éi 5 Voorbeelden van goede ouderenzorg gebundeld in witboek Apotheek medicijn namaken Nederland populairder Overlast door grote storing Een kleine woongroep met een huiselijke sfeer, tijd voor spelletjes en genoeg aandacht van verzorgers. Zo kan de ouderenzorg beter worden. Dat schrijven verzorgers en familieleden in een witboek. Ongeveer twaalf jaar woonde Maria van Boven in een kamertje in een Amsterdams verpleeghuis. Af en toe at ze een hapje in het restaurant, daar was het iets gezelliger. Maar verder was de huiselijke sfeer ver te zoeken. „Het was zo'n lange gang met aan weerszijden kamers en dat tien hoog. Mijn moeder was een nummertje. Ik vond het altijd heel naar om daar te komen", beschrijft haar dochter Anna Bakker. Met de verzorgers had ze nauwe lijks contact. Die wisselden steeds, omdat ze door het gehele gebouw werkten. Bakker: „Ik liep liever met een boog om ze heen, want ik had al tijd het gevoel dat ik zo'n zeurend fa milielid was." Totdat haar moeder naar een woonunit in een zijvleugel van het grote flatgebouw verhuisde, zo'n vijf jaar geleden. Noodgedwongen, want het verpleeghuis moest worden ver nieuwd. Van Boven kreeg een kamer aan een gang met vijf andere oude ren. Samen deelden ze een woonka mer met keuken. „De sfeer was zo anders", vertelt Bakker. „Ze kreeg vaste verzorgers, maakte af en toe een lolletje met ze, werd milder." Vraag verzorgers en familieleden hoe de ouderenzorg beter kan wor den en het antwoord luidt steevast: maak kleinschalige woningen met een huiselijke sfeer. Dat blijkt uit ruim 150 ervaringen die het Natio naal Ouderenfonds en voorvechters van betere verpleeghuizen, Hugo Borst en Carin Gaemers, verzamel den over wat wél goed gaat. Eigen huis „Juist in die kleinschalige ouderen zorg zie je dat de bewoners en ver zorgers van alles samen doen", zegt Jytte Reichert, woordvoerder van het Nationaal Ouderenfonds. „Ze bakken samen taarten, maken het eten klaar, lappen de ramen. In plaats van dat ze in een medische omgeving terecht komen, wordt een verpleeghuis een verlengstuk van hun eigen huis." Die positieve voorbeelden hebben ze gebundeld in het witboek Trots op Ouderenzorg, dat minister van Volksgezondheid Hugo de Jonge van daag krijgt. Het moet hem inspireren de 2,1 miljard euro extra die naar ou derenzorg gaat goed te besteden. De ouderenzorg krijgt de extra miljarden na flinke ophef over Mijn moeder kreeg vaste verzorgers, maakte af en toe een lolletje met ze, werd milder slechte zorg in verpleeghuizen. In het najaar van 2014 slaat nota bene de va der van staatssecretaris Martin van Rijn (toen verantwoordelijk voor langdurige zorg) alarm. Zijn vrouw - de moeder van de staatssecretaris - is één van de slachtoffers van slechte zorg. Ze loopt regelmatig in vieze kleding, wordt niet altijd op tijd naar het toilet geholpen en er is zelfs niet continu verpleging. Het lijkt alsof een beerput open gaat. Vanuit het hele land komen be richten over de slechte zorg voor ou deren. Niet omdat de verzorgers van kwade wil zijn, maar door alle tijd die ze kwijt zijn aan administratie waardoor ze veel te weinig aandacht aan de ouderen kunnen besteden. Ook columnist van deze krant Hugo Borst, die zelf een demente moeder in een verpleeghuis heeft, roert zich. In een open brief aan de staatssecretaris schrijft hij hoe het beter kan. Enkele maanden later pu bliceert hij met Carin Gaemers het manifest 'Scherp op ouderenzorg', met tien voorwaarden om 'goede zorg voor alle kwetsbare ouderen in verpleegtehuizen te waarborgen'. Het Nationaal Ouderenfonds, Borst en Gaemers willen dat de extra mil jarden goed terechtkomen. Want in het hele land zijn voorbeelden van ouderenzorg die wél goed is, zo blijkt uit het witboek. Dat zit 'm naast kleinschaligheid en de huiselijke