7 Een aanval duurt een paar minuten tot twee uur ële angsten onder ogen te zien. Ik heb ook baat bij mindfulness: probeer in het nu te leven. Als je een paniekaan val krijgt, laat de shit dan maar over je heen komen. Ik heb nog steeds aanvallen en ben er nog steeds bang voor. Maar ik kan er wel beter mee omgaan. Ik besef dat het overgaat en dat ik er niets aan overhoud. Dat ik niét gek word en dat ik, zolang ik kan reflecteren op mijn angst voor controleverlies, ik de con trole nog heb. Ik weet zeker dat ik er vanaf kom. Voor en tijdens mijn vakantie in Amerika deze maand heb ik er helaas wel last van gehad. Het ging 's nachts vaak mis. Wat niet zo gek is met al die nieuwe indrukken en de span ning van het reizen. Ik had nooit gedacht dat dit mij zou Ik had nooit gedacht dat dit mij zou overkomen. Het past niet bij mijn zelfbeeld overkomen. Als er een positieve kant aan zit, is het wel dat ik mezelf er be ter door heb leren kennen. Paniek aanvallen pasten niet bij het beeld dat ik van mezelf had. Ik ben toch Marieke, de altijd vrolijke, drukke meid? De Marieke die nooit 'nee' zegt, altijd in is voor van alles en nog wat? Ik wilde het niet accepteren: nee, dit bén ik niet! Vroeger voelde ik me schuldig als ik niet op een uitnodiging van een ERKENDE ZIEKTE vriendin inging om samen iets te on dernemen. Nu sta ik sterker in mijn schoenen. Ik besef dat ik rust en re gelmaat nodig heb, dat ik mezelf in acht moet nemen. Hoe moeilijk ook, ik heb mijn fa milie en vrienden vrij snel op de hoogte gesteld. Zij reageerden goed. Van mijn ouders hoorde ik, voor het eerst, dat meer familieleden kampen met paniekaanvallen. Dat is belang rijke informatie: aan paniekstoornis sen zit een erfelijke component. Omdat mijn vrienden weten wat me mankeert en er relaxed over doen, kan ik in hun gezelschap in de stress raken. Wat me opvalt: sinds ik heb verteld over mijn paniekaanvallen, hoor ik vaak: jij ook? Veel mensen van mijn leeftijd kampen ermee, maar bijna niemand praat erover. Dat is de schaamte, hè. Er zou veel opener over gesproken kunnen worden." dinsdag 21 november 2017 Pas toen Marieke haar ouders inlichtte, bleek dat het vaker in de familie voorkomt. FOTO DESIRÉE SCHIPPERS 10 procent van de Ne derlanders (1,7 miljoen mensen) heeft wel eens een paniekaanval gehad. Komt het vaker voor, dan heet het een paniekstoor nis. Van alle Nederlanders kampt 3,8 procent ermee, circa 650.000 mensen. Vrouwen lijden meer onder deze erkende psy chische ziekte dan man nen. Paniekstoornissen komen het vaakst voor in de leeftijdscategorie 25 tot 44 jaar. Een aanval duurt een paar minuten tot twee uur en is lichame lijk gezien onschadelijk. De hartslag verhoogt zich sterk, er ontstaat druk op de borst (waardoor men sen kunnen denken dat ze een hartaanval krijgen), overmatig zweten, tril lende handen, duizelig heid, wazig zien en vaak hyperventilatie. Psychisch onderga je onder meer een sterk ont heemd gevoel, het idee dat je gek wordt en de controle verliest. Na een paniekaanval ontstaat vaak angst voor een vol gende aanval, waardoor patiënten in een vicieuze cirkel raken. Mensen dur ven bijvoorbeeld niet meer naar buiten en ontwikke len pleinvrees. De oorzaken hebben meestal te maken met (onbewuste) stress, ver moeidheid en veranderin gen in het leven. Stoffen als cafeïne kunnen een aanval uitlokken. Aanleg speelt ook een rol, zoals blijkt uit recent onderzoek door Saskia Wolfensber- ger van het VU Medisch Centrum onder eeneiige tweelingen. Paniekstoornissen zijn goed te behandelen met cognitieve (gedragsthera pie, waarbij patiënten hun storing als minder bedrei gend leren zien en strate gieën ontwikkelen om pa niekaanvallen te herken nen en te voorkomen. Soms kunnen medicijnen helpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 51