II Parade van wereldsterren Fietstocht door de Himalaya om Nepalezen van zonne-energie te voorzien 25 ^strand, geen zonnig Bram Tankinktrokf ^Himalaya. Voor zichzelf en het goede doel. Mijn voor bereiding is nooit beter geweest Het liep anders: zijn contract werd verlengd, maar Nepal liet hem niet meer los. Tankink stu deerde hydrologie aan de universi teit van Wageningen en was altijd al bovenmatig geïnteresseerd in het gebruik van natuurlijke ener giebronnen. „In de ploeg moeten ze daar altijd een beetje om la chen. Ik heb zelf al sinds 2011 zon nepanelen op mijn dak, daarna hebben ook mijn ploeggenoten Jos van Emden en Paul Martens dat gedaan." Zoals diezelfde zonnepanelen ook in Nepal uitkomst zouden bie den. Tankink zag het met eigen ogen. „Voor de bevolking, die nog stookt op hout, benzine of kero sine. Maar ook de ondernemers zitten klem. We waren bij een fo- rellenkweker. Die had wel vrie zers, maar geen stroom. Of een ap- pelboer. Die had koelinstallaties, maar ook geen elektriciteit." Tankink hoopt in totaal twee miljoen euro op te halen. De helft is al binnen", zegt hij. „In maart en april worden de eerste panelen ge plaatst." De tocht was het hoogte punt uit zijn carrière. Ook zonder dat het publiek rijendik langs de weg stond. „Ik ben één Nepalees tegengekomen die van het bestaan van de Tour de France wist. Toen ik zei dat ik die negen keer had ge reden, viel hij bijna achterover." Bram Tankink (38) is niet het type wiel renner dat zweert bij hoogtestages. Hij is namelijk ook niet de man van grote overwinningen. Tankink is wegkapitein bij Lotto- Jumbo, zijn ploeggenoten Steven Kruijswijk en Robert Gesink wor den geacht voor de prijzen te rij den. Laat die zich maar afbeulen op ruim 2.000 meter boven zeeni veau. „Maar mijn voorbereiding op het seizoen is nog nooit beter ge weest. Ik heb dit keer een extreme hoogtestage gehad." Wat heet. Tankink reed met zijn mountainbike over de ruim 5.400 meter hoge Annapurna-pas in de Himalaya. Met een groep inves teerders en ondernemers fietste hij geld bij elkaar om afgelegen Nepalese dorpen te voorzien van elektriciteit, opgewekt door zon nepanelen. „Zo indrukwekkend, het was zo verschrikkelijk mooi. Wanneer je op 3.500 meter hoogte aankomt na een hele dag klim men, kijk je naar pieken die nog veel hoger liggen. Kom je op 4.000 of 5.000 meter, dan zie je nog bergtoppen die tot 8.000 meter komen. En zo gevarieerd. Elke 20 kilometer verandert het land schap. Ik heb met mijn ploeg veel mooie momenten meegemaakt, maar dit overstijgt alles." Impasse Het idee voor de tocht werd vorig jaar rond deze tijd geboren. De carrière van Tankink bevond zich in een impasse. Hij wilde nog één of twee jaar door als prof, maar zijn ploeg twijfelde. „Toen heb ik het heel moeilijk gehad, maar dit idee heeft me er toen uit gehaald. Ik dacht: dan wordt de Himalaya het einde van mijn carrière." WK-LOTING 2002 2006 2010 woensdag 22 november 2017 GO Bram Tankink over zijl tocht door de Himalaya: „Ik heb veel mooie monr ten meegemaakt, maar overstijgt alles." 'Extreme hoogtestage et toppunt voor Tankink - Bram Tankink (38) De loting voor het WK voetbal op vrijdag 1 december wordt een parade van voor malige voetbalhelden. Presentator Gary Lineker zal worden geassisteeerd door zes spelers die met hun nationale voetbal team de wereldcup veroverden. Het zijn de Engelsman Gordon Banks (1966), de Argentijn Diego Maradona (1986), de Fransman Laurent Blanc (1998), de Brazi liaan Cafü (2002), de Italiaan Fabio Can- navaro (2006) en de Spanjaard Carles Puyol (2010). Ook de Uruguayaan Diego Forlan en de 91-jarige Rus Nikita Simon- jan, deelnemer aan het WK van 1958, hel pen op het podium. De Duitser Miroslav Klose zal de wereldbeker binnenbrengen. Diego Maradona Argentinië Cafü Fabio Cannavaro Brazilië Italië Carles Puyol Spanje

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25