II Een op tien leerlingen dagje thuis door zieke leerkracht 7 Kerk van Vliegend Spaghettimonster beroept zich op rechten van de mens Als Michael Afanasyev promoveert aan de TU in Delft, wil hij dat doen in een piratenpak uit de 17de eeuw, uit religieuze overwegingen. De TU ziet er niets in. Vandaag zien beide partijen elkaar bij het College voor de Rechten van de Mens. euze strijd speelt zich af op de Technische Universiteit van Delft, waar hij binnenkort hoopt te promoveren in geohydrologie. Als hij zijn proefschrift mag verdedi gen, wil hij dat doen in een piratenpak uit de 17de eeuw. In zijn geloof hebben piraten een goddelijke sta tus, meldt de website van zijn kerk: de opwarming van de aarde, aardbevingen, orkanen en ander natuurgeweld zijn directe ge volgen van het afnemende aantal piraten sinds 1800. Verkleedpartij De TU ziet niets in deze verkleedpartij, omdat die te veel zou afleiden van het doel van de dag. Afanasyev: De TU heeft zelf gezegd de kle dingvoorschriften op 'gala stijl' te baseren. Op gala's mogen militairen en priesters in ceremoniële kleding verschijnen. Als joden meteen keppel op de foto mogen, mag ik dat meteen vergiet Aan de TU Delft mogen militairen in uni form promoveren en Japanse vrouwen mogen in traditionele kleding promove ren! Ik wil gewoon dat de TU Delft haar eigen regels consequent toepast. De promovendus verschijnt vandaag voor het College van de Rechten van de Mens in Utrecht om zijn zaak te bepleiten. „Ik wil in een piratenpak promoveren, dat dragen wij nu eenmaal bij ceremonies." De Pastafari (onder wie ook actrice Geor- gina Verbaan en televisiepresentator Ar jen Lubach) staan kritisch tegenover de maatschappij en andere religies, hoewel ze die andere geloven wel in hun waarde willen laten. Van de website van de ge loofsgemeenschap: „Sommige mensen vinden ons geloof zot. Dat mag. Maar in dat opzicht vragen wij ons af, waarom ons scheppingsverhaal - waarvoor meer we tenschappelijke onderbouwing is dan voor elk ander geloof- vreemder is dan al ternatieve verhalen. Zoals het verhaal over een man die water in wijn veranderde, over een man die een zee beval in tweeën te splijten zodat een hele bevolkings groep in optocht kon passeren en over een profeet die te paard met vleugels en een hoorn naar de hemel vloog." Hij gelooft in het Vliegend Spaghettimonster. En dat niet alleen, Michael Afana syev (38) is zelfs priester in zijn kerk en heeft beloofd haar waarden uit te dragen. Die van het Vliegend Spa ghettimonster dus. Niet na een met wijwater besprenkeld ritueel, maar gewoon door een mailtje te sturen naar zijn kerkge meenschap. „En door een bescheiden be drag over te maken voor een geplastifi ceerde kaart, waarop staat dat ik priester ben." Afanasyev en zijn geloofsgenoten (de Pastafari) hebben een hoofddeksel dat bij hun religie past: het vergiet. Want: „Daar giet je de spaghetti mee af." Paspoort Vergeefs probeerde Afanasyev met een vergiet op zijn hoofd op zijn Nederlandse paspoort terecht te komen. „Heel gek dat dit niet mocht, want moslima's mogen ook een hoofddoek dragen op de pasfoto in hun paspoort en Staphorsters mogen in klederdracht op de pasfoto." Overigens heeft de priester ook de Israë lische nationaliteit en op de foto voor zijn paspoort van dat land heeft hij wel een vergiet op zijn hoofd. „Dat vonden ze in Israël eerst ook niet goed, totdat ik de au toriteiten wees op de onafhankelijkheids verklaring van het land, waarin staat dat vrijheid van godsdienst wordt gegaran deerd voor alle inwoners. En als joden met een keppel of moslima's met een hoofd doek op de foto mogen, mag ik dat met een