En dan hoor je waarom je moeder je heeft afgestaan 44 5 Meer trombose door televisiekijken Adoptiekind Angst kan je ook in beweging brengen „Ik leef nu met de dag, heb geen plan meer. Ik bekijk per week waarin ik zin heb en wat belangrijk is om te doen voor mijn bedrijfje. Ik kijk niet te veel vooruit, want ik kan toch niet alles controleren. Vroeger had ik dat wel: ik wist exact wat ik wilde berei ken en wanneer. Maar alles liep an ders doordat ik langdurig ziek werd. Van mijn bedrijfje had ik geen ver wachtingen. Het loopt echter als een tierelier. Dus al ben je wat ouder, een switch kan soms goed zijn. In het on- Je kunt niet alles veranderen, maar doe watje kan „Ik ben een beetje een wereldverbe teraar. Zo ben ik bezig met het min der vervuilen van het milieu. In mijn huis is niks nieuw en ik koop steeds meer producten zonder verpakking. Ik probeer zo veel mogelijk biologi sche voeding te kopen en eet bijna geen vlees en eieren meer. Maar ik doe het beetje bij beetje. Ik vind het moeilijk, want ik wil eten ook nog lekker vinden. Ik probeer mijn steentje bij te dragen, maar ik ga ge rust nog met het vliegtuig. Ik ben ook niet bezig om anderen te over tuigen, ik hou het bij af en toe iets delen op Facebook. In je eentje kun je helaas niet alles veranderen. Je moet dus kijken naar wat je wél kan doen. Daarom speel ik volgend jaar een voorstelling over klimaatver anderingen voor kinderen van groep drie tot en met zes. Het positieve van mijn werk is dat ik op plekken kom waar mensen in een vrolijke stemming zijn. De reac ties zijn hartverwarmend. Dan merk je dat er ook nog veel liefde in de we reld is." „Bij adoptie worden ingrij pende besluiten genomen die gevolgen hebben voor het verdere leven van kinde ren. Daar moet professione ler en zorgvuldiger mee worden omgegaan. Na de scheiding van mijn Zuid- Koreaanse ouders ben ik door mijn tante naar een te huis gebracht en ter adoptie aangeboden, mijn vader wist van niets. Dat is echt niet oké. Mijn biologische vader voelt zich er al zijn leven lang schuldig over en kan niet vaak genoeg zeggen hoezeer hem dat spijt. De Verenigde Naties waarschuwen niet voor niets dat er grote risico's aan kleven. Private partijen be middelen in veel gevallen. Of dat netjes verloopt, wordt veelal alleen achteraf op papier gecontroleerd." „Wees kritisch op de bu reaus waarmee je zaken doet. Als je het gevoel krijgt dat er iets niet in de haak is, dan is dat vaak ook zo. Laat je niet wegsturen met een antwoord dat je niet ver trouwt. Probeer de informa tie te controleren die je wordt verstrekt." „Als je teruggaat naar het land waar je vandaan komt, ga dan niet alleen. Je kunt van tevoren niet goed in schatten wat het met je doet. Ik ben alleen gegaan en dat is niet goed bevallen. De emotionele impact die het had, heb ik onderschat." „Ik dacht dat ik niet wor stelde met het feit dat ik ben geadopteerd, maar onder huids bleek er toch wat te spelen. Dat je wordt afge staan en er in je jongste ja ren een bepaalde hechting niet heeft plaatsgevonden, heeft gevolgen. Of dat tijdig wordt hersteld, hangt af van het gezin waarin je terecht komt. In mijn geval is dat niet helemaal gelukt. Ik heb meer inzicht gekre gen in mijn relaties met an- Of adoptie netjes verloopt, wordt veelal pas na afloop gecheckt deren, mijn ouders, mezelf. Ik wilde ook weten wat er speelde rondom mijn adop tie, ik wilde meer weten over mijn moeder. Dat is ge lukt en dat is fijn. De witte vlekken zijn ingevuld en dat geeft een bepaalde rust." „Ik weet niet precies hoe dat voelt, familie waarmee je DNA deelt en een bloed band hebt. Wat ik wel er voer toen ik mijn vader en halfbroer en- zus ont moette, was herkenning. Voor het eerst zag ik mezelf terug in anderen, in subtiele overeenkomsten zoals hoe iemand keek of bewoog. Dat had ik niet eerder meege maakt en dat gaf een bijzon der gevoel. Maar een band is niet snel opgebouwd. Het contact is minimaal: af en toe appen we even." UITGEZOCHT me een artikel liet lezen over somati- satiestoornis, viel alles op zijn plek. Wat blijkt: als je heel angstig met je lichamelijke klachten omgaat, sturen je hersenen prikkels naar je zenuwen en voel je inderdaad meer pijn. Het is hetzelfde als dat mensen misselijk worden als ze iets vies zien of jeuk krijgen als ze over luizen praten. Al leen zijn geest en lichaam bij mij nog meer verbonden. Bij een somatisatie- stoornis kan de mate waarin je last hebt van een blessure niet in verhou ding staan tot het normale klachten verloop. Op een gegeven moment had ik dus enkel pijn door mijn eigen verwachting. Toen ik dat besefte, heb ik mezelf in twee weken tijd weer aan het lopen en dansen gekregen. Door de pijn heen. Nu heb ik nergens last meer van en kan ik weer snow- boarden en surfen. Ooit wil ik een boek schrijven over mijn ervaringen met mijn somatisatiestoornis." derwijs bleef ik maar tegen dingen aanlopen. Door mijn burn-out moest ik wel zoeken naar iets anders. Mijn angst om iets te doen wat ik niet leuk vond, was zo groot dat ik me volledig op Lappie Lapstok stortte. Soms kan angst je ook op een positieve manier in beweging brengen." dinsdag 21 november 2017 PZ Vivian de Gier Als Anouk Eigenraam 27 wordt, besluit ze haar bio logische familie in Zuid- Korea op te zoeken en een boek over adoptie te schrijven. „Zoals er met adoptiekinderen wordt omgegaan, zo zouden we in dit land nooit met pleeg kinderen omspringen." Wat is het belangrijkste inzicht dat je zoektocht je heeft opgeleverd? Wat is je advies aan men sen die overwegen een kind te adopteren? En aan geadopteerden? Anouk Eigenraam met haar familie uit Zuid-Korea. Wat bracht de reis je? Voelt je hervonden familie in Zuid-Korea als familie? Welkom in adoptieland, verschenen bij De Arbei derspers, 21,50 Fervente televi siekijkers opgelet: lang voor de buis hangen verhoogt de kans op trom bose. Zelfs als je geregeld sport en beweegt. Wie lang achtereen televisie kijkt, loopt meer kans op bloedproppen in de aders. Buizen is op zich niet slecht, maar erbij snacken en veel stilzitten wel. Langdurig tele visie kijken werd al geassocieerd met hartziekten door dichtgeslibte aders, nu blijkt het ook de kans te verhogen op bloedproppen in bijvoorbeeld been-, arm- en longaders. Onderzoekers van onder meer de uni versiteit van Ver mont analyseerden het kijkgedrag van ruim 15.000 Ameri kanen van middel bare leeftijd. Wie A Binge- watchen? Kijk uit voor trom bose. FOTOSHUT- TERSTOCK veel keek, ontwik kelde vaker een bloedprop dan wie nooit of zelden keek. Slechts een klein deel ervan viel te verklaren door overgewicht. Het risico daalde niet bij mensen die vol doende bewegen. —Carin Röst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49