Energie van de buurman Mozaïekeend opnieuw doelwit van vandalen Nog geen zekerheid over vloeren De Statie Scheldwoord 2 ENERGIE WOONWIJKEN De tijd dat elke nieuwbouwwoning als vanzelfsprekend een aansluiting op het aardgasnet kreeg, is voorbij. Commentaar Zeeland begint zich af te keren van het gebruik van aardgas. De omslag is nog lang niet compleet, maar de trend is onmis kenbaar. Een flink aantal gemeenten bouwt woningen zon der gasaansluiting of bereidt dergelijke projecten voor. De vraag of het voor huizenkopers praktisch en financieel haalbaar is, wordt naar de achtergrond gedrongen. Tegenwoordig is de afweging eer der of het wel verstandig is om op gas te stoken en te koken. Wil je nu betalen voor een gasinstallatie als de toekomst elektrisch is? Aardgas is nog wel een paar decennia beschikbaar. Maar wie er nu voor kiest, neemt een risico. Net zoals ooit woningen met alleen ko len- en oliekachels minder gemakkelijk werden verkocht, zal een huis met alleen een gasaansluiting binnenkort waarschijnlijk min der gewild zijn. Ook begint het milieugeweten een rolletje te spe len. Steeds meer mensen beseffen dat zij het niet kunnen maken om fossiele brandstoffen te blijven verstoken. Wie gas afzweert, moet behalve een geschikt huis een goede al ternatieve energiebron hebben. Het heeft geen zin elektriciteit te gebruiken die in een gas- of kolencentrale wordt opgewekt. Geluk kig heeft de energieconsument een ruime keuze. Energieleveran ciers verkopen graag groene stroom. Ook kan de consument desge wenst zelf producent worden. Met eigen zonnepanelen of als lid van een energiecoöperatie. Die doen in wind- of in zonne-energie. In Zeeland kun je niet meer om windturbines heen kijken. Ze staan overal. Met zonne-energie is het nog niet zover. Dat is vreemd, want deze provincie is zeer geschikt voor zonneparken. Dus velden met zonnecollectoren moeten hier net zo gewoon wor den als akkers vol bieten. En alle platte daken moeten vol panelen. Zo krijgen we uiteindelijk energie van de buurman in plaats van gas uit Groningen of uit Rusland. Velden vol zonnecollectoren moeten hier net zo gewoon worden als akkers vol bieten De brandweer werd zondagavond rond elf uur opgeroepen, omdat badeend Spartel door een of meer vandalen in brand was gestoken. Het beest was nog niet eens her steld van de vernieling bijna drie maanden geleden. Begin septem ber werden, net als in de zomer vo rig jaar, een aantal mozaïeksteen tjes van haar rug gesloopt. Omdat 'het geraamte' nu op een paar plaat sen vrij lag, moet het in brand ste ken van de stenen vogel eenvoudi ger zijn geweest, denkt kunstenares Anke Eisen of'MissMoza', de maak ster van Spartel. Hoe Spartel is aan gestoken, is nog onbekend en de politie is nog geen verdachte (n) op het spoor. MissMoza geeft de moed niet op. Ze heeft met de gemeente afgespro- Spartel krijgt een andere plek in de wijk ken de eend opnieuw te restaure ren. MissMoza maakte Spartel ter ge legenheid van de opening van brede school De Combinatie in 2014. Spartel dankt zijn naam aan het badhuis, dat vroeger op die plek stond. ALMANAK Norah (6) uit Terneuzen kwam licht overstuur thuis. Tijdens het buitenspelen waren haar broer tje Ruben (4) heel wat lelijke woorden ten deel gevallen. „Ik weet dat ik het niet mag zeggen, papa. Maar ze noemden Ruben een k#%-kind!" Haar vader nam daarop maar eens poolshoogte bij het slachtoffer, die buiten op zijn speelgoedtractor in de weer was. „Wat was er aan de hand, jongen? Hebben ze lelijke dingen gezegd?" Ruben knikte instem mend, al had hij niet helemaal begrepen wat ze precies bedoel den. „Ze noemden me een cup cake!" Kaartverkoop schooltoneelstuk John Williams op filmmuziekavond Inzage in besluiten Brouwerseiland KERKWERVE Herhalingsles voor EHBO'ers Aardgasvrij bouwen begint de norm te worden in Zeeland. Drie van de vier grootste gemeenten van Zee land, te weten Middelburg, Vlissin gen en Goes, zien in hun plannen af van de aanleg van aardgasleidingen. De gemeenten Kapelle, Schouwen- Duiveland en Veere bouwen wo ningbouwprojecten aardgasvrij. In de grootste gemeente van Zee land, Terneuzen, wordt volgens een woordvoerder hier natuurlijk wel over gesproken, maar zijn er nog geen concrete plannen voor grote nieuwbouwprojecten zonder aard gas. Enkele wijken van Vlissingen kennen al sinds de jaren tachtig col lectieve stadsverwarming. Echt aardgasvrij is dit niet want de warmte komt van een met gasge stookt warmtekrachtstation. In de woningen zelf is echter geen gas aansluiting. De nieuwe aardgasvrije wonin gen worden veelal volledig elek trisch verwarmd of met een aard- of luchtwarmtepomp aangevuld met elektriciteit. Door de woningen goed te isoleren en slimme ventila tie toe te passen is veel minder ener gie nodig voor een aangename tem