Pulskor neemt eerste horde Den Haag komt over de brug voor scholen Menspiration is de ladiesnight van de man Schat 2 Duitse toeristen weten Zeeuwse minicampings amper te vinden. Dat moet veranderen, vinden drie campinghouders. MINICAMPINGS DUITSERS A Commentaar De visserijcommissie van het Europees Parlement is niet ge voelig voor het Franse protest tegen de pulskorvisserij. De commissie wil de nieuwe techniek een kans geven. Veel Franse vissers zeggen moeite te hebben met het elektrische vistuig. In werkelijkheid gaat het om broodnijd. De grote Nederlandse kot ters met hun pulskorren zijn een geduchte concurrent. Gelukkig doorzien de Europarlementariërs de Franse argumenten. Want de pulskor is een grote verbetering ten opzichte van de oude boomkor met kettingen. Die laat weinig heel van de zeebodem. Met de elek trische kor wordt veel minder vernield. Zelfs de natuurorganisaties vinden dat deze techniek een kans verdient. Weliswaar vragen Greenpeace en stichting De Noordzee om nader onderzoek, maar zij willen de verduurzaming van de zeevisserij niet frustreren met een verbod. De Nederlandse vloot is blij met de Brusselse koers. Het wachten is nu op instemming van het Europees Parlement. Als die er komt, zijn alle bedreigingen nog niet afgewend. De Brexit, het vertrek van Groot-Brittannië uit de Europese Unie, kan grote gevolgen hebben. Nederlandse vissers halen nu vaak hun netten op in Britse wateren. Het is onduidelijk hoe de Brexit-onderhandelingen zullen uitpak ken. Beter wordt het in elk geval niet. Daarom kunnen de Nederlan ders hun succes in Brussel er bij de Fransen maar beter niet al te diep inwrijven. Als er straks minder te halen is in de Noordzee, wordt Het Kanaal belangrijker. Van die visgronden zullen Neder landse en Franse vissers in een redelijke verstandhouding het beste moeten maken. Dat zal niet meevallen. Het verschil tussen de lo kale vissersscheepjes en de moderne Nederlandse kotters is groot. Het is David tegen Goliath. Van die strijd is de pulskor maar een klein onderdeel. Het verschil tussen de lokale vissersscheepjes en de moderne Nederlandse kotters is groot Het heeft even geduurd, erkent al gemeen directeur Levien Hamelink van de protestants-christelijke scholenkoepel ProBaz, maar: „We hebben indertijd flink op de trom geroffeld, omdat de noodopvang zonder overleg opeens werd geslo ten. Het is dan ook wel zo netjes, vind ik, te melden dat het toch goed is gekomen." ProBaz en scholenkoepel Per- specto krijgen gezamenlijk zo'n 70.000 euro van het ministerie van Onderwijs om al gemaakte kosten te dekken. Hamelink is daar tevre den over, zoals hij sowieso tevreden terugkijkt op het vluchtelingenon- derwijs. „Begin 2016 hebben wij met de gemeente Terneuzen, scho lengemeenschap De Rede en de kinderopvang in korte tijd een on derwij sproject voor vluchtelingen kinderen op poten gezet. Samen de Scholen alsnog gecompenseerd voor snelle sluiting van vluchtelingenopvang schouders eronder en doorpakken. Het mooie is dat wij van de toen op gedane ervaringen nog altijd de vruchten plukken bij het onderwijs aan anderstalige leerlingen." ALMANAK Voor de verbouwing van hun pas gekochte huis lieten de Middel burgers het plafond uit de slaap kamer breken. Ze wilden vrij zicht op het dak en de originele spanten creëren. Aan het einde van een dag slopen informeerde de eigenaar eens bij de bouwvak kers hoe het was gegaan. „We hebben achter een paar planken onder het dak een schat gevon den", kreeg hij tot zijn verrassing te horen. Even hoopte de Mid delburger dat de vorige eigenaar een zak geld was vergeten, maar helaas. De bouwvakker grijnsde: „Nee, wel vieze boekjes. En niet vanwege het stof." Kunstproject bij De Triangel Jonge nieuweling hoog op PvdA-lijst Factory Festival zeker ook in 2018 HULST Thomas Meyf royt promoveert aan TU Onbekend maakt onbemind. Hoe wel er elk jaar meer Duitse vakan tiegangers boeken in Zeeland, pro fiteren de minicampings nauwe lijks van die toeloop. Slechts 2 tot 8 procent van de vakantiegasten op minicampings komt uit Duitsland. Op reguliere grote campings is dat ruim 60 procent. „We