'Buurtbewoners de dupe van kerkruzie' 'Kinderen moeten weer leren knutselen' SGP: Leg meer druk op bibliotheek 6 Parkeeroverlast rond nieuwe kerk Bredeweg Plan voor gayokay café in Nu bewoners van de Berghoek straat, Clercqswegje, Burgemeester Vogelaarstraat en Oude Rijksweg plotseling niet één maar twee ker ken in de buurt hebben, kunnen ze op zondag hun eigen auto bijna niet meer kwijt. Ook vrezen ze dat am bulances en brandweerauto's in ge val van nood vast komen te staan in de straat. Het dorpshuis, dat pal naast de Hersteld Hervormde Gemeente staat, werd tot voor kort nauwelijks gebruikt op zondag. Totdat domi nee Gerrit Bredeweg bekend maakte de Gereformeerde Ge meente te verlaten en een nieuwe kerk te stichten. Deze 'Vrije Gere formeerde Gemeente' maakt voor lopig gebruik van de grote zaal in Ons Dorpshuis. De diensten van Bredeweg, waar afgelopen zondag zo'n 150 mensen op afkwamen, beginnen om 10.00 en 17.00 uur. Dat overlapt met de diensten van de Hersteld Her vormde Gemeente, die om 9.00 en 18.00 uur aanvangen in de Ichtus- kerk. Aangezien laatstgenoemde kerk ook leden van buiten Kruinin gen heeft, komt een relatief groot deel met de auto. Een anonieme bewoner noemt De buurt moet voor hulpdiensten in elk geval altijd goed bereikbaar zijn de situatie 'onverantwoord'. Vol gens hem stonden auto's zondag op hoeken en voor uitritten. „Ik snap niet dat de gemeente dit toelaat, twee kerken naast elkaar", schrijft hij. Een gemeentewoordvoerder be nadrukt dat de gemeente Reimers waal niet verantwoordelijk is voor wat in het dorpshuis gebeurt. „Dat is aan het bestuur van de stichting en de beheerder. Het dorpshuis is voor honderden mensen beschik baar. Dat het af toe druk is, is daar aan inherent." Desalniettemin heeft de ge meente vooraf contact gezocht met de beheerder. „We hebben afge sproken eerst af te wachten wat er op af komt. Je kunt niet allerlei maatregelen nemen als je niet weet wat je moet verwachten." Pionnen Nu is gebleken dat afgelopen zon dag enkele auto's fout geparkeerd stonden en enkele buurtbewoners hun beklag deden bij de gemeente, zijn in overleg met de beheerder maatregelen genomen. „Er werden al pionnen geplaatst en er is ook aan de dominee gevraagd om mensen erop te wijzen hun auto goed te parkeren." De gemeente Reimerswaal hoopt dat de situatie door goed overleg verbetert. „De buurt moet voor hulpdiensten in elk geval altijd goed bereikbaar zijn." Extra contro les door de politie zijn vooralsnog niet nodig. „We willen zo proberen om wat meer techniek terug op de scholen te brengen. Dat is allemaal wegbe- zuinigd", zegt Jan van den Boom van 't Gilde Bevelanden. „Te veel kinderen zijn alleen bezig met taal." Een jaar geleden is 't Gilde in de gemeente Borsele begonnen met het handvaardigheidsproject. Kinderen van 9 tot 12 jaar leren na schooltijd verschillende technie ken, zoals (figuur)zagen, solderen en lijmen. Nu wil 't Gilde graag uitbreiden en ook op scholen in andere gemeenten de kinderen weer laten kennismaken met knutselen en techniek. „We wil len er graag tien vrijwilligers bij", zegt Van den Boom. „Al is dat ook afhankelijk van de vraag." De vrij willigers moeten niet alleen han dig zijn en ervaring hebben, ze moeten het ook leuk vinden om kinderen te begeleiden. „Mensen hoeven geen opleiding te hebben om les te geven, maar moeten wel van onbesproken gedrag zijn", zegt Van den Boom. Aanmelden: aanvragen@gildedebevelanden.nl GOES Een gayokay café beginnen in Goes voor HLBT-ers (homo, les bisch, biseksueel, transgender) met een verstandelijke beperking. Dat is het plan van de Zeeuwse afdeling van LFB, de belangenorganisatie voor mensen met een verstande lijke beperking. „In heel Nederland zijn er al gay okay cafés", zegt Lindsey Leijs van LFB. „Alleen in Zeeland nog niet. Er is behoefte aan een plek om elkaar te ontmoeten en om te praten. We willen dat opzetten omdat mensen zelf niet de toegang hebben om er gens naartoe te gaan. Vanwege ver voer bijvoorbeeld." LFB hoopt in samenwerking met zorgorganisatie het Gors volgend jaar het café te openen. Vogelaar stelt juist voor de organi satie de tijd te gunnen om met een plan te komen om vanaf 2019 35.000 euro per jaar te bezuinigen. Aan vankelijk wilde Vogelaar dit bedrag structureel bijpassen, maar daar voelde de gemeenteraad niets voor. Amendement De SGP wil dat de bibliotheek ook in 20t8 al gaat bezuinigen, overi gens zonder dat dit ten koste mag gaan van openingstijden en loca ties. In een amendement dat de fractie vanavond indient, staat dat een plan hiervoor uiterlijk in fe