Winterblues of winterdepressie? Bi 6 RUTGER VERHOEFF Paniek in je lijf Extreem bang, hartkloppingen en het gevoel dat je gek wordt: een op de tien Nederlanders ondergaat paniekaanvallen. Sinds kort heeft Marieke van der Heide (27) ze ook. „De angst in mijn lichaam is heel echt en verschrikkelijk." Vraag het de deskundige voorzichtig met speciale lampen voor lichttherapie elangrijk om te weten is of uw man last heeft van een lichte vorm van somberheid (ook wel de winterblues of winterdip ge noemd) of van een heuse winterdepressie. Er is een groot verschil tussen beide. De diagnose win terdepressie wordt gesteld door een huisarts, psy choloog of psychiater. Vijf van de onderstaande klachten, waarvan mi nimaal één van de eerste twee, moeten minstens twee weken lang aanwezig zijn: een sombere stem ming gedurende het grootste gedeelte van de dag, een duidelijke vermindering van interesse of ple zier in bijna alle activiteiten gedurende het grootste gedeelte van de dag, afvallen of juist aankomen in gewicht. Verder: slecht of te veel slapen, prikkel baar of emotioneel ge remd, vermoeid en ge- Wees heel schuldgevoelens. Ook horen hierbij slechte concentratie of besluite loosheid, terugkerende gedachten aan de dood, zelfmoordgedachten of plannen. Daar komt nog bij dat de klachten in de herfst moeten beginnen, in het voorjaar weer moeten verdwijnen en minimaal twee winters aanwezig moeten zijn. Er zijn meerdere mogelijke oorzaken, waaronder verminderd daglicht, een veranderde stofwisseling van melatonine en een lager serotoninegehalte in de winter. De behandeling van een winterdepressie komt grotendeels overeen met die van een 'normale' depressie. Praat erover met familie, vrienden of hulpverleners. Stel haalbare doelen. Zorg voor re gelmaat en ga elke dag naar buiten. Gebruik geen alcohol of drugs. Bedenk prettige activiteiten en probeer te bewegen. Vaak is het beter om te blijven werken, al zijn het maar een paar uur per week. Als dit niet werkt, dan zijn er allerlei cursussen via in ternet die u kunnen helpen of u kunt een afspraak maken bij uw huisarts die u kan verwijzen naar de praktijkondersteuner, psycholoog of voor lichtthe rapie. Lichttherapie is een eenvoudige behande ling, maar vereist een speciale lamp en de juiste begeleiding. Het gaat om het licht en niet om de warmte. Bovendien moet er niet direct in het licht worden gekeken. Wees dus voorzichtig met het kopen van een 'zogenaamde' lamp voor lichtthera pie. Mogelijk dat die wel helpt voor de winterblues of de winterdip. Maar dan kan ik u ook een vakan tie naar een zonnige bestemming aanbevelen. HET PANEL idden in de nacht, in juni van dit jaar werd ik wak ker in mijn eerste vakan tieweek. Ik wist dat het fout zat. Ik voelde me enorm gespannen, merkte dat ik hartkloppingen had. Een hevige, onbestemde angst overviel me. Ik wist niet wat me overkwam. Ik dacht dat ik gek werd. Ik móést weg, de slaapkamer uit. In de keuken ben ik trillend en zwetend op de grond gaan zitten. Mijn vriend kwam achter me aan, ongerust. Vertel maar leuke dingen, zei ik. Toen hij begon te praten over onze aanstaande vakantie naar New York en onze Lindy-Hopdanslessen werd ik geleidelijk rustiger. Ik onderging iets wat ik niet eerder had gekend: dat angst een heftige emotie is. Niet alleen geestelijk maar ook lichamelijk. Sommige mensen hyperventileren en geloven dat ze een hartaanval krijgen. Ik raakte vooral geestelijk van slag. Het gevoel dat ik mezelf niet onder controle had en anderen iets zou kunnen aandoen. Ik wéét wel dat ik dat nooit zou doen, maar zo werkt het dan niet. Die heftige angst stoelt nergens op, die is irreëel. Maar aan dat besef heb ik niets in zo'n paniekaanval. Dan is de angst in mijn lichaam heel echt en verschrikkelijk. Vanaf die eerste aanval was ik bang voor de volgende. Je daarvoor schrap zetten maakt je gespannen. En wie gespannen is, krijgt sneller een vol gende paniekaanval. Ik raakte in een vicieuze cirkel van angst. Aanvallen krijg ik altijd 's nachts. Ik weet niet waarom, maar het pa troon is hetzelfde: zenuwachtig en Het is zo onwezenlijk. Vooral omdat ik tijdens zo'n paniekaanval rationeel naar mezelf kan kijken. Ik wéét dat er niets aan de hand is gestrest wakker worden en dan volle dig in paniek raken om niets. Het is zo onwezenlijk! Vooral omdat ik, ook tijdens zo'n aanval, rationeel naar mezelf kan kijken. Ik wéét wat er ge beurt, ik wéét dat er feitelijk niets aan de hand is en ik wéét dat het straks weer over is. En toch: redeloze pa niek. Zo frustrerend. Mijn vriend en ik hebben een grote vriendenkring en leidden een actief sociaal leven. Altijd wat te doen en te beleven. Ik wilde er bij zijn. Maar de angst groeide om in paniek te raken in gezelschap en dan volledig op me zelf te zijn aangewezen. Dat drukte zo op me dat ik weer nieuwe aanval len kreeg. Op zeker moment heb ik me ziek gemeld en de huisarts be zocht. Die verwees me door naar een psycholoog." Verzet „De cognitieve therapie die ik volg richt zich niet zozeer op paniekaan vallen voorkomen, maar op de ma nier waarop ik ermee omga. De psy choloog geeft me oefeningen en tips. De grootste oefening, en tegelijker tijd de moeilijkste, is te leren dat ik mijn angst moet accepteren. Want ik wil me ertegen verzetten, ik wil geen aanval en als die komt wil ik dat het stopt. Juist daardoor maak ik het al leen maar erger. De psycholoog leert me dat ik me beter nieuwsgierig kan opstellen: wat gebeurt er precies, wat is die angst dan? Ze zegt: Laat het over je heen komen en kijk wat er gebeurt'. Dat lukt steeds beter. Een paniekaanval voelt al iets minder bedreigend. Zo kan ik de vicieuze cirkel doorbreken. Ik hou een dagboekje bij waarin ik noteer wanneer ik een aanval krijg en wat er dan met me gebeurt. Ik schrijf ook op wat me bezighoudt. Wat ik opschrijf? Dat houd ik liever voor mezelf. Maar het helpt me mijn irre- dinsdag 21 november 2017 GO neen Mijn man is in de winter altijd somber. Kan dit komen door een gebrek aan daglicht? Is licht therapie een idee? Ook een vraag? hartenziel@persgroep.nl VOEDINGS DESKUNDIGE Klaske van Norren PSYCHO LOOG Steven Pont LIEFDES- Jan Drost cirke van a Johan Nebbeling Huisarts Rutger Verhoeff beantwoordt lezersvragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50