vergiet." De volgende slag in Afanasyevs religi- 'Liever-nietjes' In plaats van tien geboden hanteert deze geloofsstroming acht 'liever- niet jes'. Afanasyev: „De centrale boodschap is: eerst maken we de mensen aan het la chen, daarna zetten we ze aan het naden ken. Onze god, het Vliegend Spaghetti monster wil dat ook." Op zijn werk, of op weg naar de bakker draagt hij geen vergiet. „Dat is niet no dig om me toch Pasta fari te voelen. Boven dien is de sociale ac ceptatie voor vergiet- dragers nog niet al te groot. Toen ik voor het paspoort op de foto wilde met een vergiet op mijn hoofd, ben ik een winkel uitgegooid en werd ik uitge scholden voor 'mongool'. Dus ik kijk wel uit." Twee derde van de ouders vindt dat kinderen nooit naar huis mogen worden gestuurd omdat er geen le raar is. Door het groeiende leraren tekort in het primair onderwijs en de invoering van de wet werk en zekerheid (wwz) hebben basis scholen echter steeds meer moeite om genoeg én goede vervangers te vinden. Dat blijkt uit representatief onderzoek in opdracht van het Ver vangingsfonds. Dat is het fonds waaraan schoolbesturen premie betalen voor een vergoeding van de vervangingskosten bij ziekte van leraren. Ruim duizend ouders vul den een vragenlijst in over het schooljaar 2016-17. Vreemd gezicht Driekwart van de leerlingen heeft vorig schooljaar een invaller gehad. Het zijn vaak wisselende leraren die de kinderen krijgen. Ouders vinden het vervelend als hun kind een vreemd gezicht tegenover zich krijgt en de structuur in de klas wordt doorbroken. Invallers geven vaak anders les en kennen niet alle verschillende lesmethoden even goed. Toch is het gros van de ouders blij als er überhaupt iets voor de kinderen wordt geregeld. Voor een op de tien kinderen lukte dat niet het hele schooljaar. Zij zijn een of meer dagen naar huis gestuurd. „Dat vinden we alarme rend", reageert Wim Hooijmans, woordvoerder van het Vervan gingsfonds. Ook ouderorganisatie Ouders Onderwijs vindt dat onwenselijk. „Naar huis sturen is een heftig mid del. Wat moet je dan met je kind? Scholen denken soms te weinig na over een plan B", constateert advi seur Dorine Wiersma. Ouders hebben er echt wel be grip voor dat de school geen uitweg ziet, bijvoorbeeld bij waterschade in het gebouw of als alle leerkrach- W Het gros van de ouders is blij als er iets voor de kinderen wordt geregeld ten buikgriep hebben, merkt Ou ders Onderwijs. „Dat zijn cala miteiten. Maar ouders vragen zich soms wel af of de school genoeg moeite heeft gedaan", aldus Wiersma. Soms moeten oudere leerlingen helpen in een kleuter klas of krijgen kinderen verschil lende vervangers. Dat vinden ou ders minder geslaagde oplossingen, aldus Wiersma. In het onderzoek geven ouders aan dat ze de kwaliteit van de lera ren belangrijk vinden. 80 procent verwacht dat de school tijdens alle lesuren zorgt voor een gekwalifi ceerde leerkracht. Begrijpelijk, vindt ook het Vervangingsfonds. Hooijmans: „Afgelopen schooljaar stonden 24.401 invallers voor de klas. Dat zijn er gemiddeld 313 per dag, voor een duur van gemiddeld 4,5 dag. Vervangers zijn de smeer olie in het basisonderwijs." dinsdag 21 november 2017 GO 'Pastafari' mag van TU Delft niet promoveren in piratenpak - M. Afanasyev A Pastafari Michael Afanasyev met zijn vergiet op het hoofd. Jeroen Schmale Delft Basisscholen hebben vorig jaar een op de tien kinderen naar huis gestuurd, omdat er geen vervanger was. Terwijl 80 pro cent van de ouders verwacht dat hun kind tijdens schooltijd altijd op school terecht moet kunnen. „Dit is alarmerend." Ellen van Gaaien Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7