12 ZE Streektaal BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Revolutie Hoera honderdjarige revolu tie. In Rusland waren feodale toestanden en grootgrondbe zitters. Boerenopstanden werden genadeloos neerge slagen. Muiterijen in het leger en betogingen en stakingen overal. Er werden ruim twee mil joen Russen afgeslacht. Tsaar Nicolaas II was al weg. Er was een voorlopige regering, die er niks van bakte. In grote steden werden overal sovjets, raden van arbeiders en soldaten opgericht. De boeren hadden hün sovjets. Op 25 oktober kwam het tweede Sovjetcongres van heel Rusland samen met 649 afgevaardigden, waarvan 390 Bolsjewieken, uit meer dan 400 plaatselijke sovjets uit alle regio's van Rusland. Het Sovjetcongres kondigde een wapenstilstand af met Duitsland, gaf grond aan wie hem bewerkte, voerde de achturendag in, nationali seerde de banken en grote be drijven en maakte een einde aan de discriminatie op basis van nationaliteit. Vrede, brood en land was het resultaat. Die revolutie wordt wereldwijd gevierd. J.M. Geldof Groenewoud 152, Vlissingen Te snel De krant (13 november) meldt dat je door betere ge luidsisolatie je minder snel merkt dat je te hard rijdt. Sinds kort heb ik ook het genoegen in een nieuwe auto te rijden van een bekend Duits merk. Een van de nieuwe techni sche mogelijkheden is een keuzemenu om allerlei voertuiggegevens digitaal tij dens het rijden weer te geven: verbruik, afstand en te rijden kilometers voor de tank leeg is. Ook kan de snelheid digitaal worden weergeven. Nu blijkt dat je als bestuurder je veel meer bewust wordt van een getal van bijvoorbeeld 53 km in de bebouwde kom dan een analoge wijzer, die tussen de 50 en 60 km/u schommelt op het dashboard. Inschakelen dus. Deze moge lijkheid zou zeker minder overtredingen opleveren - maar veel belangrijker - min der ongelukken. De volgende stap is dat een auto automa tisch langzamer gaat rijden door lussen in het wegdek als je sneller rijdt dan is toege staan. G. M. de Jonge Goeman Borgesiusstraat 17, Vlissingen Omtzigt De pers is over Pieter Omt zigt (14 november) gerold vanwege het ten onrechte fa- ciliteren van een Oost-Oe- kraïner inzake het MH17 - dossier. De heer Omtzigt is een van de betere Tweede Ka merleden die zijn werk gron dig doet en daar behalve waardering soms ook kritiek op krijgt. De heer Omtzigt heeft bewe zen dat hij ook een mens is die fouten kan maken, maar gelukkig daar ook van leert. Ik hoop dat hij alsnog de kans krijgt zich te mogen blijven bezighouden met het MH17- dossier. Ook al heeft premier Rutte daar moeite mee. Peter H.de Dreu Ruigendijk 10, Driewegen Pensioen Een pensioenbestuurder (3 november) pleit omdat het vertrouwen weg is voor indi viduele pensioenpotjes. Moet vanwege misleidende rekensommen en valse belof ten overwaardevastheid en zo wantrouwen nu alles op de schop? In 2014 konden de premies nog 8 procent om laag. De een wordt 75 jaar, een an der wel 100 jaar oud. Maar als bij 85 jaar de eigen pensioen pot leeg is? In de VS is ervaring met indi viduele K401 pensioenpotjes. Google eens op YouTube; 'The Retirement Gamble'. Met een gemiddeld rende ment van 7 tot 8 procent is onze gezamenlijke pensioen spaarpot nu zo groot als bij voorbeeld de steenrijke staatsfondsen van Saudi-Ara- bië en de VAE tezamen. Met 8 procent is dit bedrag over 10 jaar zelfs weer verdubbeld. In 2016 stond ons pensioen systeem nog steeds als num mer 2 op wereldranglijst. Gaan we dit nu verbeteren of afbreken? In de zorg zou ook alles beter worden. H. Steehouwer Zuidsingel 69, Middelburg Natuurproject Getuige het artikel (14 no vember) rust er bepaald geen zegen op de uitvoering van projecten die vallen onder de noemer 'Natuurprojecten Westerschelde'. Het zinnetje: 'het wordt niet duurder' lijkt gebruikt te worden om de wond af te dekken die ontstaat doordat de