Gezellig dagje uit met de trein 1^1 p^ 13 Bestuursleden motorclub vrij Schutter vuurde 1.100 maal Vieze lucht in hoofdstad Zonder huis, zonder gezin, maar mét zes koffers kwam Sigrid Kaag (56) dit najaar aan in Nederland. Tot haar beëdiging werkte ze als VN- topdiplomaat in Libanon, waar ze 'aan haar nekvel' werd opgepakt en pardoes neergezet in Den Haag. Om minister van Buitenlandse Za ken en Ontwikkelingssamenwer king te worden, het beroep dat ze nu sinds een maand beoefent. Haar politieke ervaring is nihil. Sterker: sinds 1994 woonde ze niet meer in Nederland. Kaag sliep de eerste tijd bij een partijgenoot die een kamer leeg had staan. Inmid dels woont ze in een tijdelijk appar tementje. Nu staat ze voor het eerst de be groting van haar departement te verdedigen in de Tweede Kamer. Haar nieuwe professie is wennen. Maar waar ze in haar eerste dagen als minister nog leek te zoeken naar woorden in het Nederlands, gaat dat nu soepeler. Al is aan haar taal gebruik wel te horen dat ze de afge lopen decennia vooral Engels sprak. Ze heeft het over 'precieus' geld van de Nederlandse belastingbetaler, zegt 'caveat' als ze een voorbehoud wil maken en bedankt PVV-Ka- merlid Danai van Weerdenburg na een complimentje 'voor de posi tieve connotatie'. Als al het jargon en anglicismen Kamervoorzitter Khadija Arib om de oren vliegen, tikt ze Kaag even op de vingers. Arib is bang dat de luisteraars thuis daardoor 'afhaken'. „Dat wil ik u even meegeven." Kaag belooft erop te letten. „Ik kan sustai nable development goals ook gewoon als duurzame ontwikkelingsdoelen benoemen - dat is zelfs véél mooier." Compliment Dat ze haar diplomatieke verleden nog niet heeft afgeschud, blijkt ook uit de manier waarop ze discussi eert met tegenstanders. Voor bijna ieder Kamerlid heeft ze een com pliment klaarliggen. Ze had 'met belangstelling geluisterd' naar het betoog van Mustafa Amhaouch (CDA), is het 'eens met' een punt dat Achraf Bouali (D66) maakte over internationale handelsakkoor den en zelfs het 'helemaal eens' met de proactieve handelsagenda die Bente Becker (WD) voorstelt. Maar ze heeft óók oog voor de oppositie: zo vraagt Kirsten van den Hul (PvdA) 'terecht aandacht' voor sek suele gezondheid. Kaag is ook duidelijk als ze het niet eens is met een Kamerlid. Als Klasse. Ik zie dat deze minister ervaring heeft in het buitenland PVV'er Danai van Weerdenburg wil weten of de minister bereid is het bestaansrecht van ontwikke lingssamenwerking ter discussie te stellen, zegt Kaag dat het bestaans recht van ontwikkelingshulp 'hel der is'. „We hoeven het niet altijd eens te zijn. Daar zijn verkiezingen voor. Maar ik ga dit beleid uitvoe ren." De mores in de Kamer bleken nog wel even wennen. Volgens Joel Voordewind van de Christenunie 'spreekt de passie uit haar woorden'. SGP-Kamerlid El- bert Dijkgraaf noemde het optre den van Kaag 'klasse, wat mij be treft'. „Er komt toch heel wat op je afin een paar weken. Maar ik zie dat de minister ervaring heeft in het buitenland." Goed team Kaag stelde op de kennismakings receptie na de bordesscène al dat ze samen met de andere minister op haar departement, Halbe Zijlstra (VVD), een goed team vormt. „We vullen elkaar goed aan." Zijlstra, door de wol geverfd in de Haagse politiek, is dan weer onbekend in de diplomatie. Hij is zelf de eerste om dat toe te geven: „Zij is een top diplomaat, ik niet. Ik heb ervaring in de politiek, zij niet. We zijn com pleet complementair. En allebei be schikken we over gezond boeren verstand." Zo is Kaag toch terechtkomen op de plek waar haar vader haar altijd al had willen zien, al maakt hij dat niet meer mee. „Kind, dat is wat voor jou, zei hij dan. Daar heb ik ook altijd aan gedacht", zei Kaag in 2015 in een interview in Volkskrant Ma gazine. „Maar het liep anders." Het kan verkeren. Inclusief warme drank en zoete snack bij Délifrance! lcM' Bestel nu op pzc.nl/treinactie vrijdag 24 november 2017 PC ZWOLLE Twee van de drie bestuursleden van motor club Satudarah die in sep tember zijn opgepakt, komen vrij. Angelo M. uit Tilburg en Paul M. uit Maastricht mogen als voor waarde geen activiteiten verrichten voor Satudarah. Ze worden verdacht van deelname aan een crimi nele organisatie. LAS VEGAS De schutter die een bloedbad aan richtte in Las Vegas, schoot ruim 1.100 kogels af. Ook troffen onderzoekers ongeveer 4.000 onge bruikte stuks munitie aan in de hotelkamer van dader Stephen Paddock, zei she riff Joe Lombardo tegen de lokale krant Las Vegas Re view-Journal. Paddock opende begin oktober het vuur op concertgangers. 58 mensen kwamen om. AMSTERDAM De luchtkwa liteit in Amsterdam voldoet alleen in het Vondelpark aan de strenge normen van de Wereldgezondheidsor ganisatie. In de rest van de stad wordt de lucht welis waar schoner, maar er is nog altijd te veel fijnstof en stikstofdioxide. In 10 jaar tijd daalde de concentratie stikstofdioxide wel van 59 microgram per vierkante meter tot 42 microgram. Haagse nieuwkomer Sigrid Kaag verdedigde gisteren haar begro ting van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking. Aan de mores van de politiek moet de oud-diplomate nog even wennen. Hanneke Keultjes Den Haag -Elbert Dijkgraaf (SGP) Minister debat met de Tweede Kamer. FOTO ANP Voor maar 18,- p.p. koopt u een Trein Dagretour met de trein (2e klas). Daarmee reist u op 1 dag naar uw favoriete stad in Nederland en terug, inclusief een warme drank en een zoete snack bij Délifrance. Een dagje uit is zo wel héél aantrekkeLijk! Trein Dagretour 2e klas Warme drank Zoete snack voor 18,- Trein Dagretour le klas Warme drank Zoete snack voor 25,- Deze actie is te koop t/m 26 november 2017. De actie is geldig t/m 21 januari 2018. n. Jjélifrance

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13