O Creditcard op retour in Amerika 16 PLASTIC GELD NIEUWE REGELS De creditcard slaat al decennia niet aan, maar winkeliers vrezen dat nieuwe Europese betaalregels en de komst van Apple Pay daar alsnog verandering in brengen. Krijgen VISA en Mastercard toch voet aan de grond in de Lage Landen? Nederlanders zijn calvinistisch: geld geef je pas uit als je het hebt Kort Meer geld pompbediende De 17.000 werknemers van tankstations en autowasstraten krijgen meer loon. Werkge vers zijn met vakbonden FNV en CNV een principeakkoord overeengekomen voor een nieuwe cao. Onderdeel van de overeen komst is een loonstijging van in totaal 4,5 procent en ieder jaar een betaalde oplei dingsdag. De nieuwe cao heeft een looptijd van 25 maanden en gaat per 1 december in. De lonen gaan daarbij aan het begin van 2018 en 2019 omhoog. CNV benadrukt dat de opleidingsdagen nodig zijn omdat van de werknemers nu meer wordt verlangd dan van de vroegere pompbediende. Half miljard voor The Atrium De verkoop van kantorengebouw The Atrium aan de Amsterdamse Zuidas zou zo maar eens de grootste deal op de Neder landse vastgoedmarkt van dit jaar kunnen zijn. Vastgoedbedrijf Icon Real Estate heeft het pand verkocht aan de Franse vastgoed belegger Amundi en een aantal Koreaanse investeerders. Naar verluidt zou er een half miljard euro voor The Atrium zijn neerge teld. Icon Real Estate kocht het kantorenge bouw in 2012 voor 100 miljoen euro en knapte het vervolgens grondig op. Duitse zuivelfabriek dicht Zuivelcoöperatie FrieslandCampina sluit zijn Duitse fabriek in Gütersloh. Het is een van de maatregelen van het bedrijf om de winstgevendheid in Duitsland te verbete ren. Door de sluiting verliezen 231 werkne mers hun baan. Het op slot draaien van de fabriek is het gevolg van overcapaciteit. Britse economie groeit De Britse economie is in het derde kwartaal met 0,4 procent gegroeid in vergelijking met de voorgaande periode. Vooral de verkoop van auto's gaf de economie een duw in de goede richting. Verder blijven toch vooral brexitperikelen de groei remmen. Zo den ken bedrijven wel twee keer na alvorens ze investeren.De Britten zagen de export dalen. De import van goederen en diensten viel daarentegen hoger uit. Flitsen Altice Unibail- Rodamco Aegon Akzo Nobel 6,3 miljoen Nederlanders hebben een creditcard, alleen laten de meeste hem onaangeroerd in de portemonnee. Behalve in het bui tenland, want daar blijkt de credit card een uiterst handig betaalmid del. Een hotelkamer boeken, tanken, een fikse aankoop doen: in veel landen, zeker in de Verenigde Staten, biedt plastic dan soelaas. De creditcard dient daarnaast als re serve voor als de pinpas onverhoopt dienst weigert of wordt ingeslikt. Een blik op de cijfers maakt de impopulariteit zichtbaar: van alle ruim 6,5 miljard toonbankbeta lingen vonden er vorig jaar slechts 30 miljoen met creditcard plaats, blijkt uit Betalen aan de Kassa 2016 van De Nederlandsche Bank. Ofte wel: op elke 100 betalingen trekt de Nederlanders minder dan een halve keer zijn kredietkaart. In waarde uitgedrukt is dat met 3 mil jard op 135 miljard euro iets hoger. De creditcard wordt vooral voor grote uitgaven getrokken. Online scoort de creditcard niet veel beter: 3 procent van de ruim 20 miljard euro aan internetaankopen is vorig jaar zo betaald, toont de eCommerce Payment Monitor van marktonderzoeker GfK. Ruim onder iDEAL (57 procent), maar ook minder dan PayPal (6 procent). „De manier van betalen in landen is grotendeels cultuurhisto risch bepaald", verklaart Gijs Boudewijn, adjunct-directeur van Betaalvereniging Nederland de OMGEKEERD geringe populariteit. „Nederland en veel andere Europese landen gel den als pinlanden, de VS, Groot- Brittannië en in mindere mate Frankrijk zijn creditcardlanden." Dat de kredietkaart nooit is aan geslagen, zit in de Nederlandse spaarzaamheid. „De creditcard geldt als iets voor de rijken; voor krediet gaan we naar de bank." Boudewijn legt uit dat werknemers vanaf de jaren 60 hun loon direct op hun betaalrekening gestort kregen. „Mede door de komst van geld automaten is de pinpas vanaf de jaren 80 een eclatant succes gewor den." Dan speelt ook mee dat creditcardaanbieders als American Express en VISA altijd relatief hoge vergoedingen vroegen. „Pinnen is van oudsher goedkoper." VISA, met wereldwijd 850 mil joen creditcards de grootste aanbie der, bevestigt die lezing. „Het zit in de volksaard: Nederlanders zijn cal vinistisch, geld geef je pas uit als je het hebt", weet Daniël van Delft, manager voor Nederland. Volgens winkeliers dreigen de VISA's en Mastercards van deze NIEUWE CAO VASTGOEDDEAL OVERCAPACITEIT KWARTAALCIJFERS De pensioenen bij ABP gaan volgend jaar weer niet omhoog. Dat maakte het fonds dat pensioenen beheert voor het overheidsper soneel bekend. Het ABP had eind oktober een dekkingsgraad van 100,2 procent. Pas als die boven de 110 procent is, mogen de pensioenen worden verhoogd. De Tweede Kamer vindt dat staatssecre taris Snel van Financiën ervoor moet zorgen dat huiseigenaren hun hypotheek in stapjes kunnen oversluiten om te profiteren van de lage rente, zonder boete te moeten betalen. O Goed be schouwd is er momenteel nau welijks een peil te trekken op de Franse kabelaar. vrijdag 24 november 2017 GO De winkelvast- goedgigant blies zijn partijtje mee op het Damrak. Klein verlies voor de verzekeraar in de AEX. De verfmultina- tional deed we derom een stapje terug. O Spaarzame Nederlander wil niet aan creditcard David Bremmer Amsterdam Amerika blijft het walhalla van de creditcard. Toch rukt de pinpas (debitcard of ATM- card genoemd) razendsnel op. Tussen 2000 en 2012 steeg de waarde van pinpasbetalin gen van 8,3 miljard naar 47 miljard dollar. Daarmee wordt er ruim 20 miljard dollar meer gepind dan op krediet gekocht. Het aantal debitcards ligt met ruim 5 miljard in de Verenigde Staten inmiddels veel hoger dan het aantal creditcards (ruim 1 miljard). Waarom dat zo is, is niet duidelijk, maar de pinpastoename is zichtbaar in het betaalverkeer: in de supermarkt rekent de helft van de Amerikanen af met een pinpas en 'slechts' 31 procent met een kredietkaart. Online wint de creditcard nog (48 om 30 procent). Aan de pomp wordt even vaak met pin als met creditcard afgere kend (39 procent). Desalniet temin heeft de gemiddelde Amerikaan nog altijd 3,4 creditcards. —Daniël van Delft, VISA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16