Verdachte drugszaak blijft in voorarrest De zoveelste verrassing over Thermphos M 4 Brussel staat elektrisch vistuig toe Fiets van flat gegooid mm? Aanhoudingen na steekpartij Twee auto's uitgebrand Dat is gisteren onthuld door dag blad Trouw, dat inzicht heeft in de documenten over internationale belastingontwijking die onlangs uitlekten. Het Nederlandse advo catenkantoor Loyens Loeff hielp de toenmalige eigenaar Nahum Galmor van Thermphos tussen 2005 en 2011 met leningen ter waarde van bijna 40 miljoen euro aan zijn eigen bedrijf. De her komst van het geld werd door drie of vier tussenstappen via Luxem burg of Guernsey bewust buiten de boeken van Thermphos gehou den, meldt Trouw. Het is niet per se verboden, maar Trouw citeert Marcel Pheijffer, hoogleraar accountancy aan Nyen- rode Universiteit, die stelt dat Loyens Loeff de wettelijke plicht heeft ongebruikelijke trans acties aan de overheid te melden, omdat die verband kunnen hou den met witwassen. Galmor heeft de schijn tegen. In 2010 meldde deze krant al dat hij zich in de rechtbank in Tel Aviv moest verantwoorden voor wit waspraktijken. Justitie verdacht hem ervan een stroman te zijn van de Russisch-Israëlische wapen handelaar Arcadi Gaydamak. Voor de overname van Thermphos zou hij zwart geld van Gaydamak heb ben gebruikt. De wapenhandelaar claimde in 2012, toen de fosforfa briek failliet was gegaan, ook eige naar van Thermphos te zijn. Bei den werden veroordeeld voor list en bedrog. Er is niets dat daarop wijst. Zoals het er nu naar uitziet, kost de sa nering in totaal 129,5 miljoen euro. Nog geen kwart daarvan komt uit de boedel. De provincie heeft er al 14,1 miljoen euro in gestoken. Het resterende gat van 83 miljoen euro wordt gedekt door de provincie, het Rijk en havenbedrijf Zeeland Seaports: elk 27,7 miljoen euro. Uit de reconstructie van Trouw blijkt dat het geld van Galmor destijds gewoon in de boeken van Therm phos terecht is gekomen. Er is al leen geprobeerd te verhullen dat het van hem kwam. Tegenover Trouw verklaart hij dat hij nog steeds lijdt onder het faillisse ment, omdat hij zelf de grootste schuldeiser is. Overigens heeft de rechtbank die claim al in 2014 af gewezen. Alle andere betrokkenen ont houden zich van commentaar. Wel laten de curatoren weten nog steeds de gang van zaken binnen het bedrijf te onderzoeken. Dat wil ook de Statenfractie van de SP weten, die er gisteren vragen over stelde. „Dit dossier kenmerkt zich door verrassingen", zegt ge deputeerde Jo-Annes de Bat. „Dit zal vast niet de laatste zijn." Hij zegt de consequenties van het nieuws niet te kunnen overzien. De provincie let er hoe dan ook scherp op of er nog iets te halen valt, waardoor de kosten van de sa nering nog enigszins kunnen wor den verzacht. Om die reden wordt ook nog in Brussel gelobbyd voor een Europese bijdrage aan de sa nering. 112 NIEUWS hele Europees Parlement moet er nog over stemmen." De pulskor is een alternatief voor de boomkor, waarbij zware kettingen over de zeebodem sle pen. De voordelen zijn volgens de Nederlandse Vissersbond minder verstoring van de zeebodem, veel lager energieverbruik en minder bijvangst. Er loopt een onderzoek naar de effecten van de pulsvisserij op de leven in zee. De uitkomst daarvan zal mede bepalend zijn voor de definitieve toelating. Cal- jouw heeft er vertrouwen in dat het onderzoek positief zal uitpak ken. Toch houdt hij nog een slag om de arm. „We hebben ook nog met de andere lidstaten te maken." Vooral vanuit Frankrijk is er fel verzet tegen de pulstechniek. In Nederland zijn milieuorganisaties als Greenpeace en Stichting de Noordzee juist voorzichtig positief over de pulskor, al komen ze pas met een definitief oordeel nadat een gedegen onderzoek is afge rond. De 35-jarige Amsterdammer J. C. blijft - tenzij de rechtbank tussen tijds anders beslist - vooralsnog tot eind januari volgend jaar in voorar rest. Dan is er opnieuw een profor- mazitting. De rechtbank in Middel burg heeft gisteren het verzoek van zijn raadsman om de voorlopige hechtenis op te heffen danwel te schorsen afgewezen. De rechtbank is van oordeel dat er nog steeds een stevige verdenking is en dat het strafvorderlijk belang in dit geval prevaleert boven het privé- belang van C. Hij wordt