Kaalgevreten buxusstruikjes r 2 ROMKE VAN DE KAA In alle hoeken van ons huis hangen en staan schermen, boxen, geluidsinstallaties en kastjes van providers. O, en dan hebben we ook nog lampen. Xandra van Baarle weet hoe je die wirwar van snoeren en draden in juiste banen leidt. Bubbelen in de herfstkou Mooie kabelboxen Column Tien jaar geleden werd de eerste buxusmot in Nederland gemeld vanuit Sleeuwijk, een dorp in de buurt van Gorinchem. Een jaar eerder was de mot al in Duitsland opge doken. Mot is een denigrerende naam voor een prachtig nachtvlindertje - wit met een donkere rouwrand - dat waarschijnlijk met een zending buxusplanten uit Japan in Europa is beland. Heel Zuid-Nederland is intussen gekoloni seerd. De buxusmot rukt op naar het noorden met 5 tot to kilometer per jaar en heeft nu de lijn Alkmaar-Winterswijk bereikt. Boven die lijn leven de buxusbezitters nog in gelukzalige onwetendheid, maar als de buxusmot met dezelfde snelheid blijft oprukken, is in 2025 Delfzijl bereikt. De buxusmot is gemak- AIS 06 mot kelijk te herkennen. Hij met dit tempo isdr>fhoekigeerLheeft een decoratief, chocola- blijft oprukken, debruin randje. Maar je IQ in herkent hem nog ge- makkelijker aan zijn Delfzijl bereikt rups: behaard, en olijf groen met zwarte en witte lengtestrepen. En ook zonder de rups of de vlinder te hebben gedetermineerd, herken je de aanwezigheid van de mot aan kaalgevreten buxusstruikjes. De buxusmot is niet de eerste plaag die onze buxus bezoekt. Voordat de mot arriveerde werd de buxus al belaagd door twee verschillende schimmels die we waarschijnlijk ook uit het bui tenland importeerden. Door de komst van de buxusmot neemt de ellende zo langzamerhand bijbelse dimensies aan. Je zou kunnen zeggen dat we de ellende aan onszelf te wijten hebben. In bijna elke tuin is wel een buxusstruikje te vin den. Omdat buxus in ons land niet in het wild voorkomt, heeft de buxusmot weinig keus. Hij moet naar onze tuin om te overleven. Stel dat we allemaal een haag van perzikboompjes zouden planten. Dan hadden we binnen de kortste keren een plaag van de perzikscheutboorder. En als iedereen een vijgenboom had, zou het niet lang duren voordat we last kregen van de vijgenskelet- teermot. Ik zuig deze namen niet uit mijn duim. Ik vond ze op de site van de onvolprezen Vlinder stichting. Daar kun je ook vinden wat je eventu eel tegen de buxusmot zou kunnen doen. Zo zou je een feromoonval kunnen plaatsen. Hierin zit een lokstof waarmee de vrouwelijke buxusmot de mannetjes lokt. Die vliegen in de val en kunnen er niet meer uit. Nu kunnen buxusmotten goed ruiken. Plaats je zo'n val, dan heb je kans dat je motten vanuit de wijde omge ving naar jouw tuin lokt. Dat wordt dan dweilen met de kraan open, lijkt mij. Van de Vlinderstichting komt ook vrolijk stem mend nieuws: er zijn al kauwen, eksters en kool mezen gesignaleerd die de rups van de buxusmot als voedselbron hebben ontdekt. Voortaan zuinig aan dus met de vogelpindakaas. Maar de enige effectieve manier om van de buxusplagen af te komen, is natuurlijk het rooien van de struiken en het planten van een alternatief. En plant dan niet allemaal hetzelfde, want dan zitten we zo weer met een nieuwe plaag. Op mijn website romkevandekaa.nl geef ik een aantal suggesties. BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN €16,50) TIPS NIEUWS vrijdag 24 november 2017 Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl In Amsterdamse spookhuizen lees je bizarre spookverhalen uit de hoofdstad. (De Kring, Italia al pomo- doro is het ultieme tomaten- kookboek. (Lannoo, €24,99) Kidsweek feiten en fabels staat vol weetjes (en onzin) over die ren. (Van Holkema Warendorf, €5) aronveiers Met dit gure, natte herfstweer blijf je het liefst lekker bin nen. Tenzij je een whirlpool in je tuin hebt staan. Een warm outdoor spabad werkt name lijk zowel ontspan nend als verkwik kend. Het warme water geeft rust, ter wijl het uitzicht op de natuur (als je tenmin ste niet in de stad woont) en de frisse lucht voor nieuwe energie zorgen. Villeroy Boch heeft whirlpools in allerlei soorten, maten en prijzen. Om rustig in te bub belen, maar ook voor een vitaliserende massage. StOD In de meeste huizen hebben we een te kort aan stopcontac ten en dat lossen we 'netjes' op met een stofslurpende en oer lelijke stekkerdoos. Zo'n ding kun je opbergen in een ka belbox waarin ook voor al die losse ka- Ve e bels ruimte is. Mooi zijn die van het Zweedse merk Bo- sign. Een eenvoudige box (verkrijgbaar in zwarte of witte kunst stof, rond de 15 euro) kun je zelf een aan trekkelijk uiterlijk geven dat bij het inte rieur past. Romke van de Kaa over de kunst van het tuinieren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46