BUITEN Vuurbakens 11 ft v 'f 'J- Tijdens een rondwandeling in natuurgebied de Schotsman bij Kamperland loopje langs het Veerse Meer en door het bos. Een heerlijk rondje om even uit te waaien. Eigenlijk loop ik voor deze ru briek altijd op Zuid-Beve land, concludeer ik na een inventarisatie van mijn afge lopen wandelingen. Daar moet maar eens verandering in komen, want ook Noord-Beveland biedt mooie rondjes. Ik laat me inspireren door de website van Staatsbosbeheer en ver trek op een koude zaterdagmiddag richting natuurgebied de Schotsman bij Kamperland. Dit is een voormalige zandplaat, die droogviel na de afsluiting van het Veerse Gat in 1961. Er loopt een route ^Ondanks het donkere weer heb ik overhet water een prachtig uitzicht op Veere van dik drie kilometer door het bos, maar ik vind het fijn om ook nog even langs het Veerse Meer te lopen. Daarom zet ik mijn auto op de par keerplaats aan de Schotsmanweg, zo dat ik langs het water richting het bos kan lopen. Ik ben blij met deze keuze. On danks het donkere weer heb ik over het water een prachtig uitzicht op Veere. Het heeft eigenlijk ook wel wat, wandelen in licht stormachtig weer. Je waait letterlijk even uit en het golvende water is mooi om naar te kijken. Ook de tientallen windsur fers zijn zichtbaar blij met het weer. Schijnbaar gewichtloos racen ze over het water. Wat lijkt me dat een heer lijk, vrij gevoel! Bladeren Inmiddels ben ik anderhalve kilome ter verder en kom ik bij de parkeer plaats aan de Campensweg. Hier be gint de rondwandeling door het bos. Sommige bomen hebben nog wat blad, maar het meeste ligt inmiddels op de grond. Eigenlijk had ik iets eer der in de herfst moeten komen, ik vind het mooi om de herfstkleuren aan de bomen te zien. Maar goed, het is ook een heerlijk gevoel om zo door de bladeren te lopen. Kennelijk schrikt de dreigende lucht andere wandelaars af, want ik kom niemand tegen. Waar ik blij mee ben: zo is er nog kans om dieren te zien. En het is gewoon wel eens fijn om even, weg van de bewoonde we reld, alleen te zijn in de natuur. Op een berkenstam zie ik verschillende zwammen. Helaas heb ik er te weinig verstand van om te zien welke soort dit is, maar het ziet er mooi en herfst achtig uit. Gele paaltjes De route slingert door het bos. Soms over 'gebaande wegen', dan weer over kleine paadjes tussen de bomen door. Nog net zie ik een klein konijntje weghupsen, het witte staartje ver dwijnt in de bosjes. De route is dui delijk afgezet met gele paaltjes. Fijn gevoel voor iemand met vrij weinig richtingsgevoel, die de lucht steeds donkerder ziet worden. Dan zie ik licht: de route voert het bos uit rich ting een open plek. Straks kan ik langs het water weer dezelfde weg te rug lopen. Ik neem me voor om hier in het voorjaar en de zomer nog eens heen te gaan. Kan ik na de wandeling even een duik nemen of picknicken op de houten tafel die ik tegenkwam. UIT DE ZEEUWSE KLEI In de zomer van 2015 kwam bij de SCEZ een vondstmelding binnen van een blootgespoelde, bijna halfronde bakstenen funde ring op de slikken bij Rilland. Het grootste deel van de vermoedelijk oorspronkelijk ronde structuur bleek al te zijn geërodeerd. Van het nog intacte funderingsdeel res teerden nog één tot drie steenla gen. De fundering had een breedte van 68 centimeter. Als het een ronde structuur was, zal de diame ter buitenwerks ongeveer 4,5 tot 5 meter hebben bedragen. De rode en gele baksteenfragmenten wa ren 12 centimeter breed en 6,5 cen timeter hoog. De lengte is onbe kend, want gave stenen waren niet aanwezig. Deze formaten wijzen op een datering in de late middel eeuwen of het begin van de Nieuwe tijd (vijftiende/zestiende eeuw). Aardewerkfragmenten of andere archeologische resten om de datering nauwkeuriger te bepa len zijn niet aangetroffen. Omdat het een geïsoleerd spoor was, is het mogelijk dat hier een vuurba ken in de vorm van een rond to rentje heeft gestaan, in het buiten gebied van het in 1530 en 1552 ver dronken dorp Rilland. Het dorp zelf ligt nu bijna helemaal in de vaargeul. Archeologische resten van vuurbakens zijn voor Neder land zeer zeldzaam. Volgens de melder was twintig jaar geleden zo'n 80 meter verder naar het oos ten eenzelfde spoor zichtbaar, maar dat is in de loop van de tijd geheel weggespoeld. Of er sprake is geweest van een zogenaamde lichtlijn tussen de twee bouwsels ten behoeve van de scheepvaart blijft speculatief. Twee vergelijkbare sporen met ongeveer dezelfde onderlinge af stand en met een laatmiddel eeuwse datering zijn de afgelopen jaren blootgespoeld op tegenover liggende slikken in het Verdron ken Land van Saeftinghe. In reke ningen uit de jaren 1365-1369 wordt een veer vermeld, dat de verbinding tussen Saeftinghe en Rilland onderhield. Het veer en andere schepen kunnen toen al gebruik hebben gemaakt van de aanwezigheid van de vuurbakens. rj3 li r Schotsman Ruiterplaat SS onder meer langs de oever Kamperland AFSTAND 7 km 'OU,e va" woensdag 22 november 2017 GO Even lekker uitwaaien Joanne Karkdijk Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: Kamperland Tweewekelijkse rubriek over ar cheologische vondsten in Zee land door Stichting Cultureel Erf goed Zeeland (SCEZ) Hans Jongepier -w - X. -it* ▲Vermoedelijk vuurbaken van het verdronken Rilland, fotoscez het Veerse W\ee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 39