moeten onze minicampings gaan promoten in Duitsland, want nu vinden ze ons niet", zeggen drie Walcherse ex ploitanten van minicampings. Natuurlijk hebben ze wel eens Duitse gasten. En die zijn uitermate tevreden over de rust, de ruimte, de wifi, de stroomaan- sluitingen en het verwarmde sanitair. Maar het zijn vaak toevalstreffers, weet Arrianne Verduijn van mi- nicamping De Vlegel in Koude kerke. Duitsers ontdekken de mini- camping vaak omdat er ze langsrij den, stoppen en er rondneuzen. Of ze hebben het kampeeradresje het van horen zeggen. Zelden boeken ze via internet een plaats op een minicamping. Om een graantje mee te pikken van de aanzwellende Duitse toeris- tenstroom, hebben Joyce de Visser van minicamping De Visser in Zoutelande, Arrianne Verduijn van minicamping De Vle gel in Kou dekerke en Sonja van de Putte van minicamping De Boshoek in Se- rooskerke de koppen bij elkaar ge stoken. Ze riepen ook de hulp in Stichting Zigzag en het Goese mar ketingbureau Mcomm. De Visser: „We hebben het ini tiatief genomen om ons beter vind baar te maken. Ten eerste hebben we een enquête uitgezet onder de Met die gedachte in het achter hoofd wordt morgen de eerste edi tie van Menspiration in restaurant De Kromme Watergang in Slijk plaat gehouden. Op de avond, die echt alleen voor mannen is, is er van alles te zien, proeven en doen. Zo is er een lopend buffet, er zijn si garen en bijzondere wijnen en er is aandacht voor mannenmode en barbecues. „Barbier Dieuwertje Prins geeft daarnaast demonstraties en er zijn nog wat verrassingen voor de bezoekers." Dj Sephyr zorgt voor de muziek. De mannenavond is een samen werking van Van Westen, De Kromme Watergang, Dieuwertje Prins, Yakiniku barbecues, tabaks speciaalzaak Ben Everse en Her- manWines. Johan van Westen wil Menspiration vaker gaan houden. „Als het aan ons ligt, komt er zeker een herhaling in de toekomst." Er zijn voor morgen nog enkele kaar ten verkrijgbaar via men- spiration.nl. Een kaartje kost 120 euro en aanvang is 19.00 uur. woensdag 22 november 2017 ii Als een donderslag bij heldere hemel ging de vluchtelingenop vang op Marina Beach bij Hoek in de zomer van 2016 dicht. De scholen die vluchtelingenkinde ren les gaven, zaten financieel met de gebakken peren. Ze zijn alsnog gecompenseerd. Harmen van der Werf Terneuzen Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN In wijkcentrum De Trian gel in Terneuzen is vanaf vrijdag kunst te zien. Deelnemers vanuit Zeeuwse Gronden, Emergis en Aan-Z werk ten de afgelopen twee maanden aan een kunst werk. Wethouder Cees Liefting opent de exposi tie om 19.15 uur, terwijl er ook foto's worden ge toond van het proces naar de tentoonstelling toe. De expositie is daarna te bezichtigen tot en met 1 december. TERNEUZEN Wethouder Cees Liefting voert bij de gemeente raadsverkiezingen van maart 2018 weer de PvdA-lijst in Terneuzen aan. De verrassing staat op twee: Laszlo van de Voorde (29, foto) uit Zaamslag. Hij is nu frac tievolger en werkt als lo gistiek planner bij Dow. Nummers drie en vier zijn PvdA-raadsleden Cor Reijn uit Terneuzen en Johan van der Ha uit Koewacht. De lijst telt 23 namen. SAS VAN GENT Het Factory Festival in de Leutfabriek, de vroegere Vlaanderenhal, in Sas van Gent wordt een blijvertje. Het Terneuzense college van B en W geeft voor de derde editie 29 septem ber 2018 alvast 4.250 euro subsidie. „Dan moe ten we wel door!", grapt organisator Jan Vinke. De bedoeling is het multi- kunstenfestival, opvolger van Rock around the Bridge, nog verder uit te bouwen. Thomas Meyfroyt, af komstig uit Hulst en oud-leerling van het Reynaertcollege, pro moveert vandaag aan de TU Eindhoven. Hij doet dat aan de faculteit Wiskunde en Informa tica. Zijn proefschrift heet 'Threshold-based communication algo rithms for large-scale mesh networks'. Duitse toerist, kom ook naar ons! Frank Balkenende Koudekerke „Er zijn op zo veel plekken La- dies Nights terwijl de mannen er maar bekaaid van af komen", zegt Johan van Westen van kle dingzaak Van Westen Mannen uit Zaamslag. Sophie Stockman Slijkplaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 78