Het leven van een figurant 14 ZE Verslaggeefster EdineWijnands is een van de tachtig figuranten voor de film De Dirigent. De Dirigent Het is rond half twaalf in de ochtend. Daar zit ik. In een doorrookt bovenzaaltje van theater de Avenue in Breda. Voor me op het podium oefent een groepje danseressen een paar pas jes. Een travestiet schraapt zijn keel. Ik kijk achterom. Zie de ca mera. Met een beetje geluk is mijn linkerarm in beeld. Leuk. Ik ben figurant deze donderdag. En ik ben niet alleen. Met een kleine tachtig anderen, uit heel Nederland en België, doe ik mee aan een paar scènes die voor speel film De Dirigent worden opgeno men in Breda. Wij zijn publiek in een variété theater ergens in de jaren twintig. Al om half acht melden we ons in een hectische Avenue. Daar krij gen we van de (toevallig uit Breda afkomstige) kostuumontwerpers Linda Bogers en Marianka Halters kleding uitgereikt. Spijkerbroeken worden vervangen door charles ton-jurken, door kostuums van tweed. Haren gaan in de krul, poe der op gezichten. Het is half acht. Het begin van een lange dag vol wachten. Daar zitten we, aan grote tafels. In onze kostuums. De tijd verdrijvend met een beetje lezen, kletsen, ervaringen uitwisselen. De sfeer onder crew en figuranten is ontspannen. Daar vertelt iemand hoe hij wel tien seconden in beeld was bij Mi- chiel de Rug ter. Een ander over troeft met die ene scene lang gele den dat hij van links naar rechts over de set mocht lopen. Renée Ketelaar uit Rotterdam figureert al twintig jaar, zegt ze. Ooit begon nen omdat een vriendin van haar zo graag lijk wilde zijn in een film. Een droom die nooit uitkwam. „Ze overleed helaas voor ze lijk kon zijn." Tja, wist ik veel dat ze mij uit zouden kiezen als travestiet? Bart uit België schept intussen op over die opname eerder dit jaar voor De Dirigent in Brussel. „Ze zochten een native English spea ker die journalist wilde spelen", vertelt hij trots. „Ik meldde me. Mocht ik 'Mister Goldsmith', roe pen. Vier keer achter elkaar." Hij wordt bewonderend aange keken. een beetje jaloers. Want een zinnetje zeggen in een film. Het blijkt het hoogst haalbare voor een figurant. Ik mag niks zeggen. En ook Joël van Veldhoven niet. Samen met vriendin Fern Bazuin woont hij tien meter naast De Avenue in de Waterstraat. „Toen er maandag voor deze film sneeuw in de straat werd gespoten, heb ik ons aange meld als figurant", zegt hij. Dan kijkt hij sip naar zijn knalrode jurk boven zijn behaarde benen. „Tja, wist ik veel dat ze mij uit zouden kiezen als travestiet?" Intussen verglijdt de dag. Af en toe onderbroken door figuranten begeleider Barbara Dorrestein. Zij roept, wijst aan, vraagt vriendelijk. „Kunt u en u even mee naar boven komen? Waar is die meneer in dat blauwe jasje? En barman Niek?" Of: „Die rijen, komen jullie mee?" En soms: „We hebben iedereen nodig." En daar gaat iedereen de trap op, neemt plaats aan de bar, aan één van de tafeltjes. Schat stiekem in wat de kans is dat hij straks in beeld is. Voelt een hand op het hoofd die even snel het haar goed doet, krijgt een sigaret in de hand geduwd, een glas met een drankje. Het is 21.30 uur wanneer wij voor de laatste keer de set opstap pen. Moe, inmiddels wat melig en toch: nog steeds enthousiast mee spelend. Want hoe vermoeiend ook, het is en blijft een leuk idee om straks, al is het misschien één seconde, even in beeld te zijn in een grote film. woensdag 22 november 2017 Uren wachten voor een paar seconden roem Edine Wijnands Breda - Joël van Veldhoven, figurant A De sfeer is ontspannen in theater de Avenue. FOTO'S ELSE L00F/PIX4PR0FS De Dirigent is een speel film van Maria Peters (be kend van films als Sonny Boy en Kruimeltje). Hij gaat over Antonia Brico, de in 1902 in Nederland geboren dirigente die als eerste vrouw de grootste symfonieorkesten leidde. Hoofdrol wordt gespeeld door Christiane de Bruijn. Aan de film nemen be kende Nederlandse ac teurs als Gijs Scholten van Aschat en Annet Malherbe deel. In Breda werden van maandag tot en met don derdag een paar scènes opgenomen in Theater de Avenue. Naast de hoofd rolspeelster waren er en kele buitenlandse acteurs als Benjamin Wainwright, Scott Turner Schofield en Michael Watson-Gray (als travestiet Miss Denise). De figuranten zijn voor het leeuwendeel afkomstig van castingbureaus. En kele Bredase figuranten reageerden op een oproep die begin deze week op Facebook verscheen. Een figurant krijgt voor een dag op de filmset een vergoe ding van 40 euro. De Diri gent gaat naar verwach ting in het najaar van 2018 in première. Edine Wijnands in gesprek met andere figuranten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 42