a r 1 Tn 8 De 'slager van Srebrenica' hoort vandaag welke straf hij krijgt. Mladic is het laatste grote kopstuk uit de Joegoslavische burgeroorlog van begin jaren '90. Hij staat terecht voor oorlogsmisdaden, genocide en misdaden tegen de mensheid. Acht jaar strijd om voormalig Joegoslavië OORLOGSMISDADEN JOEGOSLAVIËA Wie is Ratko Mladic? Ratko Mladic is geboren voor het leger. Hij heeft een bulderende stem. Zijn blauwgroene ogen spu wen vuur. Zelfs zijn naam - 'rat' betekent oorlog - refereert aan strijd. Hij heeft het vechten niet van een vreemde. Zowel zijn vader als zijn moeder knokt aan de kant van de partizanen in de Tweede Wereldoorlog tegen de Duitsers en tegen hun Kroatische handlan gers, de Ustasha. Zelf studeert Mladic al op jonge leeftijd af aan de militaire academie. Hij bestuurt tanks en wordt bataljons commandant. In de zomer van 1991 krijgt de Serviër een telefoon tje van het hoogste militaire com mando in Belgrado. Hij moet naar Kroatië, waar gevechten zijn uit gebroken tussen het Joegoslavi sche Volksleger en opstandelin gen, die strijden voor onafhanke lijkheid. Mladic krijgt het com mando over verschillende eenhe den maar het leger valt uiteen om dat militairen overlopen naar hun etnische groepen. Wat heeft hij op zijn kerfstok? Mladic opereert meedogenloos in Kroatië. De Kroaten zijn niet lan ger Joegoslavische broeders, maar weer Ustasha, de moordenaars van zijn vader. Mladic' motto is 'uit persen en niet morsen'. Als zelfs de legerleiding in de hoofdstad hem tot kalmte maant, roept hij: „Laat die generaals daar de tering krijgen." In 1992 grijpen ook de in Bosnië wonende Serviërs naar de wapens. Onder leiding van Mladic maken de strijders zich schuldig aan tal van misdaden. Ze drijven zelfs mensen bijeen in kampen. Dat is sinds de Tweede Wereld oorlog niet meer gebeurd in Eu ropa. In Sarajevo bevecht de gene raal de door hemzelf gekoesterde Servische Republiek. Drieënhalf jaar laat hij de door moslims be woonde stad bestoken met mor tieren en raketten. Sluipschutters knallen uitgehongerde burgers, die zich op straat wagen, zonder pardon neer. Er vallen in die peri ode 12.000 doden. „Voor mij is aanvallen de kern van een militair conflict", zegt Mladic later. „Ik ben offensief ingesteld. Dat lijkt me geen slechte eigenschap voor een commandant." 11 A V s' BALKAN Waarover gaat dit proces? Het Joegoslaviëtribunaal houdt Mladic verantwoordelijk voor oor logsmisdaden, genocide en misda den tegen de mensheid: 'Het was duidelijk zijn intentie om de Kroa ten en de Bosnische moslims te vernietigen', staat in de aan klacht. Mladic geldt als het sym bool van de zuiveringscampagne, die in juli 1995 een dieptepunt be reikt in de enclave Srebrenica. De Serviërs vermoorden er zeker 7.000 moslimmannen en -jongens. Mladic pakt daarna een borrel en zegt: „Vandaag hebben we de Serviërs de stad Srebrenica teruggegeven." De Nederlandse bevelhebber Thom Karremans van Dutchbat kijkt toe en drinkt een glaasje mee. Hij staat machteloos. De Verenigde Naties verlenen zijn militairen geen mandaat om het Bosnisch-Servische leger te stop pen. De Serviërs verdoezelen de massamoord door de slachtoffers in massagraven te dumpen, stellen de aanklagers van het Joegoslavië tribunaal. Forensisch onderzoe kers vinden lijken in zeventien grote en 36 kleinere massagra ven. „Duizenden lichamen