Parkeerplaatsen maken weg vrij voor brasserie Proef afvalscheiding in Riff hem en Souburg dit jaar van start Project Eendagsvlieg maakt Marielle van der Vlist voor een dag boerin 7 Marielle van der Vlist uit Rotterdam is normaal projectmanager. Maar gisteren was ze op boerderij Krabbeneiland in Biggekerkevoor één dagje boerin. Met dank aan het nieuwe initiatief Eendagsvlieg. Poep scheppen en die ren voeren. Rotter dammer Marielle van der Vlist moest er gis teren aan geloven. Normaal gesproken is ze project manager marketingautomatise- ring, maar vandaag (dinsdag) is ze voor één dag boerin. Het project Eendagsvlieg maakt het namelijk mogelijk om voor een dag een an dere baan te nemen. Van der Vlist durfde de uitdaging aan en dus is ze vandaag met hooi en trekkers hooi in de weer bij boerderijcam ping Krabbeneiland in Biggekerke. „Je komt echt in een heel andere wereld", vertelt Van der Vlist als ze de koeien voert. „De ruimte, de geur, alles is anders. Ik heb ook het gevoel dat de lucht hier veel ge zonder is dan in de Randstad." Van der Vlist helpt de hele dag mee met vegen, dieren voederen en andere klusjes. Ook is ze getuige van de inseminatie van twee koeien. In een dag leert ze alle kneepjes van het vak. „Ik ben gelukkig niet zo'n typisch meisje meisje. Ik vind het niet erg om een beetje vies te worden. Soms begint een koe gewoon ineens te kakken als je er naast staat, maar dat maakt mij helemaal niks uit." Boer André Marinissen vertelt de hele dag vol enthousiasme over zijn beroep. „Zonder boeren geen voedsel. Wij produceren voedsel op een verantwoorde manier en dat willen we graag laten zien." Niet tevreden Eendagsvlieg is een initiatief van Erwin Toet uit Nootdorp (Zuid- Holland). Maar liefst zeventig pro cent van de Nederlandse bevol king is niet geheel tevreden over zijn of haar werk. Daarom wilde Toet een project beginnen dat mensen in staat stelt voor een dag dat werk te doen wat ze dolgraag willen. Toet was een aantal keren te gast op de boerderijcamping in Biggekerke; zo was het contact ledereen mag altijd bij ons in de stallen komen kijken en meehelpen snel gelegd. Van der Vlist is oud collega van Toet en kwam zo in aanraking met het project. „Ik kreeg van hem een aantal opties. Boerin zijn leek mij gewoon heel tof', vertelt de Rotterdamse. „Je bent dan lekker buiten aan het werk en dat spreekt me wel aan. Normaal gesproken zit ik de hele dag binnen." Trots Van der Vlist mag zich de eerste 'Eendagsvlieg' van Nederland noemen. Krabbeneiland staat open voor meer eendagsvliegen. Evelien Marinis sen van Krabbeneiland: „Iedereen mag altijd bij ons in de stallen ko men kijken en meehelpen. Wij zijn trots op onze dieren en willen er alles over vertellen." Van der Vlist geniet met volle teugen van haar dag. Maar fulltime boer zijn? Nee, dat ziet ze niet zit ten. „Het is fysiek heel zwaar werk en het is eigenlijk nooit klaar. Je bent er 24 uur per dag mee bezig. Dat zou ik écht niet kunnen. En ik mis dan ook wel het gemak van de stad. Ik kan in Rotterdam gewoon even naar de kroeg of uit eten zon der dat ik daarvoor de auto in moet stappen." André Marinissen is het daar absoluut niet mee eens. „De stad is mij veel te druk", vertelt hij. Ik ben wel eens in Eindhoven. Daar zou ik nog niet dood gevon den willen worden. Zóveel men sen. Ik wil gewoon in de natuur zijn. In de wei tussen de koeien. Dat is het mooiste dat er is." De eigenaren willen het voorma lige jeugdhonk van de kerk veran deren in een brasserie annex hotel. In eerste instantie kregen ze geen toestemming van het dagelijks be stuur van de gemeente Veere, om dat ze geen goed parkeerplan had den. Het college van B en W vindt namelijk dat voorkomen moet wor den dat bedrijven voor parkeer overlast zorgen. Na de afwijzing van de plannen door de gemeente zijn de eigenaren in actie gekomen. Ze hebben het nu zo geregeld dat ze 25 parkeerplaat sen kunnen gebruiken. Die zijn deels voor gasten en deels voor per soneel. De parkeerplaatsen bevin den zich in de directe omgeving. Ze hebben ook afspraken gemaakt met een naburig bedrijf; ook daar kan worden geparkeerd. De gemeente kijkt over een jaar of het goed gaat met het parkeren door de gasten en werknemers van de brasserie. De meeste bewoners van Ritthem en Souburg begrijpen wel dat ook de gemeente Vlissingen afval ver der wil scheiden. Niet iedereen zit te wachten op het wegbrengen van restafval, maar als het plastic afVal in een eigen rolemmer kan worden ingezameld, kunnen veel mensen er wel mee leven. Dat B en W een aantal maatregelen op een informatieavond er door wilde drukken om snel van start te kun nen gaan, beviel hen minder. Vooral de Dorpsraad Ritthem liet weten eerst nog wel even te willen overleggen over een aantal in te voeren maatregelen. Voorzitter Leo de Visser van de dorpsraad heeft intussen 'een rondje door het dorp gemaakt' met een ambtenaar. „Ik heb laten zien dat we met minder inzamelings- plekken toe kunnen en heb een paar andere locaties aangedragen voor de al dan niet onder de grond liggende inzamelingscontainers voor restafval. Ook heb ik voorge steld om minder-valide mensen die dat willen ook een extra bak te geven, omdat het storten in de containers moeilijkheden ople vert." Containers B en W studeren nog op eventuele wijzigingen voor de wijze van in zamelen en het plaatsen van con tainers. Wethouder Josephine El liott wil daarna eerst de bewoners van beide dorpen inlichten alvo rens ze uit de doeken doet hoe het afval in Souburg en Ritthem wordt gescheiden en opgehaald. woensdag 22 november 2017 WA 'De ruimte, de geur, alles is anders' Jari Klapwijk Biggekerke -Evelien Marinissen De plannen voor een brasserie aan de Oostkapelseweg in Se- rooskerke kunnen doorgaan. De eigenaren hebben voldoende parkeerruimte geregeld. De ge meente Veere gaat daarom nu akkoord. Emile Calon Serooskerke Bewoners van Ritthem en Oost- Souburg voelden zich overval len door een gemeentelijke proef met afvalscheiding. Nu bewoners gehoord zijn, hopen B en W de proef toch nog dit jaar van start te laten gaan. René Hoonhorst Ritthem Rotterdammer Marielle van der Vlist stak een dag lang haar handen uit de mouwen op boerderij Krabbeneiland. foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 35