ervan ver dacht samen met de Vlissinger M. C. (31) en A. F. (27) uit Oosterhout bijna twee jaar betrokken te zijn geweest bij een aantal hennepkwekerijen, onder meer in Yerseke, Middelburg en Vlissingen. Ook wordt het trio Ook zouden ze moeten beloven dat ze de organisatie niet zouden verraden verdacht van deelname aan een cri minele organisatie.Volgens het Openbaar Ministerie benaderden ze voornamelijk mensen die kampten met schulden. Ook zouden die moe ten beloven dat ze de organisatie niet zouden verraden, mocht de po litie een inval doen. In dat geval werd er ook van hen verwacht dat ze de schuld op zich zouden nemen. C. zit al negen maanden in voorarrest. Zowel M. C. als A. F. kunnen na een voorarrest van drie en één maand hun berechting in alle vrijheid afwachten. De zaak wordt in april behandeld. hebben 84 Nederlandse schepen een ontheffing van het verbod om 'elektrisch' te vissen op platvis en garnalen. Tien kotters uit Arne- muiden, drie uit Vlissingen, drie uit Tholen en één uit Breskens zijn met het elektrische vistuig uitge rust. We hebben ook nog met de andere lidstaten te maken In de nieuwe verordening, waar over de visserijcommissie gister middag sprak, wordt pulsvisserij toegestaan. Caljouw en zijn colle ga's zijn blij verrast. Er is veel geïn vesteerd in deze nieuwe techniek. Caljouw: „Maar we zijn er nog niet, want het De vissers zijn er nog niet, maar een belangrijke horde op weg naar definitieve toelating van de puls kor is gisteren in Brussel genomen. Gisteren stemde de visserijcom missie van het Europees Parle ment in met een nieuwe verorde ning die pulsvisserij toestaat. Een belangrijke horde is geno men voor deze Nederlandse visse rij-innovatie, meldde de Neder landse Vissersbond meteen na be kend worden van de stemming. „De eerste klap is een daalder waard", reageerde Arnemuidenaar Casper Caljouw die op zee het goede nieuws hoorde. Zijn ARN25 is een van de zeventien Zeeuwse kotters die is uitgerust met de pulskor. In totaal woensdag 22 november 2017 PC Ad Roos Pulsvissers zijn blij verrast met besluit Middelburg Thermphos is opgedoken in de Paradise Papers. Werd de voor malige fosforfabriek bij Nieuw- dorp door de laatste eigenaar gebruikt om geld wit te wassen? En heeft dat effect gehad op de kosten van de sanering? Ernst Jan Rozendaal Middelburg Wat staat er precies in de Para dise Papers? Mag dat? Ligt dat voor de hand? Is er een verband tussen de ver dachte leningen en de toren hoge kosten voor de sanering? En wat vindt de provincie er van? VLISSINGEN Een onbe kende heeft gisterochtend rond 02.00 uur een fiets van de derde verdieping van een flat gegooid in Vlissingen. Dit gebeurde aan de Van Dishoeckstraat. De fiets belandde op twee auto's. Een 26-jarige vrouw uit Vlissingen heeft aan gifte gedaan van vernielin gen aan haar auto. De politie is nog op zoek naar de dader(s). Wie meer informatie heeft, kan de politie bereiken op 0900- 8844 of via WhatsApp op 06-1220 7006. OUD-VOSSEMEER Vier mannen zijn maandag avond in Oud-Vossemeer aangehouden na een steekpartij in een café aan de Ring. Een 19-jarige man uit het dorp is daarbij ern stig gewond geraakt. De politie kreeg rond 23.10 uur de melding dat er gevoch ten werd in het café. Na aankomst werden de agen ten door twee jongens van 15 en 17 jaar uit Oud-Vos semeer uitgescholden en flink belemmerd bij de hulpverlening. De twee zijn aangehouden. Ook twee mannen van 48 en 62 jaar uit Oud-Vossemeer die ver dacht worden van betrok kenheid bij het steekinci- dent zijn aangehouden. TERNEUZEN In de Rozen straat in Terneuzen ston den vanochtend rond 05.30 uur twee auto's in brand. Omdat aanvankelijk gemeld werd dat er meer dere auto's in brand ston den en er ook nog auto's vlakbij stonden, werd opge schaald naar middelbrand en rukte de brandweer uit met twee blusvoertuigen. De twee brandende voer tuigen werden geblust. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend gemaakt. Schol is één van de vissoor ten waarop met de pulskor wordt gevist, fotothinkstock De visserijcommissie van het Europees Parlement heeft gis teren voor het toestaan van de pulsvisserij gestemd. Theo Giele - Casper Caljouw, schipper ARN25 Arnemuiden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32