Praten, praten, uren praten om stemming over 4 VERMIST ARGENTIJNSE DUIKBOOT Als de 44 opvarenden van de Argentijnse duikboot San Juan nog leven, kunnen ze niet veel doen. Johan Kragten kan het weten. Hij zat in een onderzeeër die zonk. Bemanning kan met een hamer op het staal slaan, zodat ze kunnen worden gehoord andelen! Handelen! Handelen! Beman ningsleden van de Hr. Ms. Zwaardvis rennen en vliegen als gekken door de 'stalen pijp', zoals ze de onderzeeboot zelf noemen. Het water gutst naar binnen als er iets mis gaat bij het opladen van de accu's op 17 juli 1973. De boot helt al snel achterover. Het beperken van de schade heeft eerste prioriteit. Johan Kragten wil na zijn dienst net zijn bed instappen als een helse sirene klinkt; het teken dat zo snel mogelijk alle waterdichte deuren ge sloten moeten worden. De verlich ting valt uit. In het pikkedonker draaien de mannen blindelings aan hendels waarmee ze lucht de water tanks inblazen en zo hopen te blijven drijven. Het lijkt een grote chaos, maar de mannen zijn zo gedrild en hebben dit zo vaak geoefend, dat zelfs de kok weet wat hij moet doen. Kragten wacht daarna met zijn makkers in de boegbuiskamer bij het ontsnappingsluik op wat er komen gaat. Apathisch en in doodse stilte staart hij naar de dieptemeter. Ze zinken. 30..35..40 meter, ziet hij. Meer dan dit kunnen ze niet doen. Als het zo doorgaat is het wachten op het onvermijdelijke moment dat ze grond raken of - nog erger - ze zo ver de diepte in glijden dat de drukhuid het begeeft en ze worden platge drukt. De wijzer slaat uit naar 45 meter. 50. Tot de Zwaardvis bij 60 meter stopt. Het is gelukt. Langzaam keren ze terug naar de oppervlakte. Een enorme opluchting. „Ken je dat ge voel wanneer je bijna een ongeluk hebt gehad?", zegt Kragten. „Zo voelde dit ook. Wij hebben het gered en kwamen weer boven, maar ik stond te trillen op mijn benen. Dit had helemaal mis kunnen gaan." De vermissing van de Argentijnse onderzeeboot San Juan - morgen een week - geleden, roept bij Kragten nare herinneringen op aan die 17de juli. Maar hij leeft tegelijkertijd ook intens mee met familieleden die nu in onzekerheid zijn over het lot van hun geliefden. Kragten probeert net als de Argen tijnse marine de moed erin te hou den. Het ontbreekt vooralsnog alleen aan contact. Misschien dobbert de San Juan ergens rond op 430 kilome ter uit de kust, de plek waar het laat ste signaal is ontvangen, en loopt al les met een sisser af. Een onderzeeboot in problemen is niet per se reddeloos verloren, weten ze ook bij de Nederlandse marine. „Elk uur dat er geen contact mogelijk is met de basis, maakt het leven on der water eenzamer. Maar beman ningen van onderzeeboten zijn als geen ander geoefend om op zichzelf te zijn", zegt Groepsoudste Herman de Groot van de Onderzeedienst. De minste zorgen zal de Argen tijnse commandant hebben over een tekort aan rantsoen. Onderzeeboten zijn meestal wekenlang onder water en nemen voor die tijd ruime voorra den mee. Wel een hoofdbreker is al snel de frisse lucht aan boord. Als bij voorbeeld de stroom is uitgevallen en de onderzeeër onder water is, De spreektekst is af, een fris over hemd ligt klaar. „Het zou genoeg moeten zijn voor 20 uur", zegt PVV-Kamerlid Edgar Mulder over zijn marathonbijdrage vanavond aan het debat over de afschaffing van de wet-Hillen. En ja, hij is vast van plan het bijna een etmaal vol te houden. „Het zal zwaar worden, maar ik heb geen idee hoe zwaar. Krijg je zere benen, houdt je stem het? Ik denk dat ik het kan." Samen met soPlus-Kamerlid Martin van Rooijen, die 'slechts' 15 uur spreektijd heeft aangevraagd, wil Mulder ervoor zorgen dat de stemming over de kwestie wordt uitgesteld. Zij eisen een 'zorgvul dig' besluitvormingsproces over een wetsvoorstel dat pas drie weken in de Kamer ligt. De regeringspartijen willen juist de vaart erin houden: als er donder dag wordt gestemd, heeft de Eerste Kamer genoeg tijd om nog dit jaar een oordeel te kunnen vellen. De coalitie van VVD, CDA, D66 en Christenunie duldt geen vertra ging, omdat voor uitvoering van de wetswijziging een jaar nodig zou zijn. Een kulargument, vindt Mulder. „Er moeten twee getallen worden veranderd in de software. En daar heeft de Belastingdienst een jaar voor nodig? Dat is ronduit kinder achtig. Het enige wat wij willen is dat dit onderwerp ordentelijk wordt behandeld." Traineren Het traineren van onwelgevallige regeringsplannen is allerminst een nieuw fenomeen op het Binnenhof. Oppositiepartijen vroegen al eens uren spreektijd aan om de verho- WET-HILLEN ging van de AO W-leeftijd, stijging van het eigen risico en invoering van het leenstelsel tegen te houden. Opvallend destijds: geen van de tegensputterende Kamerleden slaagde erin de volledige spreektijd te benutten. Van de 19 uur die SP en PW hadden aangevraagd in het de bat over de AOW maakten zij er bijvoorbeeld maar 5,5 vol. Dat was te kort om het wetgevingsproces te schaden. Nu zal de beoogde vertra ging wel eens kunnen lukken, be zweren Mulder en Van Rooijen. Een Kamermeerderheid zou de spreektijd nog kunnen beperken, maar dat lijken de regeringspartijen niet van plan. „Dat durven ze niet", hoont Van Rooijen, die zegt zich 'fit' te voelen, ondanks zijn 75 jaar. dinsdag 21 november 2017 GO Gevangen in een duikbooi afwachten en bidden Raymond Boere Den Helder —Herman de Groot, Onderzeedienst Johan Kragten: „Wij hebben het gered." foto jean-pierrejans PVV en 50PLUS zijn 'echt' van plan zich vandaag samen 35 uur achter elkaar uit te spreken tegen de afschaffing van een belastingvrijstelling voor men sen met een afgelost huis. Po gingen om via parlementaire ob structie wetten tegen te hou den, waren in het verleden ech ter nooit succesvol. Laurens Kok Den Haag De wet-Hillen werd in 2005 ingevoerd en voorkomt dat mensen die hun huis (bijna helemaal) hebben afgelost, belasting moeten betalen over het genot van die woning (ei- genwoningforfait). Vanaf 2013 moeten (nieuwe) woningbezit ters verplicht aflossen op hun huis. Het kabinet vindt het daarom niet langer nodig mensen fiscaal te stimuleren. Staatssecretaris Menno Snel noemt de belastingvrijstelling een 'rare bonus' en wil die in 30 jaar afbouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4