Is brand in bus het werk van pyromaan? Informatiestroom na explosie onder loep Bezoeft de leukste winkels bij u in de buurt 1 8 Collectie van 6.500foto's online a hart voor uw regio De Goese firma Torbijn maakte en verkocht foto's en ansichtkaarten. Vader Jacob en zijn zoons Jan en Johan brachten heel Zeeland in beeld. Hun erfenis komt nu via het Zeeuws Archief online beschikbaar. De politie doet onderzoek, maar na de brand van maandagavond ligt het voor de hand dat er sprake is van brandstichting. ZVR gaat er in ieder geval van uit. De vorige brand was in september. „Het is de tweede keer in korte tijd, dat is op zijn minst opvallend. Het gebeurde maandagavond op dezelfde manier als vorige keer. De achterdeur stond open, daar is de brand ontstaan", zegt Ronald Wisse van het touring- carbedrijf. „Na de eerste brand dachten we dat er misschien sprake was van kortsluiting. Nu niet meer. Eén en één is twee. We vragen ons nu af: is het een pyromaan of heeft iemand een hekel aan ons?" De vrachtwagenparkeerplaats is niet de gebruikelijke stalling, ver telt Wisse. Normaal staan de bus sen in Terneuzen. „Het komt wel eens voor dat een chauffeur de bus mee naar huis neemt, zodat hij niet eerst naar Terneuzen hoeft te ko men. Dus het is ook de tweede keer dat het dezelfde chauffeur over komt." ZVR heeft besloten voorlo pig geen bussen meer te stallen op de vrachtwagenparkeerplaats. Het is de tweede keer in korte tijd en dat is op zijn minst opvallend De touringcar brandde maan dagavond volledig uit. Een mest- tank en oplegger die naast de bus stonden, liepen brandschade op, meldt de Veiligheidsregio Zee land. De politie is op zoek naar getui gen van de brand en mensen die er meer over denken te weten. MIDDELBURG De Veiligheidsre gio Zeeland (VRZ) gaat met de col lega's in de regio Gent bekijken of de onderlinge informatievoorzie ning na de explosie maandag bij de Gentse staalfabriek ArcelorMittal goed is verlopen. De meldkamer in Middelburg werd rond 16.00 uur geïnformeerd door de meldkamer in Gent, aldus Remco Duerink van de VRZ. Dat was zo'n drie kwartier na de explo sie. „Het eerste beeld was dat er geen gevaar voor Zeeland dreigde. Omdat er toch veel vragen kwa men, hebben we voor de zekerheid zelf nog metingen verricht." Die metingen bevestigden dat er geen giftige stoffen in de lucht zaten. Burgemeester Jan Lonink van Terneuzen, tevens voorzitter van de VRZ, zei maandag de indruk te hebben dat 'de informatievoorzie ning naar ons toe moeizaam op gang lijkt te zijn gekomen'. Een dode De evaluatie moet uitwijzen of het beter had gekund en gemoeten. Lo nink heeft inmiddels contact gehad met zijn Gentse collega Daniël Ter- mont en wacht nu de evaluatie af. Bij de explosie vielen één dode en twee zwaargewonden. Dit is toch wel even een dag om de Zeeuwse vlag van stal te halen. Maar liefst 6.500 Zeeland foto's krijgen we vandaag be schikbaar. Een klik met de muis, bij wijze van spreken, en de twin tigste eeuw ontrolt zich op uw scherm. Toen geluk nog gewoon was, een auto hoofden deed om draaien, je je met een stropdas op het strand durfde vertonen. Met dank aan de firma J. Tor bijn in Goes. Het grootste deel van de fotocollectie, die het be drijf tussen 1919 en 1982 op bouwde, is twee jaar geleden aan het Zeeuws Archief in bewaring gegeven. Daar hebben twee vrij willigers alle zesenhalfduizend foto's en prentbriefkaarten gedi gitaliseerd en van een toelichting voorzien. Dat project is nu afge rond: met één druk op de knop komen de foto's met ingang van vandaag voor alle Zeeuwen be schikbaar. Jacob Torbijn (1892-1962) begon omstreeks 1911 in de Ganzepoort- straat 22 in Goes een winkel in - zoals dat toen heette - papier- en schrijf waren. Hij ontpopte zich als han delsreiziger. Zijn kleindochter Riet den Herder-Torbijn in Sint Jansteen is van 1942 en heeft haar opa nog in volle glorie meege maakt. Ze vertelt: „Hij was een vraag was naar ansichtkaarten met dorpsgezichten. Hij begon met fotograferen in Goes. Een statief en een grote camera, dat was niet makkelijk op de fiets. Als één van de eerste Goesenaren kocht opa een auto. Welke weet ik niet. Terwijl hij op pad ging om foto's te maken en te verkopen bleef oma in de winkel." In de loop van de jaren breidde Jacob Torbijn zijn klantenkring uit tot heel Zeeland en West-Bra- man van weinig woorden. Eerst ging hij op zijn fiets de dorps winkeltjes in de omgeving af, om daar kantoor- en schrijfbehoeften te verkopen. Hij ontdekte dat er Hij ontdekte dat er vraag was naar ansichtkaarten met dorpsgezichten bant. Hij fotografeerde. Restau ranthouders, winkeliers en cam pingbazen kregen de mogelijk heid om bestellingen voor an sichtkaarten van hun bedrijf te plaatsen. Ze konden ze in de toen bekende kaartenmolens op hun toonbank zetten. Jacob was getrouwd met Maria Cornelia Quist (1890-1986). Ze hadden twee zonen, Jan (1913- 1973) en Johan (1914-2000). Na de oorlog namen zij het bedrijf over. et werk werd uiteindelijk zo verdeeld, dat Jan de grossierderij en de winkel voor zijn rekening nam, en Johan - de vader van Riet den Herder-Torbijn - als verte genwoordiger en fotograaf de baan op ging. woensdag 22 november 2017 PC KLOOSTERZANDE Voor de tweede keer in twee maanden tijd is een bus van Zeeuws Vlaanderen Reizen (ZVR) uitge brand op de vrachtwagenpar keerplaats naast de Groenen dijk/Rijksweg 60 in Klooster- zande. -Ronald Wisse, touringcarbedrijf Hart voor uw Regio is een initiatief van uw ftrant om de foftate winftefiers in de spotfigPit te zetten. 4 op de 5 NederEanders ftan niet zonder PoftaPe winftePs. Kom ooft bij ze Pangs want winftePen in de buurt is Peuft! de leukse winkels bij u in de buurt Firma Torbij n zette Zeeland op de kaart Jan van Damme ±jacob Torbijn FOTO'S ARCHIEF TORBIJN -Riet den Herder-Torbijn A Winkel Torbijn in Ganzepoortstraat te Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36