mill 8 Sarah Izat is dolblij. De Rotterdamse politiemedewerkster heeft van het College voor de Rechten van de Mens gelijk gekregen: de politie mag haar niet verbieden een hoofddoek te dragen. POLITIE-AGENTE MOSLIMA Kiezen tussen mijn hoofddoek en mijn ambities vind ik lastig Ik had hier van gedroomd, maar niet gedacht dat het zo zou gaan", zegt ze. Haar telefoon trilt voortdurend. Met een grote glimlach scrolt ze door de be richtjes. Ze heeft nauwelijks geslapen en gegeten. Sarah Izat (26) was bloednerveus. Izat diende dit voorjaar een klacht in omdat ze van haar werkgever, de politie, geen hoofddoek mag dragen tijdens haar werk zaamheden. De gedragscode van de politie verbiedt zichtbare religieuze uitingen als een hoofddoek, een tulband of een katholiek kruis. Gisteren stelde het college haar in het gelijk. „Ik hoopte natuurlijk wel op een positieve uitspraak", zegt ze uitgelaten in het kantoor van haar advocate in Rotterdam. „Dit is een hele grote steun in de rug van moslima's die hun ambities willen waarmaken op de ar beidsmarkt. Natuurlijk is dit oordeel een ad vies, het is niet bindend, dus de politie kan het naast zich neerleggen. Maar het College voor de Rechten van de Mens is wel gezag hebbend, dus de meeste organisaties leggen dat niet naast zich neer." Izat werkt op het servicecentrum van de politie. „Ik ben in 2013 bij de politie komen werken via een uitzendbureau. Ik wist eerst niet eens dat het om een functie bij de politie ging. Toen ik begon, heb ik gevraagd hoe het zat met mijn hoofddoek. Dat was geen pro bleem, zeiden ze." Haar hoofddoek werd wél een probleem nadat ze werd gevraagd om mee te werken in het team dat via een beeldverbinding aangif ten van slachtoffers opneemt. „Dat werk gebeurt normaal gesproken in uniform. We kregen zelfs een mail dat ieder een die een uniform heeft, dat ook moet dra gen. En ik héb een uniform, dus dan wil ik het ook aan. Ik accepteerde de baan, maar toen kreeg ik te horen dat de gedragscode moest worden nageleefd en dat ik dus mijn hoofddoek niet op mocht. De situatie is vorig jaar al door leidinggevenden besproken, maar het duurde lang voordat ik antwoord kreeg over mijn situatie. „Op de eerste dag van mijn opleiding, in april van dit jaar, besloot ik een antwoord af te dwingen door in politie-uniform met hoofddoek op mijn werk te verschijnen. Ja, toen heb ik een antwoord gekregen. Ik werd weggestuurd. Ik ben naar huis gegaan, heb een paar selfïes gemaakt en ben weer naar mijn werk gegaan, in mijn burgerkleren. De dagen erna vroeg iedereen waar mijn uni form was. Dat was pijnlijk." Ze diende in mei een klacht in bij het college. „Mijn hoofddoek is mijn identiteit. Die hoort bij mij. Dat is een persoonlijke keuze, ik zie het als een plicht. Een plicht die ik vrij willig ben aangegaan. Wat ik doe als ik moet kiezen? Kiezen tussen mijn hoofddoek en mijn ambities vind ik lastig. Ik hoop dat ik niet hoef te kiezen, ik geloof dat we hier sa men wel uitkomen." dinsdag 21 november 2017 GO ^.i M-'-tL.. «S v »Siiidii9 -it'y Nadia Berkelder Rotterdam Waarom was dat een probleem? —Sarah Izat, aspirant-politieagente Waarom is je hoofddoek zo belangrijk voor je? 'Mij n hoofddoek is mijn identiteit'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8