Pulskor neemt eerste horde Grotere rol scholieren bij herdenken watersnood Schat Gemeente schuift enkele projecten paar jaar door 2 Duitse toeristen weten Zeeuwse minicampings amper te vinden. Dat moet veranderen, vinden drie campinghouders. MINICAMPINGS DUITSERS A Commentaar De visserijcommissie van het Europees Parlement is niet ge voelig voor het Franse protest tegen de pulskorvisserij. De commissie wil de nieuwe techniek een kans geven. Veel Franse vissers zeggen moeite te hebben met het elektrische vistuig. In werkelijkheid gaat het om broodnijd. De grote Nederlandse kot ters met hun pulskorren zijn een geduchte concurrent. Gelukkig doorzien de Europarlementariërs de Franse argumenten. Want de pulskor is een grote verbetering ten opzichte van de oude boomkor met kettingen. Die laat weinig heel van de zeebodem. Met de elek trische kor wordt veel minder vernield. Zelfs de natuurorganisaties vinden dat deze techniek een kans verdient. Weliswaar vragen Greenpeace en stichting De Noordzee om nader onderzoek, maar zij willen de verduurzaming van de zeevisserij niet frustreren met een verbod. De Nederlandse vloot is blij met de Brusselse koers. Het wachten is nu op instemming van het Europees Parlement. Als die er komt, zijn alle bedreigingen nog niet afgewend. De Brexit, het vertrek van Groot-Brittannië uit de Europese Unie, kan grote gevolgen hebben. Nederlandse vissers halen nu vaak hun netten op in Britse wateren. Het is onduidelijk hoe de Brexit-onderhandelingen zullen uitpak ken. Beter wordt het in elk geval niet. Daarom kunnen de Nederlan ders hun succes in Brussel er bij de Fransen maar beter niet al te diep inwrijven. Als er straks minder te halen is in de Noordzee, wordt Het Kanaal belangrijker. Van die visgronden zullen Neder landse en Franse vissers in een redelijke verstandhouding het beste moeten maken. Dat zal niet meevallen. Het verschil tussen de lo kale vissersscheepjes en de moderne Nederlandse kotters is groot. Het is David tegen Goliath. Van die strijd is de pulskor maar een klein onderdeel. Het verschil tussen de lokale vissersscheepjes en de moderne Nederlandse kotters is groot De herdenking beslaat in 2018 in to taal drie dagen, te beginnen met de centrale bijeenkomst 1 februari bij het nationaal monument naast het Watersnoodmuseum. Voor alle 1835 slachtoffers uit de zuidweste lijke delta wordt een bloem neerge legd. Daarnaast krijgen scholen in het rampgebied het verzoek iedere leerling een zandzak mee te laten brengen en zo symbolisch een dijk te bouwen, vertelt museumdirec teur Siemco Fouwerse. Dat deel van de herdenking vindt plaats als op maat van het symposium later die dag in het museum. De gemeente Schouwen-Duive- land steunt het initiatief met twin tigduizend euro, voor aanschaf van de bloemen en het busvervoer van de scholieren. De verdere herden kingsactiviteiten zijn voor eigen re kening van het museum, benadruk ken burgemeester en wethouders in hun dinsdag genomen besluit. Iedere leerling brengt een zandzak mee om zo symbolisch een dijkte bouwen Het museum heeft 2 februari uit geroepen tot nationale waterdag. In verschillende plaatsen van Fries land tot en met Zeeland wordt stil gestaan bij de hedendaagse dreigin gen. Op 3 februari houdt het mu seum open huis. ALMANAK Voor de verbouwing van hun pas gekochte huis lieten de Middel burgers het plafond uit de slaap kamer breken. Ze wilden vrij zicht op het dak en de originele spanten creëren. Aan het einde van een dag slopen informeerde de eigenaar eens bij de bouwvak kers hoe het was gegaan. „We hebben achter een paar planken onder het dak een schat gevon den", kreeg hij tot zijn verrassing te horen. Even hoopte de Mid delburger dat de vorige eigenaar een zak geld was vergeten, maar helaas. De bouwvakker grijnsde: „Nee, wel vieze boekjes. En niet vanwege het stof." Latijnse afkorting SPQZ op kanon Biljartclub heet nu BV Touché Zegeltjes van Plus voor voedselbank DREISCHOR Pannenkoeken voor leefbaarheid Onbekend maakt onbemind. Hoe wel er elk jaar meer Duitse vakan tiegangers boeken in Zeeland, pro fiteren de minicampings nauwe lijks van die toeloop. Slechts 2 tot 8 procent van