Weeshuis, pastorie en kantoor 7 RESTAURATIE BURGERWEESHUIS Een historisch droomhuis op een toplocatie in hartje van Aardenburg. Het gerestaureerde voormalig burgerweeshuis is te huur. - Als voorzitter Jan Pleijte van de Commissie van Beheer de voordeur van Weststraat 20 open doet, is direct duidelijk wat de commis sie met de restauratie voor ogen had. Modern gecombineerd met de klassieke elementen van het historische pand. Er liggen nieuwe marmeren vloeren in de hal en er is veel licht door de hoge ramen en glazen tussendeuren in de hal. Leuk detail: het wapen van Aar denburg is in de deuren gezand straald. Een stuk vloer, met inge legd mozaïekpatroon, is bewust origineel gelaten. Ook de rode deuren van de garderobekast doen klassiek aan. „Dat zijn de voorma lige deuren van het weeshuis hier naast, die in 1920 vervangen zijn voor een andere deur", vertelt Jan. Oude elementen zijn door het hele huis terug te vinden, zoals een deur op de eerste verdieping De balken zijn genummerd met Romeinse cijfers die vroeger naar het koetshuisma gazijn leidde en een luik op zolder, dat 'uitzicht' biedt op het dak van de Meiboom. Daar tegenover staan moderne faciliteiten zoals twee -r;-23 1 c:'~f- gloednieuwe badkamers, vloer verwarming, dubbel glas en ener- gielabel A. De trap naar boven is ook ver nieuwd, 'de oude was heel steil', en komt uit in een ruim woonge deelte met een nieuwe houten vloer, inbouwhaard en moderne keuken. Jan: „De vloer liep eerst zeventien centimeter schuin af en is opgevuld met korrels." De bo venverdieping heeft drie slaapka mers, waarvan de grootste een speels element heeft gekregen. Een laddertje leidt naar nog een verdieping, waar kinderen bij voorbeeld kunnen spelen. Vanaf daar kun je ook door een rond raam kijken. Jan: „Dit is het mooi ste raam van allemaal, je kijkt over heel Aardenburg." Jan Pleijte, bestuurslid Piet Alle omlijsting en raamwerk is vernieuwd Brakman en griffier Dick de Poo ter van de Commissie van Beheer, zijn trots op het resultaat na twee jaar verbouwen in het witte pand, dat twee jaar geleden een monu mentenstatus kreeg. De buiten kant is helemaal gerestaureerd in de oorspronkelijke stijl. „Alle om lijsting en raamwerk is ver nieuwd", vertelt Piet, die als lid van de bouwcommissie het tech nische deel heeft begeleid. Ver nieuwd, maar wel in klassieke stijl. Kunststof kozijnen zijn uit den boze. Ook de vele houten balken in het huis zijn waar mogelijk be houden gebleven en ertussen zijn spotjes ingebouwd. „Op zolder zijn de balken genummerd met Romeinse cijfers, zo is te zien dat de balken vroeger doorliepen tus sen de verschillende huizen", ver telt Dick. Bij het huis hoort ook een garage en een tuin, die nog wordt aangelegd. Jan ziet het al he lemaal voor zich. „Er komen twee terrassen, beuken en taxusbo men." Ook het naastgelegen pand wordt anders. Op de plaats van de meubelzaak komen zeven appar tementen, de sloop van het pand is gepland in februari en de bouw start in mei. Er wordt zaterdag en zondag open huis gehouden in het pand aan Weststraat 20. Geïnteresseer den kunnen zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur en zondag van 14.00 tot 16.00 uur komen kijken. De huur prijs opvragen kan bij de Commis sie van Beheer. DRIE PANDEN dinsdag 21 november 2017 2V Historisch pand in modern jasje Sophie Stockman Aardenburg - Dick de Pooter !*■- VSSSS/- - - f I 1 '-•'-JlliSr De monumentale panden 20,22 en 24 aan de Weststraat zijn opgeknapt, foto's boaz timmermans - Piet Brakman A Een laddertje op de bovenverdieping leidt naar nog een verdieping. A Voorzitter Jan Pleijte van Commissie van Be heer. Het burgerweeshuis van Aar denburg was van 1674 tot 1929 gevestigd aan Weststraat 22. Aan de achterzijde van de wo ning is goed te zien dat de twee huizen aan weerszijden oor spronkelijk als één pand werden gebouwd in 1631. Het deed waarschijnlijk dienst als grote kapiteinswoning. Later werd het pand een armenhuis totdat het burgerweeshuis, dat de Mei boom heet, in 1674 op die plek werd gesticht. Verschillende keren werd het weeshuis we gens geldgebrek gesloten en het ging uiteindelijk definitief dicht. Sinds 1929 heeft de Commissie van Beheer de Meiboom, het middelste huis, onder haar hoede. Daar bevindt zich een bij zondere regentenkamer in neo- renaissancestijl. Tegenwoordig is nummer 24 het woonhuis en de pastorie van de Protestantse Kerk Nederland in Sint-Kruis en Aardenburg. Het witte pand aan nummer 20 deed jaren dienst als kantoorruimte van Woninginrichting Leliaert. Toen eigenaar Harry Leliaert het pand in 2015 wilde afbreken, kwam de Rijksdienst kijken en gaf het gebouw prompt een mo numentenstatus. De balken op de zolders lopen door van de ene bovenverdieping naar de an dere, waardoor te zien is dat de panden bij elkaar horen. Het pand vormt sinds 2015 één Rijksmonument, samen met de pastorie en De Meiboom. De woning werd in 2015 aange kocht door de Commissie van Beheer der Voormalige Sint- Janshuys en Dischgoederen. De Commissie kreeg toen circa zes ton subsidie om het monument op te knappen. Ook werd een deel van de subsidie gebruikt voor onderhoud aan De Mei boom en pastorie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 78