peratuur in huis. De gemeente Goes besloot eerder al in principe nieuwe woonwijken niet meer van gas te voorzien. Mid delburg legt in Rittenburg nog wel gas aan, maar in het plan Essenvelt (300 tot 400 woningen) zal dat niet gebeuren. In Vlissingen krijgen Cla- verveld (150 woningen) en een deel van het Scheldekwartier geen gas leidingen. Voor Souburg-Noord (330 woningen) was eerder besloten geen aardgasleiding aan te leggen. Kapelle bouwt uitbreidingsplan Zuidhoek 3 (140 woningen) zonder gasleidingen en hetzelfde geldt voor het overgrote deel van woning bouwplan Poortambacht 11 (128 wo ningen) in Zierikzee. Het gaat in to taal om vele honderden woningen. De gemeente Veere wil in het Sin- gelgebied in Domburg zo'n 100 wo ningen 'all-electric' bouwen. In Grijpskerke wordt de tweede fase (13 woningen) van het energieneutrale wijk Nimmerdor uitgevoerd. Noord-Beveland heeft de wijk Na tuurlijk Wissenkerke (54 wonin gen). Ook in andere gemeenten zijn soort kleinschaliger gasvrije projec ten, zoals 45 aardgasvrije woningen in de Janseniuslaan in Hulst. Zeeland lijkt daarmee al een eind op weg om te voldoen de wens van het nieuwe kabinet. In het regeerak koord staat: „Aan het eind van de ka binetsperiode zullen nieuwe wo ningen en andere nieuwe gebouwen in de regel niet meer op gas ver warmd worden." Nieuwe woningen zullen in de regel niet meer op gas verwarmd worden Begin dit jaar sloten de gemeen ten het Zeeuws Energieakkoord met een groot aantal partijen uit het on derwijs en het bedrijfsleven. Het streven is om in 2045 Zeeland van het gas te hebben. De grootste op gave is het geschikt maken van de bestaande woningen voor een toe komst zonder aardgas. Elke nieuw bouwwoning die nu nog wordt voorzien van gas zal binnen een kleine dertig jaar alsnog moeten worden omgebouwd. Woningcorporatie Woongoed heeft dit alle gebruikers, waaronder basisschool De Statie en tal van sportverenigingen, laten weten. De Statie is gesloten, omdat de vloerconstructie vergelijkbaar is met die van de in mei deels inge storte parkeergarage in aanbouw bij Eindhoven Airport. De controlebe rekeningen naar de constructie van De Statie zijn afgerond. De resulta ten zijn dusdanig dat ter plekke proefbelastingen nodig zijn. Die vinden deze week plaats met wa terbassins. Woongoed verwacht nog altijd dat de onderzoeken binnen de aan gegeven vier weken klaar kunnen zijn. Deze duren vrij lang, omdat bijna niet één ruimte in De Statie gelijk is. Sasse basisscholieren gaan sinds 6 november per bus naar scholen in Terneuzen, Westdorpe en Axel. Ouders geven aan er zo langza merhand wel genoeg van te heb ben. De extra reistijd slokt veel energie van de kinderen op. dinsdag 21 november 2017 n Mozaïekeend Spartel, die aan de Vlissingse Nieuwe Bonedijke- laan zetelt, is zondagavond laat in brand gestoken. De gemeente Vlissingen en kunstenares MissMoza willen de badeend na herstel een andere plek geven. René Hoonhorst Vlissingen - Anke Eisen, maakster mozaïekeend Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE De kaartverkoop van het schooltoneelstuk 'Alleen Samen' op Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee is gestart. De voorstellin gen worden gespeeld op maandag 5 februari en woensdag 7 februari in het auditorium van de school. De kaarten kos ten 6 euro per stuk en zijn te koop aan de kassa op de avonden zelf. Om 19.30 uur gaan de deuren open en de voorstelling start om 20.00 uur. SINT PHILIPSLAND Muziekvereniging Con cordia uit Sint Philipsland sluit zaterdag 25 novem ber zijn jubileumjaar af met een concert in dorpshuis De Wimpel. Het concert, gepresen teerd door RTL-presen- tator en oud-fliplander John Williams (foto), staat in het teken van filmmuziek. Aanvang is 19.30 uur. Kaarten zijn te koop bij de Spar in Sint Philipsland aan de Ach terstraat. ZIERIKZEE Twee besluiten inzake Brouwerseiland liggen tot en met 2 januari ter in zage. Een in het kader van de Waterwet, betref fende het aanleggen van eilanden, gebouwen, ha vens, landschapsduin en infrastructurele werken en een in het kader van de Ontgrondingswet, voor het ontgraven van de wa terbodem. De besluiten zijn in te zien in het ge meentehuis of digitaal via schouwen-duiveland.nl. EHBO-vereniging Mid- denschouwen geeft morgen een herhalings les aan EHBO'ers. leder een met een diploma is welkom. Geen diploma? Meld je dan aan via: ehbomiddenschou- wen@gmail.com. De herhalingsles begint om 19.30 uur en wordt ge geven in het Kerkert in Kerkwerve. Nieuwbouw Theo Giele Vlissingen - Regeerakkoord Verder onderzoek is nodig om vast te stellen of de vloercon structie van het op 27 oktober gesloten multifunctioneel cen trum De Statie in Sas van Gent veilig is. Harmen van der Werf Sas van Gent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 57