Raad wil nog niet kiezen welke panden weg moeten Panden worden verbouwd tot luxe appartementen en vijf starterswoningen 7 Daan Rijckborst mocht in 2016 een tijdelijke pop-upgalerie opzetten in de Koudekerkse vroegere pastorie. Nu is er een nieuw bestemmingsplan en moet de galerie wijken. Daan Rijckborst, René Verhage en Els Schouten begonnen in 2016 met Galerie de Pastorie aan het Dorpsplein in Koudekerke. Ze kre gen een plekje in de voormalige woninginrichtingszaak van de fa milie Van Donge aan het dorps plein in Koudekerke, de vroegere pastorie. Na twee jaar is het einde in zicht. „We wisten natuurlijk dat onze galerie hier maar tijdelijk kon zitten, maar toch is het erg jam mer dat het straks zo ver is dat we eruit moeten. Je hebt hier de rust en de ruimte middenin het dorp. Er repeteert hier ook elke maandag een aantal muzikanten en die vin den het ook heel vervelend dat ze hier weg moeten. De akoestiek van het gebouw is namelijk heel goed", vertelt Rijckborst. Rijckborst wilde van de Galerie echt een ontmoetingsplek maken waar mensen makkelijk binnen durfden te stappen en dat is vol gens hem gelukt. „Het is een groot succes geworden. Je zou kunnen zeggen dat het zelfs een beetje uit de hand is gelopen. Het was hier elke zaterdag gewoon een klein feestje met alle mensen. Zowel voor gasten als voor exposanten. De sfeer hier is zo vriendelijk en goed dat de exposanten hun werk makkelijk durven te laten zien. Dat is de kracht van onze galerie. Ik ga de vaste klanten en de gezel ligheid heel erg missen." Gevel Er zijn grootse plannen voor het pand. Er komen drie enorme ap partementen, vijf starterswonin gen en het woonwinkelpand naast de galerie wordt ook verkocht. Het project draagt de naam Wonen in de dorpskern van Koudekerke. Er wordt de komende tijd veel ver bouwd, maar de gevel blijft intact. Dat is namelijk beschermd dorps gezicht. Als alles verkocht is, moet de galerie uit het pand. „Het pand is erg mooi, dus we verwachten dat het redelijk snel verkocht gaat Het plan past in de visie die we met de ondernemers hebben gemaakt worden. Vooral de starterswonin gen zullen snel weg zijn, omdat starters geen huis hoeven te ver kopen. Zij kunnen meteen kopen." Het pand is beschermd dorps aanzicht en bekend bij alle inwo ners van Koudekerke. Anton van Haperen, secretaris van de dorps raad: „Het plan past binnen de vi sie die we samen met de onderne mersvereniging hebben gemaakt. Er is daar heel veel ruimte, dus ik vind het mooi dat er nieuwe wo ningen komen aan het dorps plein." Erg teleurgesteld is Van Haperen niet. „We wisten van te voren al dat de galerie op een gege ven moment plaats moest maken. Natuurlijk is het jammer dat hij weg moet, maar het is geen verras sing en daarom ook geen grote te leurstelling." De galerie zoekt nu naar een nieuwe stek op Walcheren. Rijck borst: „Middelburg, Vlissingen, Koudekerke, het maakt ons alle maal niet uit." Rijckborst heeft nog niet veel vertrouwen in de jacht op een nieuwe plek en dat maakt de toekomst onzeker. „We laten het allemaal op ons afkomen, maar ik denk eerlijk gezegd niet dat we snel een nieuw plekje heb ben gevonden. In Vlissingen staan bijvoorbeeld wel wat panden leeg, maar die worden allemaal afgesto ten door de gemeente." Maar stop pen met schilderen? Dat ziet Rijckborst niet zitten. „Als we geen nieuw pand vinden, ga ik lekker thuis in de serre schilde ren." Daarna wil het college een uitvoe ringsplan maken om het voor naamste uitgangspunt te bereiken: schrap 61 van de 76 gemeentelijke gebouwen en -velden voor sport en welzijn, zodat er 744.000 euro jaar lijks bespaard kan worden op on derhoud. Op dat plan, waarbij elk zaaltje, elke toren en elk veld aan bod komt, mag de burger inspraak geven. Dat beloofde wethouder Sem Stroosnijder de raad. Die be sloot na veel vijven en zessen nog eens over het rapport te praten. Het gaat om een intensief en grootschalig dossier Wethouder Sem Stroosnijder zei het bij het begin van de discussie: „Het gaat om een intensief en grootschalig dossier, de raad kan kiezen een weekje later te beslissen in plaats van volgende week." Maar CDA, VVD, SGP en PvdA wilden het rapport over de opscho ning van gemeentelijk onroerend goed liefst nu al in de inspraak gooien. Enkel de Sportraad had het rapport mogen beoordelen, klaagde de oppositie. Dat kerkbesturen niet waren benaderd over het mogelijk verkopen van kerktorens, een klacht van het CDA, lag er voor Stroosnijder aan dat zij formeel geen gebruiker zijn. De scholen hadden enquêtes ge had, betoogde wethouder Jose phine Elliott. Er waren vijf inloop bijeenkomsten belegd en vragen lijsten verspreid, weerlegde Stroos nijder. Er waren ook vier ambtelijke overleggen geweest met de kunste naars van atelier KipVis, stelde hij. „We hebben net gehoord van niet", wees Ank Muller naar inspre ker Leon Riekwell. Het gaat om noodzakelijke bezuinigingen Hij en collega-kunstenaar Dani Ploeger pleitten voor manieren om kunstvrijplaatsen in Vlissingen te behouden, zoals door leegstand be ter te benutten. Ploeger verweet het college 'onvoldoende bereidheid om oplossingen te vinden'. Stroos nijder nodigde hen uit voor nader overleg. Stortvloed Het college kreeg een stortvloed aan vragen over de gevolgen van de adviezen van het rapport over zich heen. Youssef Bouziani (PvdA) vroeg of er echt geen kinderen meer onbetaald een balletje moch ten trappen op de voetbalvelden en Mark Weug (LPV) klaagde dat ge sponsorde clubs korting op veld- huur genieten terwijl andere clubs alles zelf betalen. „Dat terzijde, het gaat wel om noodzakelijke bezuini gingen", bezwoer Stroosnijder. vrijdag 24 november 2017 WA Galerie Pastorie zoekt nieuwe stek Jari Klapwijk Koudekerke - Anton van Haperen De Vlissingse raad had grote ge ruststelling nodig: ze hoeven nu nog geen specifieke panden te schrappen. Wel vroeg het col lege de raad de uitgangspunten van het Newae-rapport te omar men. Claudia Sondervan Vlissingen - Sem Stroosnijder - Sem Stroosnijder Na twee mooie jaren moet Daan Rijckborst op zoek naar een nieuwe plek voor zijn galerie, foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 35