Herten met hekken geweerd van N57 Ysa debuteert met lied Happened again Vrijwilligers zijn hartstikke belangrijk 6 Rijkswaterstaat investeert in veiligheid mogen op plan schieten Om mens en dier te beschermen, plaatst Rijkswaterstaat hekken langs de N57 op Schouwen-Duive- land en Goeree-Overflakkee. Het gaat om ongeveer drieduizend me ter bij De Punt (Ouddorp) en vijf tienhonderd meter bij Scharen dijke. De 'faunarasters', zoals Rijkswa- Regelmatig zijn er waarnemingen van overstekende damherten en reeën terstaat ze noemt, komen aan beide zijden van de autoweg. De palen staan er inmiddels. De tussendelen worden later geplaatst. „Eind van het jaar moet het klaar zijn", legt Ronald Oostinga, adviseur duur zame leefomgeving van Rijkswa terstaat uit. De rasters gaan inclusief maai- en grondwerk tussen de 2,5 en 3 ton kosten. Oostinga: „Aan het begin en aan het eind van de dam is sprake van overstekend wild. Vanaf deze locaties komen regelmatig waarne mingen van damherten en reeën die de weg oversteken. Dat levert mogelijk risico's op voor mens en dier. Mocht een dier ondanks het raster toch op de weg komen, dan kan het via in- en uitsprongen te rug. In- en uitsprongen zijn gaten in het hek die werken als een fuik. Het dier kan maar één kant op: te rug zijn leefgebied in." Rijkswaterstaat gebruikt bijzon dere materialen voor deze klus. De palen zijn gemaakt van gerecycled plastic en bermmaaisel, deels af komstig van Rijkswaterstaat zelf. De rijksdienst werkt hiervoor sa men met het bedrijf Green Fiber International. Rijk, provincie, wa terschap en gemeenten gebruiken steeds vaker 'biobased' materiaal langs de weg. Op verzorgingsplaats Westkop, het parkeerterrein aan de N59 bij Bruinisse, is daarvan een tentoonstelling ingericht. Er staan onder meer een stuk vangrail, ge maakt uit bermmaaisel, een lan taarnpaal van gerecycled materiaal en werkend op zonne-energie en een toilet met regenwaterspoeling. Rijkswaterstaat gebruikt bouwmateriaal dat is gemaakt van hergebruikt plastic en bermmaaisel De N57 aan de Brouwersdam is voorlopig de enige plek in Zeeland waar Rijkswaterstaat wildrasters plaatst. „Maar we investeren meer in dieren, hoor", zegt Oostinga. „In de N57, bij de noordelijke aanzet van de Oosterscheldekering, heb ben we speciaal voor de Noordse woelmuis een onderdoorgang ge maakt. Deze faunapassage verbindt twee leefgebieden van deze be schermde diersoort en moet ook eind dit jaar klaar zijn." Het is de debuutsingle van Ysa - ofwel: Isabelle van Beek, zangeres, gitarist, singer/songwriter uit Middelburg. Op 24 november ver schijnt Happened again via aller lei streamingdiensten, waaronder Spotify en Deezer. „Een fysieke release als single komt er nu niet. Ik heb namelijk ook nog geen op tredens gepland om de single te begeleiden. Eind februari of begin maart volgt mijn tweede nummer en dan komt er wel een kleine tour. In Zeeland, Tilburg, Rotter dam, Utrecht en zo." Ysa (18) is haar repertoire aan het opbouwen. Ze heeft al een paar liedjes op de plank liggen en oriënteert zich op labels die haar muziek willen uitbrengen. Intus sen studeert ze aan de Rock Aca demie in Tilburg. Ze is bezig aan haar tweede jaar en voelt zich er als een vis in het water. „Ik wilde graag naar de Rock Academie en vanaf de eerste dag daar wist ik: dit is het helemaal voor mij." BRUINISSE Het plan van aanpak voor het centrum van Bruinisse wordt woensdag 29 november aan ondernemers en inwoners van Bru voorgelegd. Zij kunnen dan nog op- en aan merkingen plaatsen die raadsleden mee kunnen nemen in de commis sievergadering. Het plan van aanpak staat in de cember op de agenda van de raad. Op initiatief van de gemeenteraad wordt actie ondernomen om vaart te zetten achter de herontwikke ling van Bruinisse, in het bijzonder de Dreef en Nieuwstraat. Kuiper- Compagnons heeft een plan van aanpak uitgewerkt. De bijeenkomst in het dorpshuis begint om 19.30 uur. Het Steunpunt Vrijwilligerswerk van SMWO houdt donderdag 14 december een waarderingsmid dag. Want vrijwilligers zijn hart stikke belangrijk om de boel draai ende te houden. Alleen al bij SMWO zijn 140 vrijwilligers ac tief, vertelt Sandra Engel. Dus los van het leger dat zich inzet voor kerk, sport- (en andere)club of in de zorg. Knelpunt in de zoektocht naar vrijwilligers is dat mensen zich niet graag meer