9 'Uitleg over aanranding in leger' De Rotterdamse aspirant agente Sarah Izat is werkzaam op de afdeling intake ser vice. Grotendeels heeft ze te lefonisch contact met bur gers, maar soms is ze bij het opnemen van een aangifte zichtbaar via een videover binding. In de specifieke functie van Izat vindt het CRvM het hoofddoekverbod onterecht. Ongemakkelijke gevoelens die de hoofddoek bij burgers zou kunnen oproepen, spelen geen rol, omdat ze zich fysiek in een andere ruimte bevindt. Een andere overweging is dat de vrouw slechts aangiftes opneemt, maar niet beslist wat de politie daar verder mee doet. 'Zij vervult een ad ministratieve zaak', schrijft het college. Tweede Kamer Voorzitter Gerrit van de Kamp van politievakbond ACP noemt de uitspraak een op zichzelf staand geval. „Maar iedereen weet dat hier mee de nationale discussie rond het dragen van hoofd doeken bij de politie losbarst. In een regeling is vastgelegd dat de politie lifestyleneutraal opereert. Nu dat volgens het CRvM niet voor de hele linie opgaat, moet de discussie weer gevoerd worden waar die is begonnen: in de Tweede Kamer." VVD, CDA, SP en PVV pleitten gisteren fel tegen de combinatie van uniform en hoofddoek. VVD-Kamerlid Arno Rutte vindt het 'maar goed dat het CRvM geen bin dende uitspraken kan doen'. „Het uniform staat voor de neutraliteit van de overheid. We staan ook geen SP-but- tons of ADO-sjaals toe." PVV-leider Geert Wilders noemt de uitspraak 'waan zin'. Mijlpaal Cyriel Triesscheijn, directeur van antidiscriminatiebureau RADAR, noemt de uitspraak 'een mijlpaal'. „Het is voor het eerst dat het CRvM oordeelt dat een hoofddoek in combi natie met een politie-uni- form moet kunnen." En hoe wel het advies zich beperkt tot deze agente in deze speci fieke functie, meent Tries scheijn toch dat de impact groot is. „Dit oordeel zet de deur open voor een discussie over agenten met hoofddoe ken op andere plekken." Triesscheijn beschouwt het oordeel ook als 'opsteker' in de strijd tegen discriminatie. „De politie zegt steeds dat het werk wil maken van het 'di- verser' maken van het korps. Nou, dat wil tot op heden niet We staan bij de overheid ook geen SP-buttons of ADO-sjaals toe erg lukken. Als het mensen nu wel toegestaan wordt om religieuze symbolen te dra gen - of het nu een hoofd doek, een keppeltje of een kruisje is - wordt dat mis schien makkelijker. Fokko Oldenhuis, hoogle raar religie en recht (Rijks universiteit Groningen), vindt het een 'afgewogen oor deel'. „Deze agente kan na melijk best neutraal zijn, ook met hoofddoek. Het gaat erom dat zij geen onderscheid maakt tussen verschillende bevolkingsgroepen en is er geen aanwijzing dat ze dat, omdat ze een hoofddoek draagt, zal doen." Wantrouwen Volgens Oldenhuis wordt het argument van 'neutraliteit' er te pas en onpas bijgesleept. „Eigenlijk gaat het daar niet om, denk ik. Het gaat om wantrouwen. De tegenstan ders gaan ervan uit dat deze agente niet te vertrouwen is; dat ze wellicht anders zal oor delen over andere moslims. Maar de vraag is: heeft dat enige grond? Daar is geen aanwijzing voor." Het CRvM is vijfjaar gele den opgericht, op verzoek van de VN. In het college zitten veelal oud-rechters. Hoewel hun uitspraken niet bindend zijn, doet ongeveer driekwart van de organisaties er wel iets mee. De politietop zegt de uitspraak te bestuderen. De Nationale Ombudsman wil van minister Ank Bijle- veld weten hoe bij Defensie wordt omgegaan met klach ten over onder andere aan randing en mishandeling. Recent werd bekend dat meldingen van drie militairen over uit de hand gelopen ont groeningen niet serieus zijn genomen. In juli 2016 heeft Defensie een nieuwe klachtenregeling in gebruik genomen. „Ik wil van de minister horen hoeveel klachten er zijn ontvangen, in behandeling zijn genomen en gegrond zijn verklaard", aldus ombudsman Reinier van Zut- phen. „Ook wil ik inzicht in het aantal doorverwijzingen naar de Nationale Ombuds man." De ombudsman vraagt de mi nister binnen twee weken een antwoord te geven. Eerder deze maand onthul den drie militairen in de Volkskrant dat ze bij hun een heid in Schaarsbergen waren gepest, mishandeld, aange rand en verkracht door ser geanten en korporaals uit de zelfde eenheid. Dreigingsniveau blijft gelijk na val van Raqqa De jihadistische dreiging te gen westerse landen is niet minder geworden door het ineenstorten van Raqqa, de zelfverklaarde hoofdstad van het kalifaat van Islamitische Staat (IS). Hoewel er op dit moment geen concrete aan wijzingen voor zijn, kunnen zowel kleinschalige als groot schalige jihadistische aansla gen in Nederland plaatsvin den. Dat meldt de Nationaal Coördinator Terrorismebe strijding en Veiligheid (NCTV). Het dreigingsniveau blijft op vier staan op een schaal van vijf. Cash betalen in tram passé Sergio krijgt weer 2 sterren Seks en drugs: vaker een soa Discussie barst nu echt los De politie discrimineert door een medewerkster te verbieden een hoofddoek te dragen bij haar uniform. Deze uitspraak van het College van de Rechten voor de Mens verhit de ge moederen. Eefje Oomen Koen Voskuil Rotterdam —Arno Rutte, VVD-Kamerlid OMBUDSMAN 70,9 miljoen jongeren tussen de 15 en 24 jaar zijn momenteel werkloos. Dat is 13,1 procent van de beroeps bevolking in deze leeftijdsca tegorie, becijferde de VN. DEN HAAG AMSTERDAM Contant betalen in het Amsterdams stadsvervoer be hoort na het eerste kwartaal van vol gend jaar tot het verleden. Tramlijn 26 tussen IJburg en het Centraal Station is de eerste van de veertien lijnen waar cashgeld vanaf 8 december niet meer wordt geac cepteerd. Sinds maart zijn alle Am sterdamse bussen al uitgerust met pin automaten. ANTWERPEN Topkok Sergio Her man houdt zijn twee Michelinsterren voor The Jane in Antwerpen. Dat bleek gisteren bij de lancering van de restaurantgids. De Nederlander opende The Jane drie jaar geleden. AMSTERDAM Homomannen die aan 'chemseks' doen - seks onder invloed van verdo vende middelen zoals GHB - lopen vaker een ge slachtsziekte op dan andere homo's. Zij hebben meer sekspartners en bedrijven vaker anale seks zonder condoom, meldt de Soa-polikliniek van de GGD Amster dam na onderzoek. Ook zijn ze vaker hiv-positief. KINDERPALEIS Een bijzondere dag voor de Franse president Emmanuel Macron, want hij ontving gisteren eens een keer geen hoog bezoek, maar een groep kinderen. Zij bezochten het Elysée in het kader van de Dag van de Rechten van het Kind. FOTO REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9