Curlers met hun eigen geld op weg naar Pyeongchang Miedema wil meer waardering van bond Owen maakt debuut als racejockey op Ascot 24 Oranje tegen China bij HWL McLaren strikt Nederlander Williams: Geen deal Kubica van de wereld is. „We doen er alles aan om onze doelen te bereiken." Die doelen zijn in het jaar 2009 met Van Dorp en Glasbergen ge steld - Leibbrandt begeleidde hen toen al als jeugdspelers - en sinds dien streeft het team naar een geza menlijk doel: plaatsing voor de Olympische Winterspelen van 2018 in Pyeongchang. Het zou een uni cum zijn voor Nederland. „Dat is onze ultieme droom. We hebben destijds met Jaap en Carlo een plan gemaakt hoe we dat moeten verwe zenlijken. Daar hoort bij dat we veel spelen en trainen. We gaan per jaar vijftien keer van huis om aan een toernooi in het buitenland mee te doen." Als de ploeg de Spelen wil berei ken, is er een lange weg te gaan met grote curlinglanden als obstakels. In Tsjechië strijdt Nederland begin december tegen zeven andere lan den om twee tickets voor olympi sche deelname in Zuid-Korea. Een lastige klus, maar de bondscoach maakt zich geen zorgen: „Als wij doen wat we kunnen, zijn we mis schien wel het beste team van de wereld. Je ziet dat we ook van Zwe den kunnen winnen. Eigenlijk was dat helemaal geen stunt, het was gewoon terecht. We waren beter en die lijn moeten we vast zien te hou den. Uiteraard kunnen we niet alles winnen, maar we zijn voor nie mand bang. „Wij moeten altijd op topniveau spelen en dat was tegen Zweden niet anders", zegt Shari Leibbrandt (51), al drieënhalf jaar bondscoach van de Nederlandse curlingman- nen, over de stunt tegen de rege rend Europees kampioen. „Zweden heeft een uitstekend team, ze spe len al jarenlang samen op het aller hoogste niveau. Dan is het heel mooi om te winnen. Wij speelden een uitstekende partij, profiteerden van alle kansen die we kregen. Die jongens presteerden op de top van hun kunnen." 'Die jongens' zijn Carlo Glasber gen (27), Alexander Magan (23), Laurens Hoekman en Wouter Gös- gens (beiden 19). De skip, curling- taal voor aanvoerder, is de 27-jarige Jaap van Dorp. „Jaap is een echte professional, maar dat zijn ze eigen lijk allemaal. In andere landen zijn curlingmannen full-profs, maar in Nederland niet. Toch trainen ze drie keer per week in de sport school en vier keer per week op de baan", zegt Leibbrandt, zelf van Ca nadese afkomst. „Curling is name lijk een loodzware sport. Wedstrij den duren bijna drie uur. Het is een sport die veel van de jongens vraagt. Het vergt finesse, concentratie en een dosis denkvermogen." De Oranje-mannen steken geld uit eigen zak in het team. „De jon gens betalen zelf een groot ge deelte. We hebben wel wat spon sors, maar de spullen en soms ook de reiskosten worden door de jon gens zelf gefinancierd. Ook ik steek er geld in. Natuurlijk", zegt Leib brandt alsof het de normaalste zaak Spits Vivianne Miedema en Lieke Martens zijn de vooruitge schoven posten in de onderhan delingen vanuit de selectie. De af gelopen dagen ontstond veel dis cussie omdat Miedema in de En gelse krant The Guardian zou heb ben gezegd dat de vergoedingen gelijk moeten zijn aan die van de mannen van Oranje. „Maar dat is een misverstand", zegt de spits. „Ik snap ook wel dat wij niet hetzelfde krijgen als de mannen. Dat is nog altijd een compleet andere wereld. Mijn punt is: na de prestaties op het EK verdienen wij een veel betere re geling dan die er daarvoor lag. De sport en de populariteit groeien. Dat moeten we terugzien in de waardering van de bond." Volgens Miedema gaat daarbij een goede deal voor een snelle deal. „Ik zie overal grote bedragen voorbijkomen die wij voor de winst van het EK zouden hebben gekregen, maar