Oorlogsmisdadigers knutselen en schaken in Scheveningen De elf belangrijkste uitspraken van het Joegoslaviëtribunaal V i 9 17. KOPSTUKKEN DuskoTadic Radislav Krstic Slobodan Milosevic Milomir Stakic Milan Martic Zdravko Tolimir Ante Gotovina Drago Nikolic Vujadin Popovic VojislavSeselj Radovan Karadzic woensdag 22 november 2017 GO De Scheveningse VN-gevangenis. fotoundu Mladic op 3 juni 2011, toen hij voor het eerst voor het tribunaal verscheen. FOTO REUTERS v Ze koken samen. Spe len spelletjes met el kaar. De gedetineerden uit het voormalige Joe goslavië zitten in Sche veningen vaak decen nialange gevangenis straffen uit en brengen een groot deel van die tijd samen door. Ratko Mladic, die van daag zijn straf hoort, zit inmiddels ruim zes jaar in het complex. Hij heeft er een eenvoudige cel met een kast, boeken plank, wc, wasbak, tv en een computer zonder internetaansluiting. Overdag mag hij, op twee uurtjes in de mid dag na, ook op de gang en in de gemeenschap pelijke ruimtes. Er zijn fitnesszalen, een biblio theek, tennisbanen en keukens waar de gede tineerden samen kun nen koken. Mladic, een fervent schaakliefheb ber, speelt regelmatig een potje met de an dere gedetineerden, aldus zijn advocaat Dra- gan Ivetic. De gevangenen be schikken over kranten uit hun thuisregio. Ze moeten zelf hun cel en de gemeenschappelijke ruimte schoonmaken, maar Mladic krijgt hulp omdat de rechterzijde van zijn lichaam deels verlamd is geraakt door de beroertes die hij had. De nu 74-jarige Mladic hamerde tijdens zijn proces op zijn ge zondheid. Volgens zijn advocaten brengt hij veel tijd door onder zijn blauwe deken in zijn eenpersoonsbed. Rado van Karadzic, die een celstraf van veertig jaar uitzit, klaagde in 2016 dat het leven in de Scheveningse gevange nis zijn gezondheid ruï neert. „De cel doet den ken aan een negen- tiende-eeuwse, commu nistische of Turkse ge vangenis", zei de poli tieke baas van de Bos nische Serviërs tijdens een zitting van het Joe- goslaviëtribunaal. Niet alle gevangenen haal den het einde van hun zaak. Op 11 maart 2006 overleed de Joegoslavi sche oud-president Slo bodan Milosevic in zijn Scheveningse cel. Kort daarna pleegde Milan Babic, leider van de Kroatische Serviërs, zelfmoord in het gevan geniscomplex. Eerste veroor deelde oorlogsmis dadiger uit de Bos nische burgeroor log (1992-1995). Kreeg op 14 juli 1997 een gevange nisstraf van twintig jaar. Kwam in 2008 vrij, na het uitzitten van ruim twee derde van zijn straf. Leeft sindsdien in Servië. T Kreeg op 19 april 2004 een gevange nisstraf van 35 jaar voor zijn aandeel in de moord op zeker 7.000 moslims in Srebrenica. Hij voerde destijds het commando. Eerste generaal die is ver oordeeld voor ge nocide. President van de Federale Republiek Joegoslavië. Stierf op 11 maart 2006 in de gevangenis in Scheveningen. Ver dacht van het ple gen van oorlogs misdaden. Burgemeester van Prijedor kreeg veertig jaar cel op 22 maart 2006 we gens uitroeiing, moord, deportatie, vervolging en het opzetten van de tentiekampen. Bekleedde hoge functies in Krajina, een republiek die de Serviërs hadden uitgeroepen in Kro atië. Maakte zich schuldig aan etni sche zuiveringen, moord, plundering, marteling en depor taties. Is op 12 juni 2007 veroordeeld tot een gevange nisstraf van 35 jaar. Hulpcommandant van het Bosnisch- Servische leger. Kreeg op 12 de cember 2012 le venslang wegens genocide, misda den tegen de men selijkheid en oor logsmisdaden. Generaal in het Kroatische leger. Kreeg 24 jaar we gens onder meer vervolging, depor tatie, en plundering. Is op 16 november 2012 in hoger be roep vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Keerde na zijn vrijlating terug naar Kroatië. Deze luitenant kreeg op 30 januari 2015 35 jaar gevan genisstraf wegens zijn rol in de geno cide in Srebrenica. Bosnisch-Servi- sche kolonel. Kreeg op 30 ja nuari 2015 levens lang wegens zijn rol in de genocide in Srebrenica. Oprichter en voorzitter van de Servische Radicale Partij (SRS). Vloog in november 2003 op eigen initiatief naar Nederland. In november 2007 beschuldigd van oorlogsmisda den en misdaden tegen de menselijk heid. Hij werd op 31 maart 2016 vrijge sproken. Politiek leider van de Bosnische Ser viërs. Is na een acht jaar durend proces op 24 maart 2016 schuldig be vonden aan onder andere genocide in Srebrenica en ver oordeeld tot veertig jaar celstraf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9