24 MANNENHOEK VOLG ALLES OVER DARTS OP SPORTNIEUWS.NL DOWNLOAD NU DE APP! App Store PC. Excelsior heeft al jaren een van de laagste begrotingen van de eredivisie. Maar toch slagen ze er bij de kleine Rotterdamse club in om zich keer op keer te handhaven. In de huidige stand staan ze zelfs negende. De tegenstander van dit weekend: koploper PSV. Er is koffie. Geen espresso, geen cap puccino en al helemaal geen latte macchiato met sojamelk uit een glimmend Italiaans apparaat met een moeilijke naam. In de bestuurskamer van Excelsior is de koffie gewoon kof fie. Aan de tafel in het midden zitten zes meisjes. Ze pakken Sinterklaasca deautjes in voor leerlingen die een maatschappelijk project volgen bij de club. Komende zondag komt het be stuur van PSV hier over de vloer, maar doordeweeks is de bestuurska mer een veredeld klaslokaal. Het stadion van Excelsior - offici eel heet het geen Woudestein meer, want een sponsor nam de naamge ving over - is een stadionnetje. Met lage tribunes, een ijzeren buitenkant die aan een koekblik doet denken en bij de ingang staan telefoonhokjes waar je vlak voor de wedstrijd kaart jes kunt kopen (pinnen niet moge lijk). Veel ruimte is er niet. In de lounge achter de business-seats wor den congressen gehouden, in de fanshop zit ook een buitenschoolse opvang en het ieniemieniehokje van de trainers is 'niet bepaald Arbo- proofaldus algemeen directeur Ferry de Haan. Maar niemand doet er moeilijk over. Over een gebrek aan ruimte kun je klagen, maar je kunt het ook knus noemen. Niet miepen Niet miepen zit in het dna van de club. Het is van oudsher schrapen, sprokkelen en creatief zijn met een klein budget. Oud-voorzitter Henk Zon klom vroeger op het biljart om het clublied te zingen en met zijn bolhoedje rond te gaan voor geld. En er werd jarenlang oud papier ingeza meld omdat dat ook nog een paar knaken opleverde. Dat laatste ge beurt nog steeds: vrijwilliger Jaap (84 jaar oud, al dertig jaar vrijwel elke dag op de club) is Chef Lege Dozen - letterlijk. Hij zit dagenlang in de container op de parkeerplaats om het papier te sorteren en het plas tic van dozen te trekken. Teammana ger Dennis van der Neut: „Als hij ooit omvalt, dan vinden we hem hier, in zijn container." Zoiets geldt trou wens ook voor Dennis zelf. Hij komt al zijn hele leven bij Excelsior. Eerst als fan en sinds een jaar of wat ook als teammanager van het eerste en het tweede (en 0 ja, hij doet ook nog de merchandise). „Ik zeg wel eens: mijn ouders hebben me hier verwekt. Niet letterlijk, hoop ik, maar toch. Ik liep hier al rond toen ik twee was. Een paar jaar geleden verloor ik mijn toenmalige baan. Toen riep Ferry (de Haan, red.) dat hij me in dienst zou nemen als we ons zouden handhaven in de eredivisie. Dat lukte pas in de laatste wedstrijd van dat seizoen. Ik dacht dat ik een hartaanval kreeg." In een wereld waar voetballers steeds verder van het publiek afko men te staan en je vrijwel overal stuit op hekken, kun je bij Excelsior ge- woon naar binnen lopen. Een kijkje nemen in de kleedka mer, waar de muren ruiken naar massageolie. In het washok met ma teriaalman John meeluisteren naar Radio Rijnmond. Of een praatje ma ken met Luigi Bruins, kind van de club. „Ik woon hier vijf minuten van daan. Ik speel hier vanaf mijn zesde, ik ken iedereen. Dit is thuis." Rina, de mevrouw die al twintig jaar het spelershome bestiert en net bami heeft gemaakt voor de selectie, verwoordt het als volgt: „We moeten hier met een paar mensen doen wat ze bij andere clubs met veel meer mensen doen. Dat is niet erg hoor. Er is niets mis met hard werken. Of er wel eens aanmerkingen komen op mijn kookkunsten? Ja hoor. Maar dan zeg ik: nee, die ene ziekenhuisbal die jij afgelopen zondag gaf was lekker. Het is nu wel anders dan tien of twintig jaar geleden hoor. De huidige selectie is serieuzer. Vroeger liepen hier jochies zoals René van Dieren en Jörg van Nieuwenhuijzen rond. Dat was tuig. Die hingen iedere dag mijn peper- en zoutvaatjes aan het plafond en fietsten bij een trainingskamp in Texel in hun blote kont. Dat zie ik de jongens van nu niet meer doen." Want hoe klein en toegan kelijk alles ook is - stiekem is er de afgelopen jaar behoorlijk wat veranderd. Vooral na het aantreden van Ferry de Haan als algemeen directeur en Wouter Gudde als commercieel directeur. De club groeit. Sportief, maar ook commercieel. Wouter Gudde: „Een paar seizoenen terug was het nog een godswonder dat we ons handhaafden in de eredivisie, nu kunnen we redelijk mee met de on derste ploegen qua budget. We zijn van gemiddeld 2900 toeschouwers naar 4400 gegaan, van 220 sponsoren naar 350. Toen Ferry en ik begonnen hadden we een man of acht perso neel, nu 25. Iedereen weet wat er wordt verlangd. We willen dat spe lers, fans en sponsoren zich hier thuis voelen. We doen niet aan sky- boxen, je kunt zo de kleedkamer in lopen." Ferry de Haan: „En dat moet ook zo blijven. De valkuil is dat we te hard groeien of gaan roepen dat we Europa in willen. We willen vooruit, maar dan wel stapje voor stapje. En zonder ons kleinschalige, benaderbare, unieke karakter te verliezen." vrijdag 24 november 2017 Excelsior: groots in al zijn unieke kleinheid Thijs Zonneveld Rotterdam Het 'herenvak'. M Vrijwilliger Jaap: Chef Lege Dozen bij de club. FOTO'S GUUS SCHOONEWILLE Google Play

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 24