Thomas Acda weergaloos in 'mythische voorstelling' 'Spelen met Simone is heel bijzonder' Annie M.G. Schmidt Was Getekend, Annie M.G. Schmidt Bestel uw tickets op pzc.nl/fiddler GRATIS RANG UPGRADE Jeske van de Staak geniet van rol als jonge Annie M.G. Schmidt fiddler Bestel uw tickets op pzc.nl/anniemg Ga naar pzc.nl/theater Commerciële bijlage 22 november 2017 Ruim een eeuw oud en toch zo actueel. Het verhaal over het dorpje Anatevka in de musical Fiddler on the Roof maakt diepe indruk bij de première in het DeLaMar Theater in Amsterdam. Zelfs zo dat het na afloop zoeken is naar de juiste woorden voor deze bijzondere musical met een glanzende hoofdrol voor Thomas Acda als de Joodse Tevye. „Zeer aangrijpend, door de regie en de cast. Het zijn zulke echte mensen waar je naar kijkt. Die Tevye die zijn dochters ziet vertrekken. Zó echt!" Jelle de Jong (Dokter Deen) is net na de show nog helemaal onder de indruk. „Je voelt in alles de huidige tijdgeest. Anatevka is een klassieker, je kent een paar nummers, maar dit... Dit is niveau Soldaat van Oranje. Het doet er toe." Hetzelfde gevoel overheerst bij choreograaf Stanley Burleson. „Thomas was zo innemend. Ik ben helemaal weg van de choreografie, die is erg goed. Het is al fantastisch als je in een musical over vier dansers kunt beschikken. Het waren nieuwe gezichten voor mij, maar wat een talenten." In het geroezemoes van bekenden die elkaar op de afterparty ontmoeten, klinken enkel positieve geluiden. „Geweldige cast" zijn de woorden die zanger en acteurTony Neef gebruikt. „Zeker die donkere dochter Chava (Sarah Janneh), ik was mezelf helemaal kwijt. Bovendien ben ik blij verrast door Thomas Acda, echt goed. En ik ben natuurlijk gek op de muziek, ook vanwege mijn Israëlische man." Voor acteur Hajo Bruins is de première van Fiddler on the Roof een laatste 'uitje'. Inmiddels staat hij zelf op de planken met Achter het Huis, over het leven van Anne Frank. „Als wij kunnen bereiken wat ze vanmiddag met deze voorstelling hebben bereikt, zou ik heel blij zijn", klinkt het oprecht. „Dit is zo'n mythische voorstelling, maar ze maken het waar. Dat bewonder ik. Het is met veel liefde gemaakt en dat voel je." Het verhaal klopt inhoudelijk ook helemaal, complimenteert journalist Frits Barend de makers. „Alle uitdrukkingen werden op de juiste plek gemaakt, de gebeden goed uitgesproken. En Thomas is geniaal. Ik had hoge verwachtingen, heb er zelfs Ajax voor moeten missen. Het wordt zo mooi ingetogen gespeeld en is, helaas helaas, nog steeds actueel." Voor stylist Maik de Boer is Fiddler on the Roofde derde première in ruim een maand na Was Getekend, Annie M.G. Schmidt en On Your Feet!. „Deze musical is compleet anders. Dit verhaal ontroert nog steeds. En Thomas Acda is weergaloos. Ik dacht even dat een voorstelling van drie uur wel lang zou zijn, maar ik heb mij geen moment verveeld." De première-agenda van André van Duin was nog voller, maar hij zegt: „Deze musical mag je absoluut niet missen. Thomas Acda is geweldig, de rol van Tevye past hem als een handschoen." Actrice Annemarie Jung is ook vol lof. „Die Thomas pakt ze allemaal in. Het was een gewaagde keuze, maar hij nailt het. Een klassieker over tradities die door dochters worden doorbroken wordt hier fantastisch uitgevoerd." Soefc vu*, 3 o pe,Le-M'Mr -XVjiaXW Bestel uw tickets op pzc.nl/anniemg Dé biografische musical van het seizoen! Wie was de vrouw achter Nederlands meest geliefde schrijfster? In deze biografische musical blikt Annie M.G. Schmidt (Simone Kleinsma) samen met haar zoon Flip (William Spaaij) terug op haar boeiende leven. Was Getekend, Annie M.G. Schmidt is voor Jeske extra speciaal, omdat vier van haar beste vrienden er ook een rol in hebben. „Het voelt als een soort vriendentour. En spelen met Simone Kleinsma is natuurlijk heel bijzonder. Hoe zij deze rol speelt, dat is zó goed. Helemaal als ze 'Zonder jou' zingt. Dat bezorgt me iedere keer kippenvel." Foto: Jeske van de Staak en Simone Kleinsma Uitverkochte zalen door het hele land en zelfs wachtlijsten bij sommige theaters. De musical Was Getekend, Annie M.G. Schmidt is een daverend succes. Jeske van de Staak, die in de musical de rol van jonge Annie speelt, geniet van de lovende reacties. „We wisten als cast dat we met bijzonder materiaal gingen werken, de liedjes van Annie M.G. Schmidt zijn immers cultureel erfgoed, maar dat het zo'n succes zou worden is bijna niet van deze tijd. Onlangs in Breda hadden we vijf avonden uitverkochte zalen en stonden er ook nog vierhonderd mensen op de wachtlijst", vertelt ze enthousiast vanuit de castbus, op weg naar weer een theater in het land. Als jonge Annie vervult Jeske een belangrijke rol in de musical, die sinds twee maanden te zien is in de theaters. „Eigenlijk zijn we nog van alles aan het uitproberen, dat is heel leuk. Geen avond is hetzelfde. Soms vallen grapjes net iets anders, dat is verrassend." wcus '.«teiteiiu, De nieuwe Nederlandse musical

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 62