de vakantiegasten op minicampings komt uit Duitsland. Op reguliere grote campings is dat ruim 60 procent. „We moeten onze minicampings gaan promoten in Duitsland, want nu vinden ze ons niet", zeggen drie Walcherse ex ploitanten van minicampings. Natuurlijk hebben ze wel eens Duitse gasten. En die zijn uitermate tevreden over de rust, de ruimte, de wifi, de stroomaan- sluitingen en het verwarmde sanitair. Maar het zijn vaak toevalstreffers, weet Arrianne Verduijn van mi- nicamping De Vlegel in Koude kerke. Duitsers ontdekken de mini- camping vaak omdat er ze langsrij den, stoppen en er rondneuzen. Of ze hebben het kampeeradresje het van horen zeggen. Zelden boeken ze via internet een plaats op een minicamping. Om een graantje mee te pikken van de aanzwellende Duitse toeris- tenstroom, hebben Joyce de Visser van minicamping De Visser in Zoutelande, Arrianne Verduijn van minicamping De Vle gel in Kou dekerke en Sonja van de Putte van minicamping De Boshoek in Se- rooskerke de koppen bij elkaar ge stoken. Ze riepen ook de hulp in Stichting Zigzag en het Goese mar ketingbureau Mcomm. De Visser: „We hebben het ini tiatief genomen om ons beter vind baar te maken. Ten eerste hebben we een enquête uitgezet onder de De gemeente Schouwen-Duive- land sluist bijna 6 miljoen euro aan voorgenomen plannen door naar latere jaren. Daarbij gaat het onder meer om een aantal grotere riole ringsprojecten, met een geraamde investering van 2,5 miljoen euro. Nutsbedrijf Delta kampt met een capaciteitstekort, waardoor ge plande werkzaamheden dit jaar niet kunnen worden uitgevoerd, al dus burgemeester en wethouders in de financiële tussenrapportage over 2017. Ook de herstructurering van sociaal werkbedrijf De Zuid hoek in Zierikzee is doorgeschoven. Daarvoor staat 1,8 miljoen euro ge reserveerd. De herinrichting van de Oude Moolweg in Renesse (400.000 euro) laat evenzeer op zich wach ten. Dat project zit nu in de aanbe stedingsfase. Onzeker is nog of de aanleg van een fietspad tussen Schuddebeurs en Dreischor doorgaat. Schouwen- Duiveland heeft daar 300.000 euro voor opzij gezet, maar de grondaan koop loopt stroever dan was inge schat. De verbetering van het ter rein van de Campus Cultura (300.000 euro) is in verband met de toekomstige nieuwbouw van de Pontes Pieter Zeeman in de wacht gezet. woensdag 22 november 2017 n De 65ste herdenking van de wa tersnoodramp van 1953 wordt extra groot aangepakt. De schooljeugd krijgt een groei ende rol in het eerbetoon aan de slachtoffers. Marcel Modde Zierikzee Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE De Latijnse afkorting op het kanon uit 1552 in het Stadhuismuseum van Zierikzee is SPQZ en niet STUZ, zoals 13 no vember in de PZC stond. Het geschut werd moge lijk in 1576 door Mondra- gon meegenomen. Een andere theorie is dat het is uitgeleend aan de Zwarte Arend. Dat schip verging omstreeks 1570/71 en moet dus niet worden verward met het gelijknamige jacht in dienst van de latere VOC. ELLEMEET Vijftien jaar lang werd er gebiljart onder de naam d'Antilopen, maar vanaf nu gaan de biljarters van deze club door onder de naam BV Touché. Daartoe is een prijsvraag uitgeschreven die ge wonnen is door de Elle- meetse dorpshuisbe heerster Nita Breeuwer (foto). In haar dorpshuis doen de biljarters van BV Touché iedere woens dagmiddag een stootje van 13.00 tot 17.00 uur. SCHARENDIJKE Wie z'n boodschappen- pakket van de Plus in Scharendijke al bij elkaar heeft gespaard, kan nog verder sparen voor de Voedselbank. Bij de uitgang van de su permarkt staat speciaal voor dat doel een doos waar mensen hun zegel tjes in kwijt kunnen. Vorig jaar leverde dat ruim ne gentig dozen voor het goede doel op. De zegel tjesactie van de Plus loopt nog tot en met 27 januari. Waarschijnlijk wordt se nioren volgend jaar op nieuw een gratis pan nenkoekenmaaltijd voorgeschoteld bij ma nege Balans. Dik 40 mensen uit Dreischor en Noordgouwe schoven afgelopen weekend aan voor een pannenkoek. De middag werd gehou den in het kader van leefbaarheid. Duitse toerist, kom ook naar ons! Frank Balkenende Koudekerke Marcel Modde Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 65