binden. SMWO springt daar op in door, naast de 'gewone' vacatures, heel concrete vragen via de website kenbaar te maken. Zoals een mevrouw die iemand zoekt om haar de werking van haar combimagnetron uit te leggen of een jongeman die hulp zoekt bij het halenvan zijn theorie-examen. „Mensen vinden het leuk om pro jecten te doen. Dat is wel een trend die je ziet." IN DE REGIO Infoavond Hulpgroep Bru Odeaan Queen MIJN DORP, MIJN STAD Dinsdag Helden uit de Reformatie dinsdag 21 november 2017 SD Op de N57, aan het begin en het eind van de Brouwersdam, wor den hekken geplaatst tegen overstekend wild. Ton van den Nouweland Scharendijke -Ronald Oostinga, Rijkswaterstaat Dat een goede vriend verliefd op je wordt maar dat het niet wederzijds is? Lastig, maar kan gebeuren. Dat het drie keer in een jaar gebeurt, met verschil lende vrienden? „Ik dacht: WTF?? Nou, daar heb ik een liedje over geschreven: Happe ned again." Maurits Sep Middelburg Zo'n 300 vacatures staan open bij de vacaturebank voor vrijwil ligers van SMWO Schouwen- Duiveland. En dat is nog maar een fractie van de enorme berg aan vrijwilligerswerk die dage lijks wordt verzet. Esme Soesman Zierikzee Tijdens de waarderingsmiddag in Grand Hotel Ter Duin zijn er workshops en is er muziek. Meer info via: smwosd.nl en vrij- willigerspuntsd.nl. BRUINISSE Hulpgroep Bru houdt morgen, woensdag, een in formatieavond in Bruinisse. De infor matieavond begint om 20.00 uur, in loop vanaf 19.45 uur. ledereen is wel kom, de bijeen komst vindt plaats in Ichtus aan het Kerkplein. ZIERIKZEE In navolging op het succes van Joseph Clark in 'The Queen Experience - Gelre- dome' geeft Clark komende donder dag een optreden in Zierikzee. De artiest brengt een ode aan de legendarische rockband Queen. Tien jaar geleden begon Clark met toeren door heel de wereld met het re pertoire van Queen en nam hij zelfs en kele albums op met stukken van de rockformatie. De aanvang is 20.15 uur. Meer informatie BROUWERSHAVEN Kerk aan het Bos tonplein, 14.30- 17.00 uur: Spelle tjesmiddag voor ou deren; Tonnenma- gazijn,18.30-22.00 uur: Repetitieavond Muziek Apollo Brassband, 20.00- 22.00 uur: Boog schieten dames; Yogacentrum Be Happy, 18.45-20.00 uur: Yogales; BURGH-HAAM- STEDE Dorpshuis de Schutse, 9.30 uur: Zangkoor Vrouwen van Nu; 17.45 uur: Yoga; 19.30 uur: Bridge; 19.30 uur: Volksdansen; 19.00 en 20.15 uur: Yoga; BURGHSLUIS Passagiersschip de Onrust, 11.00 uur: Natuurrondvaart; KERKWERVE Dorpshuis, 14.00- 16.00 uur: Koersbal en soos, 20.00- 22.00 uur: Toneel groep Ygenweizen; OUWERKERK Dorpshuis, 10.00 uur: Bewegen voor ouderen; 19.00- 23.00 uur: Dartver eniging Smijt Maar Raak; RENESSE Blikmuseum de Blikvanger, 10.00- 12.00 uur: Tentoon stelling Huisvrouw geluk, Poppenka- mers en Kerst ex positie; Dorpshuis, is te vinden op the atersaanzee.com. SCHERPENISSE Kees Posthumus en Juul Beerda pre senteren morgen, woensdag op muzi kale wijze en bege leid door tekst en beeld bekende en minder bekende helden en heldin nen uit de Reforma tie. De voorstelling is in het Kunstka mer Holland Huis in Scherpenisse om 19.30 uur. Entree, 7,50 voor leden van Vrijzinnigen Neder land en 10,00 euro voor niet-leden. 19.15-20.15 uur: Yoga Steffine; SEROOSKERKE Dorpshuis, 14.15- 15.00 uur: Gym voor Ouderen, 15.15-16.45 uur; Koersbal; SIRJANSLAND Dorpshuis, 14.00- 16.00 uur: Schilder club, 19.15-20.15 uur: Gymclub; ZIERIKZEE FiZi, 14.00 uur: Aquarius, 20.00 uur: Weg van Jou; Kerkcentrum aan het Havenplein, 14.00 uur: Kerstbingo Senio ren Vereniging Schouwen-Duive- land. TSJECHEN OP BEZOEK BURGH-HAAMSTEDE Al jaren wordt op basisschool Onder de Wieken in Burgh-Haamstede vanaf groep 1 Engels gegeven. Gisteren konden de leerlingen hun kennis in de praktijk brengen: een Tsjechische onderwijsdelegatie bracht een bezoek aan de school. Xavier Loeve, Kayley van den Hoek en Rogier Segboer uit groep 3/4 (vlnr) hebben een on deronsje in het Engels met een Tsjechische schooldirecteur „Wat een lef als je in groep 1 al 'What is your favourite co lour' durft te vragen", vindt directeur Cindy te Ronde. „En wat mooi om te zien en te horen dat leerlingen in groep 7/8 eigenlijk geen vertaling in het Nederlands van de antwoor den nodig hebben." De Tsjechen bezoeken deze week meer dere scholen, foto ernesta verburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 59