Busreizen Kras.nl/busreizen 3 Hongerige roofdieren kunnen door warmere klimaat nog niet het poolijs op Een toeristisch boottochtje bij het eiland Wrangelts yoor de opvarenden uitgelopen op een sensatie. Vanuit de verte leek het of er overal brokken ijs lagen. Maar het bleken ijsberen te zijn.. Ongeveer 200 exemplaren doen zich te goed aan een aangespoeld karkas van een Groenlandse wal vis. De witte ijsbeervacht kleurt bloedrood. Brokken walvisblubber bungelen uit de bek. De vele ijsberen op het eiland, in het Russische Noordpoolgebied, trekken tijdens het boottochtje in september niet alleen de aandacht van toeristen. Wetenschappers zien in de berghelling vol roofdie ren tekenen van het veranderende klimaat in het noordpoolgebied. Ijsberen zijn namelijk niet graag aan land. Ze zitten liever op het zee-ijs. Vanaf de schotsen jagen ze op zeehonden, hun lievelingseten. Het land zoeken de beren alleen 's zomers op en dan vooral de vrouwtjes die er bevallen van hun jongen. Het zee-ijs groeit normaal aan het einde van de zomer alweer aan het strand vast, zodat de beren weer van het land afkunnen. Nu is het al halverwege de herfst en staan de beren bij gebrek aan ijs nog steeds met hun poten in de aarde. De beren moeten maar zien hoe ze zich al die tijd in leven houden. „Het zijn de grootste roofdieren op aarde maar zodra ze van het ijs af zijn, blijken het waardeloze ja gers," zegt Gert Polet, ijsbeer-ex- pert bij het Wereldnatuurfonds (WNF). „Ze vasten liever aan land dan dat ze op zoek gaan naar eten. Want dan raken ze oververhit." Hooguit lopen de ijsberen zich warm bij het zien van een overle den muskusos of rendier. „Het le- Zodra ze van het ijs af zijn, blijken het waardeloze jagers vert niet de essentiële voedings stoffen die ze wel binnenkrijgen als ze zeehonden eten", zegt Polet. De natuurbeschermingsorgani satie IUCN schat dat in het Noord poolgebied minimaal 26.000 beren leven. „De vraag is nu wanneer de negatieve effecten van het uitblij ven van zee-ijs zichtbaar gaan worden," zegt Polet. „Op het land is de concurrentie tussen de die ren groot. Een groep ijsberen zal uiteindelijk het loodje leggen." De bewoners van het Noord poolgebied moeten er volgens Po let ook rekening mee houden dat ze vaker een ijsbeer zullen tegen komen. „Nu trekken de dieren in de zomer langs de kust op zoek naar iets eetbaars. Uit nieuwsgie righeid wandelen ze ook wel eens een dorp in. Maar als het zee-ijs zoals nu pas een maand later aan groeit en in het voor jaar een maand eerder wegsmelt, zal het aantal ontmoetingen toenemen." Het zijn prachtige beesten, maar ze zijn levensgevaarlijk. „Ze zien ook mensen als een prooi. Eerst lo pen ze schuin kijkend om je heen om te zien wat voor vlees ze in de kuip hebben. Dan snellen ze ra zendsnel op je af. Ze geven een klap met hun enorme klauwen, stoppen je hoofd of je schouder in hun bek en sleuren je dan weg." e wen Compleet verzorgd 00% vertrekgarantl' 4 dagen v.a. of bel 088-0885 886 3 vrijdag 24 november 2017 GO Een enorm ijsberenleger op het eiland Wrangel doet zich te goed aan het karkas van een walvis, fotoafp Feestmaaltje op Noordpool Gerben van 't Hof Wrangel/Rotterdam - Gert Polet, ijsbeer-expert Kerstshoppen Berlijn Oud Nieuw in Londen Kerst in Hamburg Lübeck Kerst aan de Bodensee Kerst in Brussel, Brugge en Cent Singlereis Kerst in Brabant Ontdek de mooiste bestemmingen in Europa, vraag nu gratis de nieuwe brochure 2018 aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3