Geniet \/an Live Formule 1 op Ziggo Sport 21 Het is zijn meest persoonlijke voorstelling. In zijn tiende onemanshow Om alles! vertelt cabaretier Richard Groenendijk (45) over loslaten en afscheid nemen. ^0 arko, mijn vriend, zei laatst: de zeven jaar dat wij elkaar kennen, heb ik nog nooit zoveel uitvaarten gehad'. Ik verloor de afgelopen jaren veel mensen, allemaal hartstikke jong: 37, 45> 47) 52> 21.En daar speechte ik weer, want Richard spreekt zo goed in het openbaar. Mijn tournees over dag langs begraafplaatsen waren lan ger dan die 's avonds langs de thea ters. Allemaal kanker. Eén zelfmoord, die stond iets verder van me af. Houd me ten goede - ik wil niet zielig doen. Ik heb het goed met Marko en ik heb mijn ouders nog. Maar toch.dan bezwijkt mijn overbuurvrouw, die nog nooit een si garet heeft opgestoken, aan longkan ker. Of een goede vriendin die zegt: 'Richard, voel jij eens.Zit er een bobbel ter grootte van een mandarijn in haar borst. Ook overleden. Natuurlijk denk je aan je eigen sterfelijkheid. Dan hoor je in het crematorium: 'Je moet nu leven, want het kan zo afgelopen zijn'. Dat is geen opsteker, hè? Of: 'Leef alsof het je laatste dag is'. Vreselijk. Als ik nog maar 24 uur heb, overlijd ik 's ochtends al aan een beroerte. Om alles! heet mijn nieuwe show. De woorden van actrice Fien de la Mar die zich in 1965 uit het raam wierp en zwaargewond raakte. Op de vraag waarom in hemelsnaam, ant woordde ze: 'Om alles Mijn oma zei het ook. Als mijn vader vroeg: 'Waarom ben je nou zo som ber?' zei ze: 'Om alles'. Als een kind verdrietig is, krijg je hetzelfde ant woord. Je kunt om alles dood willen, maar ook om alles aan het leven blij ven hangen. Dat laatste heb ik. De voorstelling gaat over loslaten en afscheid nemen. Van je haargrens tot, inderdaad, het leven. Maar ook afscheid nemen van je oude ideeën en opvattingen. Klinkt zwaar, maar om beladen onderwerpen valt juist te lachen. En humor, die is er in deze show volop. Door jezelf te relative ren. Zelfspot hoort bij mij. Neem sociale media. Ik ben ermee gekapt. Weg Instagram en Facebook. Weg Twitter. Volgens een Deens onderzoek zijn de mensen die het meeste op Facebook posten het ongelukkigst. Geloof ik meteen. Het is één grote goed- nieuwsshow. Als ik die mensen tegenkom, strookt dat zelden met hun elektronische enthousi asme. Ik deed er ook aan mee, hoor. Kijk mij eens vanavond bij Bette Midler in New York zijn. Op een bepaald mo ment word je er niet goed van. Wéér lezen hoe iemand heeft gekookt. Hoe de kinderen zwemmen, carnaval vie ren, in de kerstboom hangen. Ik heb een week genoteerd wat ik niet had mogen missen. Niks dus! Ik ben nu afgekickt, want het is verslavend. Facebook houdt je in een wurggreep. Je verwijdert je account, maar hangt nog twee weken in de lucht. En je krijgt mails: weet je het zeker? Over vier dagen ben je alles kwijt. Het is mentaal niet gemakke lijk. Onze wekkers waren onze iPho- nes, maar Marko en ik hebben nu wekkerradio's. Als Pauw begint, gaan de telefoons uit. En die blijven op ta fel liggen. We staarden urenlang in bed naar die schermpjes. Ik voel me alsof ik met sigaretten ben gestopt. Zo'n nare ex-roker die Mijn moeilijkste avond is die waarop mijn ouders komen kijken. Het voelt zoals ouderavond tegen anderen zegt: 'Hè, zit je nou weer op dat ding te staren?!' Ik weet het, het is een dubbele moraal. Marko heeft bovendien een aantal sites geblokkeerd met een code die ik niet ken. Kijk, ik laat het je even zien op m'n telefoon: hier, zeven mislukte pogingen.Ik probeerde aanvankelijk nog wel te kijken als er iets over mij was gemeld. Als mensen mij iets naars zonden, heette ik altijd een dikke tering- homo. Een aandachtsgeile of ir ritante nicht. Nooit eens klote cabaretier. Altijd over mijn ge aardheid. 'Kan iemand die v kankerhomo een nekschot 4! geven?' Als Jopie Parlevliet op tv was ik een 'flikker in een jurk'. De mensen die dit schrijven zijn, vermoed ik, niet de succes volste in de samenleving. En onge lukkig, vrees ik. In hun ogen ben ik succesvol. Terwijl bekendheid en volle zalen niet inherent aan levens geluk zijn. Ik ken mensen die aan 50.000 tweets per jaar komen. Mijn script voor Om alles! telt 13.000 woorden. Nu denk ik: dat is beter besteed. Om alles! is mijn persoonlijkste show ooit. Een egodocument, al klinkt dat gewichtig. Ik hoop dat mensen na het zien van de voorstel ling mij en zichzelf beter leren ken nen. In het programma zit ook mijn grootste angst: dat ik afscheid moet nemen van Marko. Ik ben pas 45 en er al absurd vroeg mee bezig. Vroeger wilde ik nooit met iemand samen zijn, dat scheelt afscheid ne men. Ik ben van het loslaten, maar tegelijk van het aangaan. Mijn verla tingsangst is onlosmakelijk verbon den met mijn bindingsangst. Idioot toch? Mijn moeilijkste avond is die waarop mijn ouders komen kijken. Het voelt zoals ouderavond. Mijn ou ders naar school, terwijl mijn oma op mij paste. Mijn moeder zegt altijd: 'Ik zie geen cabaretier, maar mijn kind'. En mijn vader kijkt voortdurend om zich heen of iedereen wel lacht. 'Zo, de zaak is weer voor twee jaar veilig gesteld', denkt hij dan. Hij begrijpt nog steeds niet dat ik begin januari een word-document op mijn computer open en er drie kwart jaar later een show is. Tja, als je zelf je boodschappenbriefje nog niet eens op orde hebt... Als hij wordt ge stuurd voor een halfje wit en een ons ham, komt hij thuis met een pot smeerkaas. Mijn vader deed vroeger mijn boekhouding. Zijn we mee gestopt, te veel heibel. Als ik thuiskwam, was de spanning om te snijden, omdat ik de bon van de Chinees in Meppel kwijt was. 'Maar het staat toch op het afschrift? 42,90 bij Win Wah?' pro beerde ik dan. Maar hij bromde: 'Ik moet die bon hebben!' Nu logt hij in op de websites van theaters waar ik speel om te kijken hoeveel stoelen er zijn verkocht. 'Op de vierde dag in Spijkenisse kan er wat bij', belt hij dan. 'Zet het op je site.' Hij is echt trots op me. We hebben vroeger onze proble men gekend, maar na je 35ste moet je echt stoppen je ouders dingen kwa lijk te nemen. En ouders op hun beurt moeten ook kunnen zeggen dat ze sommige dingen wellicht niet zo goed hebben gedaan. Nu is er ontzettend veel liefde voor elkaar. En als je dat zoetsappig Oprah Winfrey-gelul vindt, mij best. Ik houd van mijn ouders." vrijdag 24 november 2017 GO 'Mijn geluk hangt niet af van volle zalen' Arno Gelder De speellijst van Om alles! staat op www.richardgroenendijk.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 21