daar is niet veel van waar. Hoeveel wel? Je kunt er ongeveer een week voor op vakan tie naar Spanje." De 37-jarige Owen be ëindigde zijn voetbalcar rière in 2013. De spits kwam 89 keer uit voor het Engelse nationale elf tal en maakte 40 doelpun ten in interlands. Hij kende zijn doorbraak op het WK 1998 in Frankrijk en werd in 2001 als spe ler van Liverpool uitgeroepen tot Europees voetballer van het jaar. Blessures speelden Owen vaak parten en hielden hem soms maandenlang aan de kant. Mede daarom zette hij al op zijn 33ste een punt achter zijn loopbaan. Na zijn carrière begon Owen met het fokken van paarden, maar nu wil hij daadwer kelijk de sensatie voelen op de rug van het galop perende paard. Hij maakt zijn debuut als race jockey vrijdag op Ascot, bekend als 'thuisbaan' van de Britse koninklijke familie. „We hebben het over 500 tot 550 kilo pure spierkracht die in volle galop explodeert. Dat is veel moei lijker te controleren dan ik dacht", zei Owen bij de BBC. woensdag 22 november 2017 Skip Jaap van Dorp kijkt zijn steen geconcentreerd na. FOTO WCF/CELINE STUCKI H De Oranje-curlers konden gisteren geen vervolg geven aan de topprestatie tegen Zweden. Rusland was met 4-9 te sterk voor Ne derland. Sankt Gallen De Nederlandse curlingmannen verbaasden deze week op het EK in Zwitserland vriend en vij and door regerend Europees kampioen Zweden te verslaan (9-5). Een historische zege, waarvan er nog vele zullen moe ten volgen. De mannen dromen namelijk van de Winterspelen in Pyeongchang. Jeffrey van der Maten ZEIST De voetbalsters van Oranje hebben nog altijd geen overeenkomst met de KNVB over de nieuwe vergoedingen en premies na de EK-winst. De speelsters zijn samen met vak bond WCS in conclaaf met de bond over de exacte invulling. ASCOT Voormalig Engels voet balinternational Michael Owen (foto) heeft een nieuwe uitda ging gevonden. Hij is jockey ge worden en bereidt zich voor op zijn eerste paardenrace op de beroemde baan van Ascot. HOCKEY De Nederlandse hockeysters spelen mor gen hun kwartfinale in de eindronde van de Hockey World League tegen China. Oranje boekte in Nieuw- Zeeland drie overwinnin gen in de groepsfase en eindigde bovenaan in poule A. China verloor gisteren met 4-1 van Engeland en werd laatste in poule B. Nederland verkeert in bla kende vorm. Het boekte maandag tegen Zuid-Korea (3-0) de zestiende inter landzege op een rij. De an dere kwartfinales zijn: Duitsland - Zuid-Korea, Argentinië - Nieuw-Zeeland en VS - Engeland. FORMULE 1 Renstal McLa ren heeft de Nederlander Rudy van Buren een con tract aangeboden. Hij kroonde zich gisteren tot winnaar van World's Fas test Gamer, een door het Britse team georgani seerde E-sport-competitie met meer dan 30.000 deelnemers. Van Buren (25) verdiende er een con tract mee als F1-simulator- tester bij de renstal. In de finale klopte hij Freek Schothorst, een 20-jarige student uit Amsterdam. „Dit was een ongelooflijke ervaring, ik heb er geen woorden voor", reageerde een dolblije Van Buren. „Dat ik hier naar buiten loop als werknemer van McLaren is bizar." FORMULE 1 Het is geen uit gemaakte zaak dat de Poolse coureur Robert Ku bica (foto) in 2018 het tweede stoeltje van Willi ams bezet in de Formule 1. „We zijn in gesprek, maar er is nog geen akkoord. Er is nog geen besluit geno men over de vervanging van Felipe Massa", ver klaarde de Britse renstal aan Autosport.com. „We maken nieuws bekend als de tijd rijp is en dat zal in ieder geval nog niet dit weekeinde zijn bij de slot- race in Abu Dhabi." De 32- jarige Kubica heeft sinds een rallyongeluk in 2011, waarbij hij zwaar armletsel opliep, niet meer in de For mule 1 gereden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 24