wetsvoorstel te frustreren 49: 3 dagen Zeeland 5 Advocaten: Geld via Rusland 50 kunnen ze de lucht niet verversen. Maar zelfs dan is het vaak nog enkele dagen uit te houden. De meeste be manningen hebben speciale kaarsen mee aan boord waarmee ze zuurstof kunnen aanmaken. Ook kunnen ze lithiumgordijnen ophangen die CO2 uit de atmosfeer kunnen halen. Het allergrootste probleem is hoe de onderzeeboot contact krijgt met de buitenwereld. Een boot zonder communicatie is ontzettend moeilijk te vinden. „In het uiterste geval kan de bemanning met een hamer op het staal slaan, zodat ze kunnen worden gehoord", zegt De Groot. „Maar ze hebben ook een seinkanon dat ze kunnen gebruiken als ze het vermoe den hebben dat er iemand in de buurt is." Zelfs ontsnappen uit het schip is mogelijk. Elke onderzeeër heeft een ontsnappingsluik dat tot 200 meter onder water is te gebruiken. In een speciaal pak met een eenpersoons rubberbootje komen ze dan boven. „Maar je wil ook niet in je eentje ronddobberen op zee. Dus dat zullen ze alleen doen als ze weten dat ze snel kunnen worden gered." SIGNALEN Het zou fantastisch nieuws zijn als de bemanning alsnog kan worden gered, maar oud-bemanningslid Jo- han Kragten is er somber over. „Elke onderzeeboot heeft een noodboei die een SOS-signaal kan uitzenden. Dat is een kwestie van het overhalen van één hendel. Als zelfs dat niet meer wordt opgevangen, dan hou ik mijn hart vast." Ernstigs Ook marinekenner Jaime Karreman van weblog marineschepen.nl ver moedt dat er iets ernstigs aan de hand is. „Ik ga er niet meer vanuit dat de boot nog zelfstandig kan varen. Zondag zouden ze namelijk aanme ren in de haven, maar dat is niet ge beurd. Dat ze aan de oppervlakte ronddobberen is ook niet heel aan nemelijk omdat het seinkanon dan wel zou zijn gebruikt. Als ze zijn ge zonken en toch nog stroom hebben, dan zou de sonar nog werken." Karremann houdt er ernstig reke ning mee dat er plotseling iets is ge beurd, waardoor het niet meer moge lijk was om een noodsignaal door te geven. Hij belooft zelfs dat hij zijn hele bijdrage uit het hoofd zal doen, 'want dat oplezen van geschreven tekst moet maar eens verboden worden'. Mulder zegt ook te zul- len putten uit bestaande geschrif ten zoals wetteksten, om zijn ver haal kracht bij te zetten. Voor inspiratie kan het duo te recht in de Verenigde Staten waar het zogeheten filibusteren sinds 1834 door politici wordt gebruikt om wetsbehandelingen te traine ren. Recordhouder is de Ameri kaanse senator Strom Thurmond. Die wist in 1957 in het Congres maar liefst 24 uur en 18 minuten achter elkaar aan het woord te blijven. Slechts één keer kon hij een korte pauze benutten om naar de wc te gaan. Ter voorbereiding had hij echter dagenlang stoom baden genomen om zich uit te drogen. Een dergelijke, militaire voor bereiding hebben Mulder en Van Rooijen niet doorlopen. „Volgens mij mag je in Nederland gewoon naar het toilet als dat nodig is", al dus de PW'er. Dat staat in een advies van het kernteam van letselschadeadvoca ten die samen de nabestaanden van 118 Nederlandse slachtoffers bij staan. Ze onderzochten juridische mogelijkheden voor schadeclaims, waaronder het aansprakelijk stellen van bedrijven en personen, die de pro-Russische separatisten in Oost-Oekraïne hebben gefinan cierd. Het Amerikaanse advocatenkan toor Motley Rice onderzoekt de geldstromen van de separatisten die waarschijnlijk de MH17 hebben neergeschoten met een Buk-raket. Een van de instellingen is de Sber bank. In advertenties op hun face- bookpagina's vragen de rebellen om financiële steun met vermel ding van rekeningnummers van deze bank. „Op basis van ons on derzoek hebben we reden om te ge loven dat sommige separatisten die verantwoordelijk zijn voor de aan slag, hebben gevraagd te doneren aan een