sfeer in aandacht die de verzorgers voor de ouderen hebben. Verzorgers en familieleden zijn het erover eens dat een hulp op acht bewoners écht te weinig is. Met meer handen in de huiskamers krijgen de ouderen meer aandacht en liefde, is er tijd om een spelletje te spelen of buiten te wan delen. Dat is ook wat de verzorgers willen: bezig zijn met de ouderen voor wie ze het doen, zodat ze weer trots kunnen zijn op hun werk. Mogelijkheden Bovendien moeten de verpleeghui zen snoeien in het woud van regel tjes. Denk buiten de gebaande paden, luidt het devies, en kijk vooral naar de mogelijkheden. Geef een ouder echtpaar de kans weer samen te sla pen in de laatste dagen van hun le ven, ook als het formeel niet mag. Dat kan ouderen in de laatste jaren van hun leven zoveel helpen, weten ver zorgers en familieleden. De Amsterdamse Maria van Boven overleed in maart op 103-jarige leef tijd. Ze was geen zure moeder meer, die op de verzorgers mopperde. Nee, deze dame was milder, vol lof over de mensen aan haar bed. Bakker (72): „Niet lang voor haar overlijden zei ze: 'wilt u alstublieft tegen iedereen zeg gen dat ze me vreselijk goed verzor gen'. Ik gun iedereen op leeftijd zo'n leven. Als ik zelf nog eens naar een bejaardenhuis moet, hoop ik er zelf één te kunnen oprichten met vrien dinnen: 't Knarrenhofje." DEN HAAG Een Haagse apotheek wil het peperdure taaislijmziekte- medicijn Orkambi zelf maken voor een veel lagere prijs dan de fabri kant vraagt. Dat zou de samenle ving miljoenen besparen. 750 Nederlanders hebben baat bij het middel. Dat is een relatief kleine groep, maar de pillen zijn zo duur, dat het toch om een grote kosten post gaat. De tabletten kosten 100 euro per stuk, exclusief btw. De pa tiënt slikt er elke dag een. De Trans vaal Apotheek denkt ze voor 20 euro te kunnen fabriceren. De apotheek wil een discussie aanzwengelen. Er moet toestem ming komen om erg dure medicij nen zelf te maken, vinden ze. Het risico op een rechtszaak vanwege het patentrecht, neemt de apotheek op de koop toe. Om het middel is veel te doen geweest. Fabrikant Vertex vroeg 170.000 euro per pa tiënt per jaar. SCHIPHOL Reizigers hebben gis teren veel hinder gehad van een storing bij de luchtverkeersleiding van Schiphol. KLM moest zeker tachtig vluchten annuleren. Vertra gingen liepen op tot wel vier uur, meldde een woordvoerder van KLM. Ook andere luchtvaartmaat schappijen, waaronder easyjet, Ry- anair en British Airways, kampten met annuleringen en vertragingen. De storing begon voor het mid daguur en werd rond 17.45 uur ver holpen. Het luchtverkeersleidings systeem kon toen met succes op nieuw opgestart worden. Dat bete kende niet dat alle problemen met een waren opgelost. Omdat het tijd kostte voor het systeem weer op volle toeren draaide, kon de lucht verkeersleiding minder verkeer af handelen en hield de overlast de hele avond aan. De oorzaak van de technische storing was gisteravond nog onbekend. woensdag 22 november 2017 GO Kleinschalig en huiselijk, dat helpt Ellen van Gaaien Rotterdam -Anna Bakker De moeder van Hugo Borst woont in een verpleeghuis. Hij schreef samen met Carin Gaemers een manifest over de ou derenzorg met tien voorwaarden voor goede zorg. FOTO'S MARGI GEERLINKS AMSTERDAM De Neder landse toerismesector groeit razendsnel. Het aantal buiten landse gasten steeg vorig jaar naar ruim 15,8 miljoen, een plus van 5,5 procent. Daar mee groeit het toerisme in ons land harder dan in de rest van Europa. Dit jaar gaat het nog sneller, meldt het CBS. In de eerste acht maanden van 2017 lag het aantal buitenlandse toe risten 13 procent hoger dan een jaar eerder. De groei is vooral te danken aan bezoe kers uit Duitsland, Groot-Brit- tannië en België.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5