Tommy Wieringa Appen achter stuur niet te bewijzen PRIMITI APPASSITO J! II outlet 15 Van €4-?^ De grootste bek kreeg zijn zin. De triomf van het gajes Op een muziekfesti val wees Mitch Henriquez op zijn kruis en riep lachend dat hij daar een wapen had. Hij was dronken en baldadig en negeerde het bevel om het festivalterrein te verlaten. Hoewel iedere idioot begreep dat hij met dat wapen zijn geslachtsdeel bedoelde, besloten vijf agenten op zijn provocatie in te gaan en hem te overmeesteren. Hij stierf een dag later. „Excessief geweld", oordeelde een advocaat van de familie. „Ik ken geen zaak waarin grover geweld is toegepast." Omdat Henriquez zo opgefokt was, begaven de agenten zich buiten het geweldsprotocol en lieten zich al met al nogal gaan. Volgens advocaat Richard Korver was op de beelden te zien dat de agenten daar zelf ook van geschrokken waren, toen het slachtoffer eenmaal stil en paars aangelopen op de grond lag. Dat de agenten toen niet controleer den of hij inderdaad gewapend was, wijst erop dat ze er al niet van uitgingen dat hij vuur wapengevaarlijk was. Aan de zaak kleeft een zweem van insti tutioneel racisme, gezien ook het rapport dat het Actiecomité Herstel van Vertrouwen een jaar eerder uitbracht: Haagse agenten zouden veelvuldig discrimine ren, provoceren en disproportio neel geweld gebruiken. Disproportioneel geweld onderging ook de activist Jerry Afriyie, toen hij in 2014 in Gouda protesteerde tegen Zwarte Piet. De rechter oordeelde later dat hij zonder geldige reden was gear resteerd en dat er nodeloos grof politiegeweld was toegepast. Ook toen afgelopen zaterdag drie bussen met demonstranten te gen Zwarte Piet op de snelweg werden geblokkeerd door een meute Friezen, gedroeg de politie zich verre van neutraal. Schrijf ster Alma Mathijsen zat in een van die bussen en zag de politie amicaal doen tegen de mannen op de snelweg, maar de demon stranten negeren. „De politie schudt de handen van de mensen die ons agressief afsneden. Ze praten met elkaar, ik zie ze glim lachen. Twee agenten passeren onze bus. Een van ons schuift een raampje open en vraagt waarom ze niet met ons willen praten. Even staan ze stil, ze kijken ons aan en lopen dan verder. Ze zeggen niets." Het is overduidelijk dat de sympathie van de agenten bij de knokploeg lag die de snelweg afsloot en daarvoor niet één bekeuring krijgt. De betoging in Dokkum werd daarop verboden omdat de demonstranten volgens geruchten met zwaar vuurwerk zouden worden bekogeld. In plaats van dat het recht op de monstratie door de lokale over heid met man en macht werd verdedigd, kreeg de grootste bek zijn zin. De triomf van het gajes. Agenten die sympathiseren met een knokploeg, een locobur gemeester die een demonstratie verbiedt, een minister van Binnenlandse Zaken die de snel wegblokkade niet veroordeelt maar nogal wezenloos vraagt om wederzijds begrip: deze dingen schaden het aanzien van het centrale gezag. Nergens een spoor te bekennen van een over heid die de racistische stereo typering van Zwarte Piet erkent of het recht op demonstratie principieel verdedigt. Dit beves tigt het gevoel dat onder veel Nederlanders met een migratie achtergrond heerst. Niet mijn politie, niet mijn overheid. Ze had die dag al meer dan 600 app- jes gestuurd, was duidelijk verslaafd aan haar telefoon, reed in een rechte lijn op de fietsende Yannick Frijns af en had 97 secon den vóórdat ze 112 belde haar laatste appje gestuurd. Het leek overduide lijk: Pamela H. zat in maart 2016 te appen toen ze Yannick Frijns van achteren aanreed. En toch acht de rechter dat niet bewezen, bleek gisteren in de rechtbank Alkmaar. Pamela H. beweert dat ze was gestopt na haar laatste appje en dat ze pas daarna tegen Yannick was aangereden. Omdat ook dat scenario past in de 97 seconden tussen haar laatste appje en haar telefoontje naar de alarmlijn, vond de rechter appen achter het stuur niet bewezen. Dat bespaart Pamela de celstraf van een halfjaar die was geëist. Nu veroordeelde de rechter haar tot een werkstraf van 120 uur en een rij ontzegging van een jaar. Pamela had namelijk wél haar snelheid Justitie en politie hebben de handhaving niet op orde moeten aanpassen op die donkere avond van 30 maart 2016. De uitspraak is een klap in het gezicht voor de ouders van Yannick Frijns. Zij trokken na de dood van hun dochter fanatiek ten strijde tegen appen achter het stuur. Het gevolg is dat de definitie van roeke loos rijden waarschijnlijk wordt aangescherpt, zodat appen achter het stuur net zo zwaar bestraft kan worden als dronken rijden. „Maar gisteren is gebleken dat het grote probleem de bewijslast is", zegt Rob Stomphorst van Veilig Verkeer Nederland. „Wat bij alcohol niet kan, kan bij appen wel: je ontkent en komt ermee weg. Justitie en politie hebben de handhaving niet op orde." Het Openbaar Ministerie Noord- Holland weet nog niet of ze in hoger beroep gaat. De ultieme kerstwijn met maximale korting van 60%, reserveer op Black Friday 24 november tussen 00:01 en 23:59 uur. Een unicum: voor het eerst kunnen wij een wijn aanbieden met de zo goed als perfecte score van 99 punten. En dat met maximale volumekorting! Deze aanbieding geldt alleen vandaag. Omdat we iedere wijnliefhebber met kerst willen laten genieten is deze kerstwijn beperkt te reserveren. Voor slechts Black Friday Coppière Appassito Primitivo Puglia 'AMARONE LOOK-A-LIKE' RESERVEER VIA WWW.WIJNOUTLET.NL/BLACKFRIDAY vrijdag 24 november 2017 GO De 26-jarige Pamela H. reed weliswaar te hard toen ze de 21-jarige Yannick Frijns op Texel doodreed, maar zat ze te appen? „De bewijslast blijft het grote probleem." Victor Schildkamp Alkmaar Rob Stomphorst (VVN) mm BLACK FRIDAY COPI'I II KI €6." Wijn met de geconcentreerde tonen van zwarte bessen, rijpe kersen en geurige kruiden. Een toonbeeld van harmonie, kracht en puurheid. Een groot genot om te drinken. Chapeau! Luca Maroni Levering vanaf 14 december 2017 Per fles bestellen 100proefgarantie Beste prijs kwaliteit Alle wijnen direct van de wijnboer topmerken tegen de langste pr/j Geen 18 geen alcohol )2 f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15