bruari aan de gemeenteraad moet worden voorgelegd. Bibliotheek Oosterschelde heeft inmiddels in een brief vijf opties geschetst om het tekort op te los sen. Twee ervan (ontslaan perso neel, bezuinigen op collectie) pak ken negatief uit voor de dienstver lening. De bibliotheek noemt ook het verhogen van inkomsten door een ledenwerfactie, het bezuini gen op huisvestingskosten en het verhogen van het budget door de gemeente als opties. IN DE REGIO Helden uit de Reformatie Lezing over luchtoorlog MIJN DORP, MIJN STAD Chauffeurs komen samen dinsdag 21 november 2017 BE Buurtbewoners van Ons Dorps huis in Kruiningen voelen zich de dupe van de kerkscheuring binnen de Gereformeerde Ge meente Kruiningen. Eén van hen doet in een brief zijn beklag over de plotseling toegenomen verkeersdrukte. De gemeente Reimerswaal neemt maatrege len. Joeri Wisse Kruiningen -woordvoerder gemeente Gezocht: vrijwilligers die han dig zijn met hout, elektra of metaal. De vrijwilligers gaan kinderen weer leren knutselen. Het initiatief komt van 't Gilde de Bevelanden. Melita Lanting Goes Het compromis waarmee wet houder Izak Vogelaar de im passe rond het bibliotheekwerk in Reimerswaal wil oplossen, gaat de SGP-fractie niet ver ge noeg. De partij wil dat de Biblio theek Oosterschelde al in 2018 de broekriem aantrekt. Joeri Wisse Kruiningen SCHERPENISSE Kees Posthumus en Juul Beerda pre senteren morgen, woensdag op muzi kale wijze en bege leid door tekst en beeld bekende en minder bekende helden en heldinnen uit de Reformatie. De voorstelling vindt plaats in het Kunstkamer Hol land Huis, Laban Deurloosstraat in Scherpenisse om 19.30 uur. Entree bedraagt 7,50 euro voor leden van Vrij zinnigen Nederland en 10,00 euro voor niet-leden. NIEUWDORP Het Bevrijdingsmu seum Zeeland in Nieuwdorp verzorgt donderdag 23 no vember een lezing over de luchtoorlog in de Tweede We reldoorlog boven Noord-Beveland. De lezing wordt ge houden door Kees Stoutjesdijk en Wim de Meester, de au teurs van het boek GOES Grote markt, 09.00- 16.00 uur: Week markt; Wijkcentrum De Spinne, 09.30- 11.30 uur: Spreek uur Maatschappe lijk werk; Inloophuis Oase, Roosevelt- laan 87,13.30-15.30 uur: Open atelier schildersgroep; Erasmuspark, vanaf 14.00 uur: Activitei ten voor senioren: schilderen, biljarten en internetcafé; Rooseveltlaan 87, 19.00 uur: Start Fietstocht door Fietsgroep Oase; hotel Terminus, 19.30-21.30 uur: Longpunt 'Tips en trucs voor goed medicijngebruik'; HEINKENSZAND Hoefbladstraat 1, 13.30-14.30 uur: Gratis sporten onder begeleiding; 'S-HEER HEN DRIKSKINDEREN Heer Hendrikhuis, Te Werfstraat 18, 09.30-11.30 uur: Di gitaal inlooppunt KAPELLE Parkeerplaats, C.D. Vereekestraat, 08.00-12.00 uur: Weekmark; De Vroone, C.D. Ver eekestraat 74, 14.00-16.00 uur: Spreekuur Rijbe wijskeuring; KATTENDIJKE Monnikendijk 43, 10.00-11.30 uur: Di gitaal café; KRUININGEN Markt, 13.00-17.00 uur: Weekmarkt; Ons Dorpshuis, Berghoekstraat 3, 14.00-16.30 uur: 'Kom uit je huis mid- 'De luchtoorlog boven Zeeland'. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Aan melden is verplicht via info@ bmzeel- and.nl. De lezing is vrij toegankelijk. KRABBENDIJKE Club Oud Chauf feurs organiseert de maandelijkse ontmoetingsmid dag op donderdag 23 november in Krabbendijke. Alle oud-chauffeurs zijn van 14.00 tot 16.00 uur welkom in Ter Weel, Willem Kosterlaan 1 in Krabbendijke. dag', activiteiten senioren; RILLAND Restaurant 'De Nieuwe Vliedberg', 09.30-11.30 uur: Di gitaal Café en spreekuur Wijk agent; Dorpshuis Luctor et Emergo, 13.45-16.30 uur: Koersbal senioren; WAARDE Dorpshuis Meer waarde, 10.00 uur: Wandelen in groepsverband; WOLPHAARTSDIJK Meuleweie, 09.30- 16.00 uur: Inloop 'Even d'r uut' voor Senioren Wol- phaartsdijk en Oud- Sabbinge; YERSEKE Kerkplein 1,14.00 uur: Rondleiding door Oosterschel- demuseum. SOCIAL SOFA KRABBENDIJKE Voor de deur van het Krabbendijkse Bieb in de Buurt-punt in zorgcentrum Ter Weel komt een social sofa te staan. En niet zomaar één, want deze mozaïekbank is een onderscheiding voor Bibliotheek Oosterschelde. De bieb won de social sofa via een landelijke wedstrijd, waarbij bibliotheken projecten konden indienen die bijdragen aan de verbinding tussen bewoners en de leefbaarheid in de wijk. Per provincie kwam één prijswinnaar uit de bus. Bibliotheek Oosterschelde won met de transitie van het bibliotheekwerk in de gemeente Reimerswaal. Gedeputeerde Ben de Reu en wethouder Izak Vogelaar onthullen de mozaïekbank maan dag 4 december tijdens een feestelijke bijeenkomst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 69