16 Bouwtycoon Dik Wessels is gisteren overleden. De grote man achter VolkerWessels begon als timmerman en wist zijn bedrijf uit te bouwen tot multinational met 16.000 werknemers. TOPONDERNEMER 1946 2017 Kort Unilev r Nederl Bonden akkoord met oude en nieuwe eigenaar Unox Unilever, Zwanenberg en de vakbonden FNV en CNV hebben een akkoord bereikt over de toekomstige arbeidsvoorwaarden van het Unox-personeel. De Unox-fabriek is nu nog van Unilever, maar wordt op 1 januari onderdeel van Zwanenberg. De werknemers staakten de afgelopen weken omdat Zwanenberg de arbeidsvoorwaarden wilde aanpassen. Het akkoord moet nog worden goedgekeurd door het personeel. De vakbonden leggen het vanmiddag met een positief advies voor aan de leden. Makkelijker spullen kopen in het buitenland via het web Consumenten kunnen vanaf eind volgend jaar makkelijker concerten boeken via het web in een andere EU-lidstaat, of daar on line spullen aanschaffen. Buitenlandse web sites mogen hen dan in principe niet meer weigeren. De lidstaten, het Europees Parle ment en de Europese Commissie hebben een akkoord bereikt om deze vorm van 'geoblocking' te beperken. De huur van een auto of het kopen van een koelkast of kaar ten voor concerten of pretparken, wordt daardoor makkelijker. Er zit een addertje onder het gras: de verkoper kan niet ver plicht worden om te leveren in landen waar hij normaal niet actiefis. VVD: meer werk maken van buitenlandse handel Minister Sigrid Kaag (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) moet meer doen om buitenlandse handel van Nederlandse bedrijven te stimuleren. De VVD wil dat Kaag mkb'ers beter gaat be geleiden bij bijvoorbeeld export. „Voor grote bedrijven is zakendoen in het buitenland makkelijker, maar kleinere bedrijven lopen vaak tegen regels aan", signaleert WD-Ka- merlid Bente Becker. „Hulp en handel gaan goed hand in hand, maar we praten wel erg veel over de hulpkant. Buitenlandse handel moet niet alleen een integraal onderdeel van hulp zijn." Tweede Kamer gaat pensioentjes samenvoegen Pensioenfondsen kunnen kleine pensioe nen beter samenvoegen dan afkopen, vindt de Tweede Kamer. Mensen die vaak van baan wisselen, bouwen meerdere pensioen tjes op. Die mini-pensioenen kunnen nu nog worden afgekocht. Daardoor heeft een werknemer wel even wat extra geld in de portemonnee, maar blijft hij zitten met een kleinere oudedagsvoorziening. De Kamer wil het afkooprecht vervangen door het recht kleine pensioenpotjes samen te voegen. Gemalto Arcelor Mittal Altice Kardan pscheppen zat niet in het dna van de gisteren overleden ras ondernemer Dik Wessels (71). Sterker nog: de Tukker kon zich enorm er geren aan andere ondernemers die, net als hij, met niets waren be gonnen en na het eerste succes de grote jongen gingen uithangen. „Dat soort mensen mocht hij niet en dat liet hij ze merken ook", aldus een vriend. „Dik kon keihard zijn en was nogal zwart-wit. Hij mocht je of hij mocht je niet. En hij deed geen enkele moeite om dat te verbergen." Dik Wessels liep zeker niet te koop met zijn rijkdom. Hij was wars van uiterlijk vertoon en bij zonder zuinig. Dat is best opmer kelijk, gezien zijn enorme bankre kening en zijn staat van dienst in het bedrijfsleven. Dik Wessels was immers de grote man achter Vol kerWessels, na BAM de grootste bouwer van het land; het bedrijf dat in 1933 als timmerfabriekje werd gesticht door zijn vader. Dik Wessels begon er op zijn vijftiende in 1961 als timmerman en nam het in 1968 over. Een groot student ging niet aan hem verlo ren; hij ging een jaar naar de ulo en drie jaar naar de ambachtsschool. Onder Wessels' leiding groeide VolkerWessels uit tot een multi national met 120 werkmaatschap pijen en 16.000 personeelsleden. De selfmade man werd in de ach terliggende decennia een van Nederlands meest succesvolle en meest vermogende ondernemers. In de jongste editie van de Quote 500 staat hij op plek drie met een geschat vermogen van 4 miljard euro. „Dik had maar één echte hobby: zakendoen", zegt René Kuipers, evenals Wessels lid van de raad van commissarissen bij VolkerWessels. Dik Wessels' zakelijk succes was te danken aan drie factoren, zo schetsen mensen uit zijn omge ving: het instinct om te weten waarin je wel en niet moet inves teren, een goed gevoel voor timing en het vermogen om de juiste mensen om zich heen te verzame len. Kuipers: „Dik wist heel goed wie je er wel bij moest hebben en wie niet. Dat is een belangrijke kwaliteit." Zelf zei Wessels er twee jaar geleden het volgende over: „Ik heb mijn dochters vanaf het begin aangeleerd dat mensen kennis een van de belangrijkste dingen is die ze moeten krijgen." IBB Kondor De Twentenaar had het in zijn begintijd niet gemakkelijk. Het maken van geheime afspraken was in de vorige eeuw gemeengoed in de bouwwereld; daar kwam Wes sels in eerste instantie niet tussen. „Als ik ergens binnenkwam, keer den ze me de rug toe. Ik heb me nog nooit zo vernederd gevoeld", zei hij daar ooit over. De echte groei kwam pas na 1990, toen Wessels IBB Kondor in Leiden overnam. Dat bouwbedrijf was Dik wist heel goed wie hij er wel en niet bij moest hebben. Dat is een belangrijke kwaliteit weliswaar veel kleiner, maar had wel een beursnotering. Het geld dat hij verdiende in de bouw stak Wessels sinds 1991 in de investeringsmaatschappij Regge- borgh, die belangen heeft in twin tig bedrijven in verschillende sec toren. Onder andere in de oliehan del (Varo Energy, Zwitserland), af- valverwerking( PGB, Coevorden), financiële dienstverlening (Archand, Luxemburg) en medi sche dienstverlening (Prescan, Hengelo). De ondernemer maakte in 2001 een enorme klapper met de ver koop van zijn belang in de internet- provider World Online van Nina Brink. Wessels, die zijn leven lang nooit een e-mail verstuurde, inves teerde 31 miljoen euro in het bedrijf Een jaar later, na de beursintroduc tie, verkocht hij het aandelenpakket voor 590 miljoen euro. Al enige jaren kampte hij met gezondheidsproblemen. Hij on derging zeven jaar geleden een Unto ARBEIDSCONFLICT GEOBLOCKING KAMERDEBAT OUDEDAGSVOORZIENING O De digitaal be veiliger was de grootste stijger in de AEX. woensdag 22 november 2017 GO De staalfabriek blies een aardig partijtje mee aan het Damrak. m Eén dagje her stelde de koers zich, maar giste ren ging het weer naar beneden. m Schuldeisers van de investerings maatschappij vinden dat het bedrijf zich niet aan de afspraken houdt. o Gerben Kuitert Rijssen —René Kuipers, lid RvC ainii*1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16