9 Dit zijn de zes hernia's die ons de meeste pijn bezorgen Josie de Vuijst (60) uit Den Bosch staat achter het MeToo initiatief. Het is belangrijk dat vrouwen zich uitspreken, vindt ze. En tijd om onze 'zogenaamd geëmancipeerde samenleving' te herzien. Veeleisend: „Afgekeurd worden op de arbeidsmarkt is niet leuk, maar ik leer om mijn vrije tijd op een nuttige manier in te vullen." Voeding: „Vorig jaar kreeg ik een hartinfarct. Ik ben sindsdien gezon der gaan eten. Nu hou ik van lekker wokken met veel groente. Ik heb genoeg van de bio-industrie en megaslachterijen." Vooroordeel: „Mensen wijzen zo makkelijk naar een ander. Sommige mensen veroordelen me omdat ik niet meer werk. Maar ik weet zeker dat ze niet met me zouden willen ruilen." Vriendschap: „Ik mag mijn vriend schappen weieens wat beter onder houden, vind ik. Vaker afspreken met de meiden. Mijn gezondheid heeft hier een rol in gespeeld. Komt weer goed." Seks: „Niet zo mee bezig en veel te lang geleden. Gelukkig is seks niet iets dat je verleert. Het is een kwestie van voelen." Vakantie: „Ik was dit jaar voor het eerst solo op vakantie. Dat beviel goed. Door een leuke groep mederei zigers voelde ik me daar in Italië niet alleen." Afknapper: „Mannen die graag in mijn decolleté willen kijken, maar dat van zichzelf niet mogen. Kijken mag, maar aanraken zonder mijn toe stemming niet." Troost: „Netflix en chocola vormen de ideale combi voor mij. Helemaal verdwijnen in een serie terwijl je smaakpapillen verwend worden: heerlijk." Kinderen: „Ik ben gelukkig met mijn zoon Tim. Hij is een volwassen knaap, maar als alleenstaande moe der heb ik het best zwaar gehad. Gelukkig kreeg ik steun van mijn fa milie." Kerstmis: „Heerlijk! Samen met fa milie eten en cadeautjes uitpakken. Ik koop altijd een echte boom, want kerst moet naar kerst ruiken." Drammen: „Ik kan drammen wan neer ik mijn gelijk wil hebben als ik weet dat ik het bij het rechte eind heb. Dan laat ik niet snel los." Jezus: „Ik ben niet religieus, maar voor Jezus heb ik een zwak. Hij staat voor het goede in de mens. In Rome raakte ik ontroerd toen ik mensen de Heilige Trap op zag strompelen." Dood: „Ik ben bang om dood te gaan. Door mijn hartinfarct vorig jaar was ik er dichtbij. Liever blijf ik nog heel lang op aarde. Hier is mijn plek." Me too: „Het is belangrijk dat vrou wen zich uitspreken over seksuele intimidatie en machtsmisbruik. Tijd om onze zogenaamd geëmanci peerde samenleving te herzien." Kracht: „Mijn gevoeligheid; het aan voelen en aan zien komen. Het is een soort kompas voor me waardoor ik vaak de juiste keuzes maak." Zoekende: „Naar balans tussen rust en activiteit. Ik sport met mijn zoon, wandel met hond Bowie en ben vrij willig simulant op het Koning Wil lem I College." Kritisch: „Bezuinigen op wijkver pleegkundigen, hoe verzin je het. Zorgzaamheid ten opzichte van el kaar moet worden gestimuleerd, niet afgebroken." WIST JE DAT? dinsdag 21 november 2017 'Gelukkig kun je seks niet verleren' Jeanette van Haasen Bij een hernia den ken we aan onze rug, maar de aan doening komt ook voor op twintig andere plaatsen waar een orgaan of weefsel uit stulpt. Dit zijn de zes meest voorko mende hernia's. 1 Rughernia Onze tussenwervel schijven verbinden botten in de wervelko lom. Op zwakke plekken kan de gelei naar buiten scheuren. Vaak gebeurt dat bij de onderste drie tussenwervelschijven en drukt wat uitpuilt tegen zenuwwortels die rich ting je tenen gaan. Dit veroorzaakt pijn in on derrug en benen. 2Nekhernia Ook een nekher- nia ontstaat door een uitstulping op een tussenwervelschijf. Meestal tussen de vijfde en zesde of zesde en zevende nekwervel. Omdat de zenuwwor tels zich daar vertakken naar de schouder, arm en handen, kun je last krijgen van pijn of een doof, prikkelend gevoel. 3 Navelbreuk Een navelbreuk valt ook onder een hernia. Door een opening of zwakke plek in de buikwand, stulpt het buikvlies uit en drukt tegen de navel. Hier door kun je last krijgen van een zwelling en een zeurderige of brande rige pijn rond die plaats. 4 Liesbreuk Heb je een bult of zwelling in je lies die pijn doet, dan kan het goed zijn dat je een hernia inguinalis hebt, ofwel een liesbreuk. Ook die wordt veroor zaakt door een zwak deel van je buikwand, met als gevolg dat er buikvlies of -vet uitsteekt waar het niet hoort. 5 Middenrifbreuk De koepelvormige plaat van spieren die je borstholte van je buikholte scheidt, bevat een opening om je slok darm, (slag)aders en ze nuwen door te laten. Is die opening groter dan normaal, dan spreken we van een middenrif breuk. Dit geeft geen klachten, tenzij je maag erdoor omhoog komt. 6 Littekenbreuk Na een buik operatie blijft er een litteken ach ter. Is dat zwak, dan kan je buikinhoud uit stulpen. Meestal is dat vetweefsel of darm. Een op de vijf mensen met een buikoperatie krijgt last van zo'n hernia umbilicalis. —Kirsten Bloemen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 53