Venables en zijn schoolvriendje Robert Thompson ontvoerd in een win kelcentrum in Liverpool. Op dat moment stond Jamies moeder bij een slagerij op haar beurt te wachten. De twee na men de peuter mee naar een af gelegen spoorbaan, martelden het jongetje en brachten hem om het leven. Venables en Thomson werden tot hun 18de in een inrichting geplaatst. In 2001 kwamen ze vrij, kregen een nieuwe identiteit en moesten zich netjes gedragen. Venables overtrad in 2010 de voorwaarden die aan zijn vrijla ting waren gesteld. Hij bleek op zijn computer zeker 100 foto's te hebben van schokkende kinder mishandelingen. Vervolgens zat Venables tot 2013 in de gevange nis en kreeg hij weer een nieuwe identiteit. Dat ging een tijdje goed, maar recent werd hij toch weer aangehouden voor bezit van kinderporno. DEN HAAG Nederlanders doen hun boodschappen steeds vaker via internet. Meer dan een kwart van de bevolking kocht dit jaar al levensmiddelen online. Vijfjaar geleden deed nog maar 7 procent van de mensen dat. Dat blijkt uit onderzoek van het CBS. Driekwart van de Ne derlanders heeft dit jaar iets on line gekocht. Het populairst zijn kleding (52 procent), reizen (48 procent) en kaartjes voor evene menten (45 procent). Mannen kopen meer via inter net dan vrouwen. Zeven procent heeft in de afgelopen drie maan den meer dan tien keer iets on line gekocht, tegen 5 procent van de vrouwen. Mannen geven ook meer uit: 6 procent winkelde voor 1.000 euro of meer, tegen 3 procent van de vrouwen. besparing die je bereikt door geen zware waterdichte deuren te ma ken, beter kunt besteden aan extra batterijen aan boord. Dat zou de overlevingskansen vergroten. Die boot was uit 1985, dus ik neem aan dat er nog geen waterdichte inde ling is. Bij een probleem met water aan boord heb je niet nog een afge scheiden deel waar nog vijf of zes mensen kunnen overleven, zoals in de Koersk. Daar hebben overleven den nog een week achterin het schip gezeten." Het geluid van de explosie - vol gens Stapel 'een doffe ruis van een paar seconden' - zou zijn opgevan gen door een Amerikaans onder waternetwerk van hydrofoons. Dat geheime systeem werd tijdens de Koude Oorlog vooral in de noorde lijke Atlantische Oceaan geïnstal leerd met het doel Russische duik boten te schaduwen. Over de vraag of dat nog steeds gebeurt, zijn de Amerikaanse diensten weinig spraakzaam. Wel konden ze de explosie aan boord van de San Juan detecteren en melden bij de Argentijnen. Hoe lang die het al wisten, is niet be kend. Bijzonderheden daarover zijn niet gegeven. Stapel: „Het is belangrijk dat ze het tijdstip weten van de explosie. Daarmee is het gebied waar ze moeten zoeken aanmerkelijk kleiner geworden. Als de duik boot in ondiepe wateren ligt, kunnen ze de lichamen bergen. De families zijn gebaat bij rust. Het is voor hen heel belangrijk tenminste de locatie van de boot te kennen. Dan kunnen ze een krans werpen op die plek." Verdriet en woede in Argentinië. Aan boord van de vermiste onderzeeër ARA San Juan zou vorige week al een explosie hebben plaats gevonden, meldde de marine gisteren pas. De kans op overlevenden is nihil. Uiteindelijk kwam het hoge woord eruit. Wat kort daarvoor nog om zichtig was omschreven als een on heilspellende 'hydro-akoestische anomalie' werd gisteren verduide lijkt ten overstaan van eerst de fa milieleden en later de media. De anomalie was een explosie geweest. „Eenmalig, kort, heftig en niet-nu- cleair", verduidelijkte marine woordvoerder Enrique Balbi. Het nieuws kwam keihard aan bij de familieleden en leidde tot dra matische taferelen. Sommigen za ten ontroostbaar op de grond. An deren begonnen te schelden naar de woordvoerder en beschuldigden de marine ervan een kolossaal falen onder de pet te hebben gehouden. „Ze hebben mijn zoon gedood, klootzakken. Ze hebben mijn broer vermoord door met panne te gaan varen", schreeuwde een man op de bijeenkomst, meldde de grootste Argentijnse krant Clarin. Eerder was al gemeld dat de bemanning problemen met de batterijen had gesignaleerd voordat het schip uit voer. De bijeenkomst met familieleden van de 44 opvarenden moest zelfs worden onderbroken vanwege hoogoplopende emoties. Er werd ook geroepen dat de Argentijnse marine de zaak had onderschat en veel te laat de hulp van buiten landse specialisten had ingescha keld. Er werd gehuild om de dood van vaders, broers en één doch ter: luitenant Eliana Maria Krawczyk (35), de eerste vrouwe lijke onderofficier aan boord van een onderzeeër in Zuid- Amerika. Dat er, zo beloofde Balbi, met man en macht zal blijven wor den door gezocht, totdat duidelijk is wat er gebeurde met de bijna 66 meter lange San Juan, troostte nie mand. Gassen De Nederlandse oud-onderzee bootkapitein Henk Stapel hield de hele week al rekening met een slechte afloop. „Als er een ex plosie is geweest, kan dat het gevolg zijn van gassen aan boord. Dat hoeft de drukhuid van de boot niet te beschadigen, want de romp is heel erg sterk. Dan is er dus veel gas en rook aan boord en vliegt alles rond, want die krachten kunnen niet weg. Kort daarna zal iedereen zijn overleden. Het kan ook zijn dat de explosie zo krachtig was dat de romp is door boord. Maar dan praat je eerder over de explosie van een torpedo. Dat is wat bij de Koersk is gebeurd." De Koersk was een Russische kern onderzeeër die in 2000 zonk in de Barentszzee na een ongeluk. Daar bij kwamen alle 118 opvarenden om het leven. Stapel is al een kwart eeuw weg bij de onderzeedienst, maar kent het type duikboot van de San Juan, dat in de jaren 80 werd gebouwd voor de Duitse marine. „Destijds bouwden de Duitsers onderzeebo ten zonder waterdichte comparti menten. Dat deden ze na analyses uit de Eerste en Tweede Wereldoor log. Toen bleek dat je de gewichts- VoLop boekbaar! MET VERTREK- WWW.eFfeweg.nl of bel 088 10 30 800 SE GEEN verplichte aanbetaling vrijdag 24 november 2017 PC 24 van de in totaal 44 bemanningsleden die vermist worden, fotosclarin 'Ze hebben mijn broer vermoord!' Marineofficieren om helzen elkaar na het slechte nieuws over de explosie, foto ap Bob van Huët Buenos Aires/Rotterdam VERTREKGARANTIE Alle Fouten voorbehouden. Exclusief reserveringskosten en CalamiteitenFonds. Opstappen bij u in de buurt! Rondreis Griekenland 11 DAAGSE VLIEG-BUSREIS Vertrek o.a.: 16 apr, IA, 28 mei Zuid-Tirol, Lutago 8 DAAGSE BUSREIS Vertrek o.a.: 7,21 mei, 4,18jun Eifel- All-inclusive 5 DAAGSE BUSREIS Vertrek: 16, 28 apr, IA mei, 11 jun Meer van Genève 8 DAAGSE BUSREIS Vertrek o.a.: 18, 25 mei, 1, 8,15jun Schotland - Loch Lomond, Glen Coe en Edinburgh 7 DAAGSE BUSREIS Vertrek o.a.: 15 apr, 20 mei, 24jun

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4