Sberbank-rekening om hun zaak te steunen", zegt advocaat Mike Eisner van Motley Rice. De Sberbank is de belangrijkste financiële instelling van Rusland. Een kwart van de Russen heeft daar een rekening. Vanwege de sancties tegen Rusland staat de bank op de zwarte lijst van zowel de Europese Unie als de Verenigde Staten. Ne derlandse advocaten adviseren de nabestaanden zich aan te sluiten bij de procedure in de VS. Dat kan op basis van de Alien Tort Statute, een Amerikaanse wet uit 1789. „Die maakt het voor buitenlanders mo gelijk via een Amerikaanse recht bank mensenrechtenschendingen aan de kaak te stellen", zegt Peter Langstraat namens het kernteam van Nederlandse advocaten. „De Sberbank doet zaken met partijen waar ze geen zaken mee mag doen. Dat is onvoldoende gecontroleerd. Daarmee is ze medeplichtig aan oorlogsmisdaden. De bank is een directe schakel in de keten." Motley Rice heeft vaker namens slachtoffers van terreuraanslagen geprocedeerd tegen financiële in stellingen. Zo zijn namens slachtof fers rechtszaken aangespannen te gen de fmancierders van al-Qaeda en de Tamil Tijgers. Separatisten vroegen donaties te storten op rekening grote Russische bank Advocaat Eisner trof ook een schik king met de Arab Bank, die bankre keningen verstrekte aan Harnas, na mens twee joodse slachtoffers van een aanslag. Eisner: „In elk van deze gevallen hebben we uitgebreide onderzoeken uitgevoerd om te be palen hoe deze terroristische groe peringen werden gefinancierd. Een vergelijkbaar financieel onderzoek met betrekking tot MH17 zit in een vergevorderd stadium." Het kernteam adviseert nabe staanden ook een klacht tegen Rus land in te dienen bij het Europees Hof voor de Rechten van de Mens (EHRM), omdat de Buk-raket daar vandaan kwam en Rusland stelsel matig alle onderzoeken frustreert. Thermae 2000**** 3 dan Gent centrum igi tel A www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg dinsdag 21 november 2017 GO Zeven satellietsigna len die in het week einde werden opge vangen, kwamen niet van de Argentijnse onderzeeër waarvan sinds afgelopen woensdag niets meer is vernomen. Dat mel den Argentijnse media op gezag van de Argentijnse ma rine, die in de Atlanti sche Oceaan zoekt naar sporen van de ARA San Juan. Vliegtuigen en sche pen van de VS, Groot- Brittannië, Brazilië en Chili helpen met zoe ken, dat wordt be moeilijkt door harde wind en hoge golven. De onderzeeër voer tijdens het laatste contact 430 kilometer uit de kust. -4 De Ameri kaanse Sena tor Strom Thurmond is recordhouder 'filibustering'. Hij wist in 1957 ruim 24 uur aan het woord te blijven om zo het indie nen van een wet te voorko men. FOTO AP 'Staatsbank betrokken bij MH17' Advocaten willen de grootste Russische staatsbank aanspra kelijk stellen voor de ramp met vlucht MH17. De vermoedelijke daders werden gefinancierd via rekeningen van de Sberbank. Daarmee houden ze de bank medeverantwoordelijk voor de terreurdaad, die aan 298 men sen het leven kostte. Tonny van der Mee Rotterdam Voor maar: Verblijf in de badplaats Renesse op het Zeeuwse eiland Schouwen-Duivenland! 2 nachten incl. ontbijt in het 3* Hampshire Hotel - Renesse Inclusief een kop soep van het seizoen Gratis gebruik van wifi, parkeren en plattegrond Aankomsten t/m maart. Betaal pas bij aankomst! 1 nacht in 4* Thermae 2000 (8,0) 2 dagen toegang wellness (t.w.v. 65,-) Incl. gebruik badjas CO50 Gratis wifi opgietingen 3 w va Hotel Monasterium PoortAckere (7,7) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt Gratis gebruik van wifi w m cq Kerstmarkt: 8/12 t/m 7/1 0'l.n Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Elk uur zonder contact met de basis maakt leven onder water eenzamer, weet oud marineman Johan Kragten. a FOTO AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5