'Opzettelijke blokkade van snelweg is ernstig misdrijf' 7 Psychologisch de meest ingewikkelde maand van 't jaar. Wat moetje ermee? Nog even doorbikkelen en dan zit-ie er weer op: de moei zaamste, somberste, natste, grijste en meest nutteloze maand van het jaar: november. „Ineens gaat het licht uit en staan we in de file." November is eigenlijk niets. Een nutteloze maand. Ga maar na: in januari en februari hopen we te schaatsen, in maart vangen we de eerste lente-uurtjes, van april tot en met augustus genieten we van de opwarming van de aarde, in september en oktober zomeren we na en in december is het feest. Maar november? Die zorgt er al leen maar voor dat er twaalf maan den in het jaar gaan. „November is psychologisch gezien zó'n inge wikkelde maand", zegt psychiater en schrijver Bram Bakker. „Als je van feestdagen houdt, zijn ze er nog niet. Maar hou je er niet van, dan kun je er wel tegenaan hikken. Al die winkels die je opdringen dat je gezellig moet gaan doen." En juist dat valt niet mee. In no vember gaat het licht uit. Ineens is het grijs. Gemiddeld valt er 77,9 millimeter regen, alleen in okto ber valt er iets meer. De millime ters zijn verdeeld over 75 uren re gen. Plus zeven dagen dat er mist hangt. Getallen waarmee novem ber z'n grijze imago verdient. De cember, januari en februari kun nen natter uitpakken, maar die worden nog wel eens opgefleurd met een mooi pak sneeuw. Zo niet november. „Ik was net in Spanje voor een marathon", zegt Bakker. „20 gra den. Dan kom je terug en dan weet je wat november met je doet. Een dreun. Zonlicht is zó belangrijk voor je gemoed. In november kak ken we in. En als je dan die paar uur nog werkt in de buitenlucht, maar we zitten steeds meer bin nen. Bij kunstlicht!" 62 uren zon telt november, twee per dag. Min der dan de helft van september, dat nog vers in ons geheugen ligt. Bovendien wordt deze eeuw steeds warmer. „Ook dat nog", zegt Bakker. „We zijn tegenwoor dig gezegend met mooie nazo mers. En dan komt november. De spreuken zeggen alles over de elfde maand: In november kom je tegen, harde wind en fikse regen... November heeft maar 30 dagen, maar dubbel wind en regenvla gen. En neem die 'dagen van die november op de kalender heeft staan: Dag van het partnergeweld (25 november)Wereld Veganis- ten Dag (1 november). Gezellig. Gelukkig op de elfde nog wat car naval. ANWB En op vakantie gaan we ook al niet. „De vrije dagen zijn op", zegt John Souhoka van de ANWB. Althans, bij de meesten. Zo'n 1,4 miljoen mensen gaan wel even weg in no vember, zegt Elsje van Vuuren van het Nederlands Bureau voor Toe risme en Congressen. Alleen in ja nuari (als het geld op is) zijn dat er nog minder. Veel regen en weinig vakantie. „Dus is november dé fllemaand van het jaar", zegt Souhoka. Ge middeld 400 kilometer, op maan dag en dinsdag zelfs 600. De lang ste file ooit is uiteraard ook van november, 25 november 2005: Ai tussen Amsterdam-Eindhoven, 92 kilometer! Kortom, in november doen we niks en staan we in het donker in de file. Op peperdure winterhanden, die achteraf niet nodig bleken. En toch is er goed nieuws: we zijn nog best fit in november, het aantal mensen met griepachtige verschijnselen ligt nauwelijks ho ger dan in de zomer. „Daarom, en ik bedoel dit serieus, moeten we wat slimmer gaan schuiven met vakanties", zegt Bram Bakker. „In Zuid-Europa kun je deze maand nog prima zwemmen in zee. Het water is warm. Gun jezelf dat. Juist in november." Want we zien het leven heus nog zitten in november: histo risch gezien de maand met het laagste aantal zelfdodingen van het jaar. Van Rest