zijn door graafmachines in vrachtwa gens geladen en daarna op afgele gen plekken gedumpt." Waarom vellen de rechters pas zoveel jaren later een vonnis? De Bosnische burgeroorlog is in 1995 beëindigd met de Akkoorden van Dayton. Mladic waant zich daarna zestien jaar lang onaantast baar. Hij heeft vrienden binnen de politiek, de legertop en de Servi sche geheime dienst. De oud-ge neraal zit op z'n dooie gemak bij voetbalwedstrijden, feest mee op bruiloften, gaat hardlopen in het park of uit eten in res taurants. Jaar in, jaar uit dringt het Joegoslaviëtribu naal dringt aan op de arres tatie van de oud-generaal. Dat gebeurt in 2011. Mla dic maakt in Lazarevo een ochtendwandelingetje als agenten het dorp binnenrijden. Korte tijd later zit de 'beul van de Balkan' in de strafgevangenis in Scheveningen. Hij vraagt er om boeken van Tolstoj en krijgt op speciaal verzoek aardbeien be zorgd in zijn cel. Hoe verliep zijn proces? Het proces duurt vierenhalf jaar en de emoties lopen soms hoog op. Tijdens een zitting wordt Mla dic scheldend en tierend uit de rechtszaal verwijderd als een man vertelt dat hij de moordpartij in Srebrenica overleefde door zich schuil te houden tussen stapels lij ken. Andere keren oogt Mladic, die na drie beroertes en een stevige longontsteking in slechte gezond heid verkeert, juist ongeïnteres seerd. Zo bladert hij tijdens het voorlezen van de elf punten tel lende aanklacht in 2011, schijnbaar onaangedaan door enkele kranten. De strafeis is levenslang. Hoe lang blijft het Joegoslaviëtribunaal open? Niet lang meer. De Nederlandse rechter Alphons Orie velt vandaag het vonnis tegen Mladic, de laatste grote zaak van het tribunaal. Sinds de oprichting 24 jaar geleden, zijn 161 aangeklaagden opgepakt en op enkelen na veroordeeld. De laatste uitspraak is op 29 november in een hoger beroep van zes Kroatische verdachten. Daarna sluit het tribu naal definitief. woensdag 22 november 2017 GO Tribunaal velt vonnis over Ratko Mladic Tekst: Gerben van 't Hof Mladic (links) heft op 12 juli 1995 het glas met overste Karremans (tweede van rechts), fotoap Als de Joegoslavische leider Tito in 1980 sterft, beginnen de Serviërs zich onder po liticus Slobodan Milose vic steeds meer te roe ren. Uit angst voor een Groot-Servië roepen Slo venië en Kroatië op 25 juni 1991 de onafhanke lijkheid uit, waarop de Serviërs in Kroatië zich op hun beurt afscheiden. Onder druk van de VN komt er op 2 januari 1992 een staakt-het-vuren en een vredesverdrag. De Servische Kroaten be houden hun territorium. In 1995 verovert het Kro atische leger dat gebied tijdens Operatie Storm alsnog terug. Ondertussen scheidt ook de bevolking van Bosnië zich af, tot erger nis van de Serviërs. Zij richten onder leiding van Radovan Karadzic hun eigen staat op: de Servi sche Republiek. De Bos nische Kroaten keren zich tegen hen, net als de Bosnische moslims. De Bosnische burgeroor log is een feit. Pas na de moord op 7.000 moslims in Srebrenica en een bombardement op een markt in Sarajevo grijpt de internationale ge meenschap in. Na lucht aanvallen van de NAVO op Servische doelen in 1995 sluiten de partijen vrede in het Verdrag van Dayton, maar de burger oorlog duurt voort in Ko sovo. Pas in 1999 komt er na circa 140.000 doden een einde aan de strijd op de Balkan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8