camping-exploitant, de horeca en de overheid de voorgespiegelde opbrengsten voorlopig mislopen door de uitgestelde realisatie van het plan Waterdunen. Volgens de glossy prospectus zouden er al in 2015 vele dui zenden toeristen (verblijfsre- creanten en dagjesmensen) toestromen. Onderzoeksbu reau KPMG schatte dat de be zoekers in en rond het gerea liseerde plan Waterdunen 20 miljoen euro op jaarbasis zouden besteden. Velen blij ven dergelijke aannames beti telen als sprookjes. De keiharde realiteit is en blijft dat velen offers hebben moet brengen, dat vele mil joenen euro's verbrast zijn en dat prachtige polders verwor den zijn tot slikken en geu len. Guus Langeraert 't Schuttebocht 21, Oostburg I oe je 's 'iere kommen kie ken", roep ik nao de buur- I man, die bezig mee wat an z'n 'aoge te knippen, 't Was 'n maond geleejen. Net nao de middag, 'n Uur of weeë. 'n Lekker zonnetje. Echt weer om 's in den 'of te gaon. Bienao gêên wind. 'n Uutgelezen middag om alles nog 's even an kant te doen. Weeten judder wao 'k toch alle machtig vee last van 'èn? Van muure. Da's a jaoren zö. Die muure bluuf mao terugkommen. Deze weeke alles gekapt, volgende weeke stikt 't wee van de muure. En vooral tussen m'n frènzen. Noe was ik dao wee bezig in dat 'oekje, toen 'k toevallig even op keek en 'n joeng stekelvèrken zag verbie schuufelen. Platgereejen Stèkelvèrkes, die zag je vroeger nie zo vee. Alli, levendig toch nie. 'k Wee ten nog van vroeger, toen 'k as schooljoengen nao Terneuzen fiet sende, dat 'r nogal 's êêne langst de kant van de weg lag. Platgereejen deur 'n auto. 't Was altied 'n aokelig zicht. De beulieng lag dan naost dat bêêst en ik fietsende d'r mao mee 'n bochtje langst. Nie allêêne deu die vuuligheid, mao ook voor m'n ban den. „Die stekels prikken deu je bande, Die muure bluuf mao terugkommen. Deze weeke alles gekapt, volgende week stikt 't wee van de muure wees verzichtig ee". En soms bleef zö'n dooi bêêstje dao weken liggen. Gêên méns ruumende die op ee. Mao noe liep d'r dao êêne op 't gazon van de gemêênte. Alli gazon, dat was 't vroeger, 't Gaot noe in de richtieng van wilde natuur. En dao zocht ie nao wat eten. Da zie je nie dikkels ee? 'n Stekelvèr ken midden op den dag naor eten zoeken. Mao 't was toch zö. 't Hos De buurman zei, dat 't vast 'n zeker 'n joeng bêêstje was. En die was nie schuw. Die kwam zelfs tot in de buurte van ons beien. Dan weer prikkende die tussen 't hos, dan weer gooiende die 'n 'oopje 'ööi opzieje. En ielken kêêr leek tie toch wel 't êên of'ander gevonden te èn. Echt leutig om nao te kieken, want zö dichte bie, dat zie je bienao nööit nie. Dan anêês schiet ie weg. In de vèrte kommen d'r 'n paor 'ondjes an- gelöpen. An de band ee. Mao toch. Dao moet ons stekelvèrken glad niks van èn. Die vliegt onder 'n paor stru- ken. En wudder? Me gaon vèder an ons wérk. As 'k d'n volgende dag deu de brandgank riej, dan zien 'k daor in 'n 'oekje iets raors liggen, 'k Stappen af. 'n Stekelvèrken. 'Elemao plat. Gêên Dao moet ons stekelvèrken glad niks van èn. Die vliegt onder 'n paor struken beulieng, maor as 'k 'm omdraoi mee de punt van m'n schoen, dan vliegen de maoien en plattezeugen naor alle kanten. „Die moet dao zeker al meer dan 'n wêêke liggen", gaot 't deu m'n 'ööfd. En onwillekeurig moen 'k dienken an da joeng dienk, dat zö lekker bezig was op 't gazon van de gemêênte. Stamböömkunde Messchiens waoren ze wel familie van mekaore. Dat kan toch ee? Komt dao maor 's achter. Dan zou je wel an stamböömkunde moeten doen. Toch? Want zeggen kon die 't nie mêêr. dinsdag 21 november 2017 Pieter Omtzigt. fotoanp Zeggen kan tie't nie mêê In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Rinus Willemsen in het Zeeuws-Vlaams. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. Rinus Willemsen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 63