benadrukt dat het Open baar Ministerie op dit moment nog niet toe is aan het bepalen van een strafeis. Het gaat de komende tijd eerst nog uitgebreid onderzoek doen naar de chaotische verkeerssi tuatie, waarbij negentien auto's van pro-Pieten afgelopen zaterdag drie bussen van anti-Pieten beletten door te rijden naar Dokkum, de plaats van de landelijke sinterklaas intocht. Van Rest: „We weten dat er sprake is geweest van een aantal kop-staartbotsingen en dat moge lijk zelfs een van de buschauffeurs met zijn hoofd tegen de voorruit is gekomen toen hij plotseling moest remmen. Maar wie voor wat ver antwoordelijk was: dat moeten we nog precies op een rij krijgen." De persofficier onderstreept dat het OM de kwestie 'zeer serieus' neemt. „Het is voor ons ju ridisch niet van belang of deze 'blokkade' als een ludiek protest is begonnen of niet. Ons gaat het erom of de veiligheid wel of niet in het geding was." Ook vindt hij het niet relevant dat Raymond Knops, de nieuwe staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, begrip toonde voor de pro- Pieten. „Wij als OM hebben hierin onze eigen verantwoordelijkheid." Van Rest wij st erop dat het opzet telijk versperren van een weg vol gens artikel 162 van het Wetboek van Strafrecht als 'ernstig misdrijf kan worden opgevat. Het kan wor den bestraft met een gevangenis straf van maximaal 9 jaar of een geldboete van de vijfde categorie. In die categorie kan het bedrag oplo pen tot 76.000 euro. Van Rest: „Ik kan uiteraard nog niet vooruitlopen op eventuele straffen, maar bij het opwerpen van zo'n blokkade gaat het waarschijnlijk niet meer om een 'verkeersovertreding' waarbij je een 'lichte' boete van bijvoorbeeld 200 tot 300 euro krijgt opgelegd, een boete die je bijvoorbeeld krijgt als je onopzettelijk iemand op de snelweg 'snijdt'. Zo'n bewuste blokkade is echt veel ernstiger; een misdrijf, waarbij bijvoorbeeld ook een taakstraf kan worden uitge deeld." W Het kan worden bestraft met een celstraf van maximaal 9 jaar Duidelijk is inmiddels wel dat de pro-Pieten, als ze een (hoge) boete opgelegd krijgen, die niet of nau welijks hoeven te betalen. De veel besproken steunactie voor de Friese pro-Pieten, opgezet door de 32-ja- rige Robin van Prattenburg uit Fle voland, heeft al 38.000 euro opgele verd en loopt door tot vrijdag. Het hoge bedrag heeft Van Prat tenburg zelf erg verrast. „Al meer dan 4600 mensen hebben gedo neerd. De één geeft 5 euro, de ander 250 euro." De steun komt uit alle delen van het land. „Zeker niet al leen uit Friesland, maar ook uit de Randstad en zelfs uit België." Als de pro-Pieten géén boete op gelegd krijgen maar een andere straf, dan gaat het geld naar een goed doel, onderstreept hij. „Dat kan KIKA zijn, of Cliniclowns, of misschien iets van een sint-fonds." Hij wil met zijn 'steunactie' de pro-Pieten een hart onder de riem steken. „Ik had zelf niet zo snel zo'n weg geblokkeerd, maar wilde wel laten zien dat ik achter hun doel sta. Anti-Piet-demonstranten horen niet thuis bij een intocht; dat moet een kinderfeest blijven." woensdag 22 november 2017 GO In november kakken we in Victor Schildkamp Rotterdam Regen en wind, vroeg donker. Veel files. November is een verve lende maand, foto's anp en marco de swart Het is de vraag of de Friezen die de bussen met anti-Piet-activis- ten op de snelweg blokkeerden, er met 'slechts' een geldboete vanaf komen. Volgens persoffi cier Pieter van Rest van het OM Noord-Nederland staan er veel zwaardere straffen op zo'n ver sperring, zelfs celstraf. Eefje Oomen Dokkum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7